Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników – nowa edycja

18 marca 2021, 12:52

W marcu rozpocznie się rejestracja uczestników X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Eliminacje zaplanowano na czerwiec.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że X Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników nie mogą przebiegać w tradycyjnej formie. Jednak ich organizatorzy nie składają broni, a wydarzenie będzie miało większy rozmach niż w roku ubiegłym, kiedy po raz pierwszy przeniosło się do wirtualnej rzeczywistości.

Podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, ich uczestnicy będą rywalizować w sześciu kategoriach: Młody Mechanik, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, iElektromobilni, Młody Lakiernik, Mechanik Zawodowy oraz Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych – ta ostania kategoria pojawia się na Mistrzostwach po raz pierwszy.
Organizatorom Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników przyświeca hasło „Wiedza odporna na koronawirusa”.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, także w tym roku uczestnicy Mistrzostw będą rywalizować o tzw. zieloną kartę, gwarantującą udział w finale bez względu na wynik testu eliminacyjnego. Taka możliwość pojawi się w ramach „Akcji Filtracja”, prowadzonej przez markę FILTRON, partnera Mistrzostw. Tym razem nie tylko młodzi mechanicy, ale również mechanicy zawodowi sprawdzą swoją wiedzę dotyczącą filtrów dzięki szkoleniom Akademii FILTRON.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników od kilku lat wpisują się w nowoczesne trendy motoryzacji. „iElektromobilni”, jedna z kategorii Mistrzostw, to odpowiedź na potrzebę edukacji w obszarze elektromobilności. Organizatorzy Mistrzostw stawiają w tym roku na kwestię elektromobilności. Owocem tych działań jest podpisanie historycznej umowy o współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych w ramach kampanii społeczno – edukacyjnej elektromobilni.pl.

– Budowanie świadomości młodych ludzi w obszarze elektromobilności, wsparcie młodych ludzi i motywacja do zdobywania wiedzy to zagadnienia, nad którymi będziemy wspólnie pracować. Dzięki współpracy z PSPA, akcją elektromobilni.pl, Stowarzyszeniem Elektryków Polskich (SEP) i TÜV SÜD Polska rozpoczynamy zupełnie nowy rozdział Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Wyposażymy młodych ludzi nie tylko w wiedzę z zakresu elektromobilności. Tworzymy także nowy zawód – mechanik pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Zasilimy rynek pracy certyfikowanymi mechanikami uprawnionymi do obsługi tego typu pojazdów. Odpowiadamy na zapotrzebowanie uczniów i pracodawców – mówi Adrian Dekowski.

Eliminacje do X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników odbędą się w czerwcu. W studiu Grupy MTP w Poznaniu spotka się online kilka tysięcy uczestników, którzy rozwiązując testy będą ubiegać się o udział w Mistrzostwach. Podobnie będzie podczas wrześniowych finałów. Tysiące widzów, finaliści, organizatorzy i partnerzy, a także zaproszeni goście spotkają się w jednym miejscu, połączeni w wirtualnym świecie. W zależności od rozwoju epidemii finały Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników odbędą się online bądź w trybie hybrydowym.

Pierwsza transmisja z Garażu Dudy skierowana do uczestników Mistrzostw odbędzie się już marcu. Wówczas organizatorzy wydarzenia, razem z ich ambasadorem Grzegorzem Dudą, wielokrotnym mistrzem w rajdach oraz gospodarzem programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo, przekażą wszystkie szczegóły dotyczące przebiegu X Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Organizatorzy Mistrzostw, wraz z partnerami wydarzenia, instytucjami rządowymi i organizacjami branżowymi przez cały rok zadbają o kształcenie młodzieży. Za pośrednictwem Akademii Młodego Mechanika (www.akademiamłodegomechanika.pl), dzięki szkoleniom i materiałom edukacyjnym dostarczanym przez partnerów, uczestnicy Mistrzostw otrzymają wskazówki jak przygotować się do finałów i na jakie obszary warto zwrócić uwagę. Już po finałach przez cały rok, będą mieli możliwość kształcenia się i zdobywania wiedzy. W tym roku zmienia się także formuła nagradzania zwycięzców. Nagrody rzeczowe będą tylko dodatkiem do praktycznych szkoleń i wydarzeń edukacyjnych, w których wezmą udział najlepsi z najlepszych. Szczegółowe informacje będą na bieżąco przekazywane na stronie www.mistrzostwamechanikow.pl

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

Partnerami Mistrzostw są FILTRON, febi bilstein, Chabin, Yanosik, Politechnika Rzeszowska oraz Uniwersytet Techniczno – Przyrodniczy w Bydgoszczy.

Kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych patronują: firma Kramp, producent ciągników i maszyn rolniczych John Deere, Briggs&Stratton, a także miesięcznik rolniczy “TOP AGRAR” oraz magazyn rolniczy “Profi”.

Kategorii „iElektromobilni” patronują: PSPA, akcja elektromobilni.pl, Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) i TÜV SÜD.

Świadczący o randze Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest patronat, jakim objęły wydarzenie takie instytucje jak: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, PARP, NCBR, ARiMR, KRUS, TÜV SÜD, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowa Izba Gospodarcza, Instytut Badań Edukacyjnych.

Patronem medialnym wydarzenia jest TVP1.

Harmonogram Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników:

  • Koniec marca – rejestracja uczestników
  • Koniec marca – pierwsza transmisja z Garażu Dudy
  • 18-19 czerwca – eliminacje online
  • Wrzesień – finały online bądź w formie hybrydowej

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!