Dexwal: nasze produkty nie odbiegają jakością od marek premium – wywiad

, 2 grudnia 2020, 23:43

Dexwal to polska firma, posiadająca wieloletnie doświadczenie w produkcji rolek, napinaczy i innych części motoryzacyjnych. W ostatnim czasie producent postanowił mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku, poszerzając ofertę zestawów rozrządu. Mają one być skuteczną alternatywą wobec zestawów najczęściej wybieranych w Polsce marek z najwyższej półki. Na nasze pytanie dotyczące firmy odpowiedział syn jej założyciela, Michał Walkiewicz.

 

MotoFocus: Większość mechaników na pewno kojarzy rolki czy sprzęgła alternatorów marki Dexwal, wydaje się, że mogą oni jednak nie znać rodowodu tej firmy. Być może dla wielu będzie zaskoczeniem, że jest to firma polska, produkująca w Polsce. Proszę opowiedzieć pokrótce o historii firmy i najważniejszych wydarzeniach w jej działalności.

Michał Walkiewicz: Firma Dexwal powstała w 1990 r. w Busku-Zdroju. Początkowo zajmowała się produkcją maszyn rolniczych, plastikowych i gumowych komponentów dla maszyn rolniczych oraz maszyn komunalnych. W 2003 r. powstał dział motoryzacyjny. Firma rozpoczęła produkcję rolek i napinaczy. Jesteśmy jednym z pierwszych polskich producentów tego asortymentu. W roku 2008 firma Dexwal połączyła się z czeską firmą NL MOTO s. r. o.. W 2010 r. rozpoczęliśmy współpracę z NSK Bearings. NSK wykonuje dla nas łożysko z rowkami i ząbkami, specjalnie przeznaczone do rolek. W roku 2015 r. została zarejestrowana marka Mobidex. Jesteśmy na rynku już od 30 lat, a ta tradycja zobowiązuje. Nasza aktualna pozycja wynika z doświadczenia oraz dbałości o jakość produktów i obsługę klienta. Potwierdzeniem jakości naszych produktów jest certyfikat ISO 9001, który otrzymaliśmy.

Jesteście kolejnym przykładem polskiej firmy, od dawna produkującej części, a jednak stosunkowo mało znanej na lokalnym rynku. Z czego to wynika? Czy może Pan ujawnić, dla jakich brandów produkujecie czy jest to tajemnica handlowa?

Wynika to z faktu, iż większość naszej sprzedaży (80%) kierowana jest do wysokiej jakości brandów prywatnych, natomiast pozostała część to sprzedaż w naszych brandach: DEXWAL, który kierowany jest głównie na rynek polski i MOBIDEX – marka skierowana przede wszystkim poza granice kraju. Nie możemy ujawnić nazw brandów, dla których produkujemy, gdyż obowiązuje nas tajemnica handlowa, jednak są to popularne i uznane marki zarówno w Polsce jak i za granicą.

Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się ofensywy produktowej Dexwala, działań mających na celu popularyzację własnej marki? Jaka jest Wasza strategia?

Do tej pory naszym głównym celem była produkcja dla innych firm, jednak aktualnie chcemy się skupić na promocji naszych marek własnych. Chcemy zacząć promocję naszych produktów wśród mechaników i finalnych odbiorców części, zapoznać ich z jakością naszych produktów. Przede wszystkim chcemy wypromować nasze zestawy rozrządu oraz paska pomocniczego. Aktualnie większość klientów przekonana jest tylko do brandów premium, ponieważ rozrząd jest kluczowym elementem silnika. Chcemy pokazać, że nasze produkty nie odbiegają jakością od najczęściej wybieranych marek z wysokiej półki. Od wielu lat sprzedajemy zestawy na rynki zagraniczne. Polska jest jednym z najbardziej „ostrożnych” rynków, jeśli chodzi o tę część naszej oferty. Chcemy ten stan zmienić z korzyścią dla naszych odbiorców. Zagwarantować im jakość za rozsądna cenę. Chcemy także poszerzyć dostępność i ułatwić klientom drogę dotarcia do naszych produktów. Pomoże w tym obecność w największym na świecie katalogu TecDoc, gdzie będziemy już od stycznia 2021 r.

Gdyby miał Pan umieścić Wasze produkty na odpowiedniej półce w sklepie, schyliłby się Pan czy raczej wspiął na palce? Innymi słowy, pytam o relację ceny do jakości wyrobów z Waszej fabryki?

Tak jak wspomniałem, naszym aktualnym celem jest ugruntowanie zaufania klienta. Zawsze dbaliśmy i dbamy o wysoką jakość naszych produktów, mając jednocześnie na uwadze, że cena musi być na tyle niska, aby zachęcić klienta do wyboru naszej marki. Często to nasi klienci/dystrybutorzy sami decydują na jakiej „półce” położyć nasze produkty. Z satysfakcją stwierdzamy, że coraz częściej jest to półka wyższa. Nie bójmy się polskich produktów. DEXWAL gwarantuje nie tylko jakość, ale i przystępną cenę!

Jakie jest Wasze pokrycie rynku w asortymencie układów rozrządu, a jakie w przypadku rolek i napinaczy?

W przypadku rolek i napinaczy nasze produkty pokrywają rynek w około 90%. Nawet jeśli nie posiadamy danej pozycji, którą klient jest zainteresowany – zazwyczaj jesteśmy w stanie szybko wprowadzić ją do oferty. Jeśli chodzi o zestawy rozrządu, to skupiamy się na najbardziej popularnych modelach samochodów występujących na rynkach, na które sprzedajemy. Na dzień dzisiejszy, pokrycie w asortymencie naszych zestawów rozrządu wynosi około 50%, ale stale poszerzamy ofertę o nowe modele. Naszym celem jest zaspokojenie potrzeb klientów w każdej z grup towarowych, jakie oferujemy. Czy to w asortymencie rolek, napinaczy, zestawów, sprzęgieł alternatora, fartuchów przeciwbłotnych czy rolek kurtyn do pojazdów ciężarowych i naczep.

Oferowanie kompletnych zestawów rozrządu jest z Waszej strony odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie rynku. Część elementów pochodzi jednak od zewnętrznych dostawców. Dlaczego wybraliście akurat te produkty?

W naszych zestawach rozrządu elementami pochodzącymi od innych producentów są paski oraz pompy wody. Sprzedajemy zestawy z paskami marki Gates. Wybraliśmy akurat tego dostawcę ze względu na wysoką jakość dostarczanych przez niego produktów. Zdarza się, że na życzenie klienta czasem szukamy paska innej marki. Na różnych rynkach prym wiodą rożne marki pasków napędowych oraz rozrządu, do czego trzeba się po prostu dostosować. Jeśli chodzi o dostawcę pomp wody, nie możemy ujawnić nazwy naszego kontrahenta, jednak jest to producent bardzo solidny, z którego produktami większość konsumentów miała już styczność. Producent ten dostarcza swoje wyroby również do marek premium. Doświadczony mechanik na pewno potrafi ocenić i zidentyfikować ten produkt oraz określić jego pochodzenie.

W swojej ofercie macie również płyny eksploatacyjne, również wytwarzane przez Was samodzielnie. Głównie są to płyny hamulcowe. Czym charakteryzuje się ten asortyment?

Tak, mamy w swojej ofercie płyn hamulcowy DOT4. Sprzedajemy go z dużym sukcesem, chociaż nie jest to nasz główny produkt. Dzięki temu nasza oferta jest atrakcyjniejsza dla klientów, ponieważ mają dostęp do szerszego asortymentu u jednego dostawcy. Płyn posiada potrzebne atesty i certyfikaty.

Jak wygląda działalność Waszej firmy za granicą? Jakie produkty eksportujecie oraz na jakie rynki?

Intensywnie współpracujemy z największymi ogólnoświatowymi sieciami dystrybucji. Nasze produkty eksportowane są głównie na tereny Europy Środkowej, Wschodniej, Bałkanów, ale także do Rosji i krajów Europy Zachodniej. Wiemy, że nasze produkty trafiają również na rynki Afryki Północnej za pośrednictwem marek własnych dystrybutorów części zamiennych, do których dostarczamy nasze wyroby. Dotychczas skupialiśmy się na dystrybucji poszczególnych komponentów układów rozrządu, jednak aktualnie, w przypadku rynków zagranicznych, coraz więcej klientów przekonuje się do wymiany kompletnych zestawów rozrządu. Dlatego odpowiadając na ich potrzeby, dajemy klientom wybór: zakup kompletnego zestawu rozrządu i paska pomocniczego lub poszczególnych jego elementów. Teraźniejszość dla rynków zagranicznych to zestawy. W Polsce również coraz rzadziej stosuje się wymianę pojedynczych elementów, gdyż taka wymiana to tylko pozorna oszczędność. Stawiamy na komfort i niezawodność, a to gwarantuje kompleksowa naprawa z użyciem zestawu. Oczywiście na rynku nadal są i będą się zdarzały uzasadnione przypadki wymiany pojedynczego elementu. Dlatego też ta grupa towarów ma nadal stałe miejsce w naszym asortymencie.

Poza produkcją motoryzacyjną macie również szeroką ofertę dla rolnictwa i pojazdów komunalnych. Jakie są Wasze kluczowe produkty w tych sektorach?

Zajmujemy się m. in. produkcją rozsiewaczy do nawozów, agregatów uprawowych, bron talerzowych, kultywatorów ścierniskowych, głęboszy, siewników do poplonu, a także maszyn komunalnych – zarówno dla użytkowników profesjonalnych, jak również odbiorców indywidualnych. Bardzo ciekawym naszym produktem jest platforma bagażowa „TRAGARZ 300”, która w roku 2019 uzyskała tytuł „Innowacyjność Roku”. Jednym z innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w tym produkcie jest opatentowany przez nas specjalny zaczep na hak kulowy, zapewniający komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

W całej ofercie dla rolnictwa posiadamy aż 150 modeli maszyn, które sprzedajemy na niemal całym świecie. W asortymencie motoryzacyjnym, ale niezwiązanym ściśle z mechaniką, posiadamy szeroką gamę gumowych fartuchów przeciwbłotnych, tzw. „chlapaczy”, przeznaczonych zarówno do ciągników siodłowych jak i naczep oraz rolki do naczep kurtynowych.

Platforma Tragarz 300

Gdzie można obecnie zakupić Wasze produkty? W których sieciach dystrybucji są one dostępne?

Nasze produkty pod marką Dexwal/Mobidex można nabyć między innymi w lokalnych hurtowniach, np. Motores, Darma, Auto Grupa, KM Auto, Motozbyt, Mada Moto, Edpol, Arko, Auto Części Lipiec, Kris-Auto, Emka, BHMD, RODON i innych, a także u zagranicznych dystrybutorów, jak Auto Body Shop, Euro 07, Kosser, Automalunas czy Avtodimservice. Pozostałą część sprzedaży stanowią produkty dla marek prywatnych. Bardzo dbamy o naszych odbiorców, więc sieć sprzedaży jest starannie ułożona i kontrolowana – w celu unikania konfliktu interesów.

 

Więcej informacji na temat oferty firmy Dexwal można znaleźć na stronie internetowej www.dexwal.com<

Artykuł sponsorowany Dexwal

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Dexter, 3 grudnia 2020, 8:20 1 0

Zdarzyło mi się stosować ich rolki i nie miałem żadnych reklamacji. Dobry produkt, ale nie wszędzie dostępny.

Odpowiedz

Anonim, 3 grudnia 2020, 8:42 6 -1

nie zaryzykowałbym założenia zestawu rozrządu na ich rolkach z pompy od anonimowego dostawcy.

Odpowiedz

Dolejlama, 3 grudnia 2020, 11:03 1 -2

Niechęć do polskich produktów wynika z niskiej marży i braku programów lojalnościowych dla dla mechaników, a nie jakości tych produktów.

Odpowiedz

Anonim, 3 grudnia 2020, 15:48 8 0

nie wiem czy progam zbierania punktów za długopis albo koszulkę jest czymś czego mi brakuje. Gdybym miał pod ręką to może kupiłbym rolkę do drzwi przesuwnych z Dexwala. Ale rozrząd od nich do mnie nie trafia - nie przekona mnie ktoś kto robi kosze na hak, wlewa dot4 do butelek i nie chce pokazać czuje pompy wkłada do pudełek. Tłumaczenie że dostarczamy do prywatnych brandów odrzuca mnie od razu.ten kto montuje ten wie jaka jest jakość większości z tych rzeczy. plus to ze uznają każdą reklamację pod warunkiem że nie ma kosztów dodatkowych

Odpowiedz

Może myrzyna, 3 grudnia 2020, 23:21 3 0

Ci producenci co sa na pierwszym montażu nie musza nic robic i mowic , sami sie bronią, rolki oraz rozrzadu bym nie zaryzykował

Odpowiedz

Anonim, 4 grudnia 2020, 11:48 9 0

Uznanie reklamacji na zestaw rozrządu za 400 zł nijak się ma do naprawy po nim za 3 koła. Ten co montuje takie zestawy ma wiele odwagi.

Odpowiedz

Mareczek, 4 grudnia 2020, 12:56 6 0

Takich marek premium jak Maxgear, Wertteile :-)

Odpowiedz

qwerty, 4 grudnia 2020, 17:54 2 -1

kierownik Gordona w mieście CK zarabia tyle co magazynier !!!! tak sie bynajmniej chwali !!!!

Odpowiedz

Adam T., 5 grudnia 2020, 22:03 2 0

Przepraszam a na jakiej półce można znaleźć Dexwal w RODONIE ?? to jakaś ściema . Już od dwóch lat tam kupuję i nie widziałem tego produktu - całe szczęście :)

Odpowiedz

Anonim, 6 grudnia 2020, 17:27 2 0

A cokolwiek innego niż płyn do spryskiwaczy jest w Rodonie?

Odpowiedz

car lover, 7 grudnia 2020, 11:47 1 -1

Solidna firma, sprawdziłem.

Odpowiedz

haha, 15 grudnia 2020, 7:22 6 0

jeden artykuł, a tyle kłamstw. Dużo towaru z Chin, a mało własnej produkcji. Hale produkcyjne, to delikatnie mówiąc nie jest cos czym się można chwalić, a na filmiku pokazywane z lotu ptaka obok Dex wielkie hale sąsiada - dużego producenta pieców SAS. Ot cały styl tej firmy...Również te hale z Mielca z maszynami i przestrzenią, to nie Dexwala tylko mieleckiej firmy RPOL, która dla nich produkuje jakieś rzeczy.. W zestawach rozrządu jest pasek Gates ale reszta to głównie Chiny, czasami Turcja i trochę polskiego dex - ja bym za nic w świecie tego nie założył i wiem co mówię, bo mam ich pod nosem w Busku. Jednym zdaniem - masa marketingu, a mało prawdy.

Odpowiedz

O M G, 15 grudnia 2020, 10:42 2 0

Piękne maszyny, szczególnie tokarki widać, że nowoczesna produkcja a co za tym idzie jakość :)
Jeśli tak pilnują jakości jak zasad BHP, których nieprzestrzeganie widoczne jest na przedstawionym filmiku to powodzenia! :D

Odpowiedz

Piotr, 24 czerwca 2021, 21:02 0 0

Gdybyś zobaczył jak się produkuje wędliny, to byś przeszedł na warzywa

Odpowiedz