Polski producent filtrów wyprodukuje maseczki ochronne

19 marca 2020, 15:56

Fabryka PZL Sędziszów dołącza do grona firm zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa COVID-19. Sędziszowski zakład znany z produkcji filtrów do samochodów i maszyn rolniczych wchodzi w kooperacje ze szwalniami, by technologię wytwarzania filtrów kabinowych zaadaptować do produkcji maseczek ochronnych z domieszką nano-srebra.

Zastosowane we wkładach filtracyjnych powłoki charakteryzują się silnym efektem przeciwdrobnoustrojowym. Fabryka PZL Sędziszów poszerzyła niedawno linie produkcyjne o proces technologiczny wykorzystujący cząstki nano-srebra. Badania wykonane na zlecenie PZL Sędziszów wykazały, że materiał filtra kabinowego pokryty roztworem zawierającym nano-srebro wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową.

Technologia wykorzystywana pierwotnie w filtrach kabinowych, znajduje zastosowanie w maseczkach ochronnych. Maseczka wykonana z zastosowaniem podobnego materiału blokuje możliwość zakażenia się bakteriami grzybów i pleśni, które w konsekwencji mogą spowodować ogólne obniżenie odporności organizmu i narażenie na powikłania pochodzące z innych źródeł np. COVID-19.

W kontekście samych wirusów maseczki pełnią przede wszystkim rolę ochronną – zapobiegają bezpośrednim kontaktom rąk z ustami oraz chronią twarz np. w sytuacji kasłania w pobliżu osoby zarażonej. Z tego względu, podobnie jak fartuchy, są to elementy kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się choroby, a równocześnie deficytowe z uwagi na coraz większe obciążenie służby zdrowia.

– PZL Sędziszów posiada know-how do tego, by pozytywnie przyczynić się do poprawy warunków sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza w tak trudnych czasach jak obecnie. Technologie wykorzystywane w dziedzinie filtrów kabinowych znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu maseczek ochronnych. W związku z tym podjęliśmy decyzję o uruchomieniu ich produkcji. Pierwsza oferta zostanie skierowana do służb państwowych w odpowiedzi na apel Ministerstwa Rozwoju (akcja #pomagamy), a następnie do sieci dystrybucji. Jesteśmy przekonani, że pomoże to zwiększyć skuteczność działań polskiej służby zdrowia i wpisuje się w zakres społecznej odpowiedzialności biznesu PZL Sędziszów – wyjaśnia Grzegorz Trafiał, Członek Zarządu i Dyrektor Zakładu PZL Sędziszów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Bonar, 19 marca 2020, 17:26 4 0

I tak trzymać! 💪💪💪💪.

Odpowiedz

MotoTomek, 19 marca 2020, 21:24 2 -1

Brawo, jak tylko będę wymieniał filtry to biorę Sędziszowa. Ps, dlaczego nie jesteście widoczni na rynku ?

Odpowiedz

Samozwańczy ekspert motoryzacyjny., 20 marca 2020, 8:51 2 -8

Bo produkują kiepskiej jakości filtry. Proste.

Odpowiedz

Marek, 1 kwietnia 2020, 20:55 0 0

raczej się nie reklamują jak inni i potem ten kto sięga po boscha, manna, czy filtrona to nawet nie wie,że istnieje jakaś alternatywa.

Odpowiedz