Polski rynek opon osobowych przyspiesza

19 września 2011, 11:17

W pierwszych siedmiu miesiącach 2011 roku sprzedano w Polsce ponad 7,6 mln opon osobowych. To wzrost o ponad 16 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – znacznie więcej niż w całej Europie, gdzie dynamika wzrostu sprzedaży nie przekroczyła 5,5 proc.

Branża oponiarska w Polsce zakończyła tegoroczny sezon letniej wymiany opon 16-procentowym wzrostem sprzedaży. Według danych ETRMA, od stycznia do lipca sprzedano u nas 7,6 mln opon osobowych. Polscy dystrybutorzy dostarczyli o 12,3 proc. ogumienia letniego więcej niż w tych samych miesiącach ubiegłego roku. Polscy kierowcy coraz częściej decydują się również na zakup opon marek premium, których udział w rynku wynosi już 25 proc., a marek średniej klasy 27 proc.

– „Zaobserwowana w pierwszej połowie tego roku dynamika wzrostu sprzedaży opon oraz doświadczenia z ostatnich lat pozwalają prognozować, że w tym roku polski rynek wzrośnie o około 7 proc. Warto podkreślić, że mimo niewielkiego spadku liczby zarejestrowanych samochodów oraz perturbacji w światowej gospodarce w pierwszych 8 miesiącach 2011 r., zapotrzebowanie na opony wciąż rośnie” – mówi Jerzy Mendala, Dyrektor Handlowy Continental Opony Polska.

Od stycznia do lipca b.r. sprzedano w Europie ponad 138,5 mln opon osobowych, co stanowi 5,4 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2010 r. W trójce największych europejskich rynków po pierwszych siedmiu miesiącach 2011 r. znajdują się Niemcy (31,8 mln opon), Francja (18,7 mln) oraz Włochy (15,9 mln). Polski rynek opon osobowych ze sprzedażą na poziomie 7,6 mln jest szóstym największym rynkiem w Europie.

 

Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Dębica S.A. wśród największych firm Europy Środkowo-Wschodniej
Dębica S.A. wśród największych firm Europy Środkowo-Wschodniej

Dębica S.A. jest jednym z największych przedsiębiorstw Europy Środkowo-Wschodniej, według rankingu Europa 500, „Rzeczypospolitej”. To kolejne w tym roku wyróżnienie dla spółki, po tytule lidera branży oponiarskiej w Polsce oraz czołowej pozycji w rankingu największych eksporterów Podkarpacia. W rankingu „Lista 500” „Rzeczpospolitej” Dębica S.A. zajęła 37. lokatę pod względem udziału eksportu w całości sprzedaży (71,9 proc.), […]

Opony motocyklowe – pomysł na biznes
Opony motocyklowe – pomysł na biznes

Myśląc o oponach i oponiarstwie często ograniczamy się do samochodów, podczas gdy na polskich drogach jest coraz więcej jednośladów. Korki w miastach kuszą kierowców do przesiadania się na skutery i motocykle. Nie da się ukryć, że bez dobrych opon motocyklowych nie ma przyjemności z jazdy. Przyczepność minimalizuje prawdopodobieństwo poślizgu, ale także pozwala na lepsze osiągi […]

Prototypowa maszyna produkcyjna w fabryce Michelin w Olsztynie
Prototypowa maszyna produkcyjna w fabryce Michelin w Olsztynie

Konstruktorzy z olsztyńskiej fabryki Michelin, we współpracy z inżynierami z kilku krajów, w których Grupa Michelin ma swoje zakłady, zbudowali maszynę produkcyjną „Krokus”, którą oficjalnie zaprezentowano w stolicy Warmii. Zastosowanie urządzenia umożliwi zwiększenie zdolności produkcyjnej Zakładu Opon Rolniczych. „Krokus” to maszyna konfekcyjna, która może produkować opony rolnicze w wielu rozmiarach – od 24 do 38 […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 22 września 2011, 9:07 0 0

To że tyle się sprzedało to jedno. Tylko czy ktoś bierze pod uwagę ile zostało w hurtowniach?

Odpowiedz

Anonim, 22 września 2011, 19:05 0 0

Właśnie, ile opon zalega na magazynach nie tylko w hurtowni ale i zakładach wulkanizacyjnych.
Ktoś kto pisał ten artykuł chyba nie jeździ na codzień po wulkanizacjach!!

Odpowiedz

Anonim, 22 września 2011, 20:49 0 0

Nie narzekajcie. Nigdy nie ma tak żeby sprzedać 100% wyprodukowanych opon.
W zeszłą zimę zeszły prawie wszystkie opony bo sytuacja była taka, że np. do busa były zzieleniałe ze starości to i tak by poszły.
Fakty są takie, że wzrosty są !!!!

Odpowiedz