7 pytań do Marcina Wieteski z firmy HELLA

23 stycznia 2018, 10:31

Z odpowiedziami na nasze pytania zmierzył się Marcin Wieteska – Country Manager firmy Hella Poland&Baltica.

Najważniejsze wydarzenia 2017 roku na polskim i międzynarodowym rynku części i napraw to…

marcin-wieteska-hellaMarcin Wieteska: Nie zaobserwowałem przełomowych wydarzeń mających fundamentalny wpływ na kształt i obraz polskiego rynku części. Należy oczywiście odnotować fakt zmian właścicielskich w AD Polska oraz pozytywną historię notowań spółek publicznych (Inter Cars, Auto-Partner) będących nie tylko papierkiem lakmusowym dla kondycji naszej branży, ale także dla całej gospodarki.

Najważniejszą informacją na międzynarodowym rynku części i napraw była bez wątpienia ta z końca 2017 roku dotycząca planów przejęcia europejskiego lidera – niemieckiego Stahlgrubera przez LKQ.

Fuzje i przejęcia na rynku dystrybucji i produkcji części w Europie w 2017 r. spowodują…

…wzmocnienie siły i pozycji negocjacyjnej największych dystrybutorów oraz podniesienie na wyższy poziom procesów związanych z ekspansją biznesową ze strony dostawców. Już minione lata pokazały w grupie Hella zasadnicze zmiany w kwestii koordynacji i rozwoju biznesu w obliczu konsolidacji oraz globalizacji – takie jak np. unifikacja cen i warunków handlowych, reorganizacja procesów logistycznych czy modyfikacja dotychczasowych, lokalnych struktur i zasobów.

Największym wyzwaniem dla naszej firmy na rok 2018 jest…

Największym wyzwaniem biznesowym będzie ekspansja i rozwój sprzedaży urządzeń diagnostycznych Hella Guttman. Po istotnych zmianach polityki handlowej w tym kanale sprzedaży w poprzednim roku, spodziewamy się w 2018 r. znaczącego wzrostu naszych udziałów rynkowych w tym segmencie.

W najbliższych latach na polskim rynku zmieni się…

Myślę, że będziemy świadkami postępującej polaryzacji dystrybucji na rynku wtórnym. Mówiąc precyzyjnie – czołowi gracze będę rosnąć w siłę, mniejsi – zaczną znikać z rynku, bądź w najlepszym przypadku będą walczyć o przetrwanie. Jak pokazuje aktualny trend i praktyka, najwięksi dystrybutorzy rynku wtórnego rosną szybciej niż rynek kosztem pozostałych poziomów dystrybucji. W mojej opinii nie zmienia tego fakt dynamicznego wzrostu udziałów exportu w sumarycznym obrocie wielu z wiodących dystrybutorów w Polsce.

W ciągu najbliższych kilku lat warsztaty niezależne powinny…

…inwestować: w ludzi, know-how i sprzęt. Jak pokazuje praktyka są to trzy główne czynniki decydujące o przewadze konkurencyjnej na rynku. Z perspektywy dostawcy widzimy pogłębiające się różnice między firmami inwestującymi czas oraz środki: w specjalistyczne szkolenia prowadzone przez naszą wykwalifikowaną kadrę, na zakup i aktualizację urządzeń diagnostycznych czy wyposażenia warsztatowego a pozostałymi, biernymi podmiotami ograniczającymi swój zakres usług do najprostszych.

Największy wpływ na rynek części w przyszłości będzie mieć…

Arcyważnym czynnikiem mającym wpływ na rynek wtórny będzie dostęp do danych. Dlatego niezmiernie istotną sprawą jest według mnie działalność SDCM-u i organizacji pokrewnych czy też skupionych wokół tej organizacji, które walczą o liberalne prawo i przepisy w tej kwestii. Postęp technologiczny i idąca za nim, wielopłaszczyznowa próba monopolizacji dostępu i know-how przez producentów samochodów, może w przyszłości doprowadzić do załamania niezależnego rynku wtórnego.

Produktem/grupą produktów/koncepcją/usługą, której poświęcimy wiele uwagi w 2018 roku jest…

Niezmiennie priorytetem będzie rozwój naszego core biznesu tj. całej oferty z gamy oświetlenia zarówno w segmencie części do samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Ostatnie lata przyniosły nam dynamiczny rozwój dystrybucji i sprzedaży części z segmentu systemów termicznych i chłodzenia pod marką BHS (Behr Hella Service) i ten trend zamierzamy utrzymać również w bieżącym roku. To z czym będziemy chcieli zaistnieć na rynku na zdecydowanie większą skalę niż dotychczas to części z segmentu elektryka i elektronika, gdzie Grupa Hella ma wieloletnie tradycje i doświadczenie z rynku OE nieodzwierciedlone dotychczas w udziałach na rynku wtórnym. Liczymy też, o czym wspomniałem wcześniej, na znaczący wzrost naszych udziałów rynkowych w segmencie wyposażenia warsztatowego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!