Reflektory ksenonowe oświetlają drogę o wiele lepiej niż lampy wyposażone w żarówki halogenowe. Jednak by w pełni korzystać z zalet tej technologii warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy doborze tych źródeł światła.
Lampy ksenonowe świecą dwukrotnie mocniej niż żarówki halogenowe i są od nich znacznie trwalsze – ich trwałość sięga 3 tysięcy godzin. Oprócz tego mają niższą moc oraz wyższy strumień świetlny (ponad 2 tys. lumenów), a barwa ich światła i skuteczność świetlna zmieniają się w czasie. Ma to wpływ na moment wymiany – halogeny wymieniamy wtedy, gdy po prostu przestaną świecić, a ksenony wtedy, gdy ich skuteczność spadnie poniżej 80%, co między innymi objawia się w fioletowej lub różowej barwie światła.
Szeroki wybór produktów
Spośród ksenonów firmy OSRAM na polskim rynku zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się produkty serii Original, czyli dokładnie takie same, jakie są stosowane w około połowie samochodów na świecie podczas pierwszego montażu w fabryce. Jednak coraz liczniejsza grupa klientów wybiera źródła światła o podwyższonych parametrach.
– W naszym przypadku jest to rodzina produktów Night Breaker, która w tym roku obchodzi swoje 10-lecie – mówi Magdalena Bogusz, marketing menedżer w segmencie oświetlenia motoryzacyjnego z firmy OSRAM .
Na źródła światła serii Night Breaker decydują się najczęściej kierowcy, oczekujący jak najlepszego oświetlenia drogi. Zasięg tych lamp jest do 20 m dłuższy niż standardowych produktów, a ilość światła, jakie generują, jest aż do 70% większa. Temperatura barwowa wytwarzanego przez nie światła wynosi 4350 K.
Kierowcy, którzy preferują światło biało-niebieskie, powinni jednak pamiętać o tym, że w tym zakresie nie panuje pełna dowolność i temperatura barwowa nie może być zbyt wysoka. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, w jaki sposób jest osiągana niebieskawa barwa. Wielu producentów nakłada po prostu na bańkę lampy niebieski filtr, co blokuje ilość emitowanego światła. . Aby działać w zgodzie z przepisami warto wybrać markowy produkt, np. lampy OSRAM Xenarc Cool Blue Intense. Temperatura barwowa wytwarzanego przez nie światła nie przekracza wartości dopuszczalnych normami ECE, a co nie mniej istotne osiągnięto to bez nakładania filtra i lampy te wytwarzają nawet do 20% więcej światła niż inne produkty pokryte filtrem. .
Z kolei kierowcom, którym najbardziej zależy na maksymalnej trwałości firma OSRAM oferuje lampy ksenonowe rodziny Ultra Life. W porównaniu ze standardową lampą ksenon Ultra Life może działać aż czterokrotnie dłużej. Dłuższa żywotność to także zaoszczędzone pieniądze, ograniczona ilość odpadów, a tym samym mniejsza szkodliwość dla środowiska. Co więcej na produkty tej serii producent udziela nawet 10-letniej gwarancji.
Tylko oryginalne produkty
Markowe ksenony są najczęściej podrabiane przez nieuczciwych producentów, którzy nie tylko bardzo nieudolnie kopiują rozwiązania techniczne, ale również wykorzystują zastrzeżone nazwy, logotypy i wygląd opakowań, narażając w ten sposób kierowców na niebezpieczeństwo i straty. Dlatego firma OSRAM uruchomiła Program Zaufania www.osram.com/trust. Jedną z jego części jest wprowadzenie podczas produkcji dwóch dodatkowych zabezpieczeń na lampy ksenonowe. Dzięki nim można łatwo i szybko potwierdzić oryginalność produktu sprawdzając w internecie unikatową kombinację kodu z etykiety na opakowaniu z danymi lampy umieszczonymi na jej trzonku. Możemy jednak nie znaleźć kodu na opakowaniu zakupionego produktu – dotyczy to lamp wyprodukowanych przed 1 października 2015 roku. Oczywiście i ich oryginalność możemy sprawdzić – poprzez stronę www.czyoryginal.pl, gdzie po przesłaniu zdjęcia specjalista firmy OSRAM oceni autentyczność produktów.
Taka kontrola jest bardzo ważna, bo produkty podrobione cechują się po prostu niską jakością, co w przypadku produktów oświetleniowych zagraża pojazdowi, kierowcy i innym użytkownikom ruchu drogowego. Nieprecyzyjne wykonanie często skutkuje złym rozsyłem światła, łuk świetlny nie znajduje się w tym miejscu, gdzie trzeba, więc światło oświetla nieodpowiednie punkty na drodze i jest nierównomierne. Ta różnica bezpośrednio wpływa na poziom bezpieczeństwa na drodze. Czasami może po prostu „brakować” światła i nie ominiemy przeszkody, której w porę nie dostrzeżemy. Jakość w oświetleniu jest najważniejsza i nie chodzi tu o siłę światła, lecz jego właściwe parametry. Silne nie zawsze znaczy właściwe, dlatego nie warto ryzykować i decydować się na tanie ksenony. To po prostu się nie opłaca, bo nie dostajemy tego, czego powinniśmy oczekiwać od tej znakomitej technologii.
Komentarze