Poduszki silnika – przegląd oferty Inter Cars

11 kwietnia 2017, 16:13

Silnik nie jest umocowany do nadwozia auta na sztywno, lecz za pomocą elementów tłumiących drgania. W starych pojazdach za tę funkcję odpowiadała poduszka metalowo-gumowa, jednak w miarę upływu czasu część ta ewoluowała.

Dziś w nowych samochodach możemy znaleźć poduszki hydrauliczne oraz hydrauliczno-elektryczne. Inter Cars w swojej ofercie posiada produkty kilku dostawców pierwszo-montażowych i aftermarketowych poduszek silnika: Febi, Hutchinson, Corteco, Lemforder, Fortuna Line, Yamato. Mają oni w asortymencie poduszki zarówno do aut ponad 20-letnich, jak i kilkuletnich oraz nowych.

Co proponują dostawcy

Przykładowo Hutchinson jest dostawcą pierwszomontażowym do takich marek, jak: Peugeot, Citroen, Renault, Nissan, BMW, Ford, Volvo. Przykładem takiej poduszki mogą być indeksy: HU586300, HU586624 – marka Ford i Volvo, HU586667 – marka Renault.

Lemforder. Poduszka silnika Mercedes CLA

Następny dostawca Inter Cars, Lemforder, posiada bardzo szeroką ofertę poduszek silnika do parku samochodowego, jaki występuje w Polsce. Dostarcza on swoje produkty na linie montażowe m.in. takich producentów, jak: VW, Audi BMW, Mercedes. Dzięki temu w asortymencie Inter Cars są referencje do aut z ostatnich lat produkcji, np.: LMI37294, LMI37429 – marka BMW; LMI37161 – marki VW, Audi, Skoda; LMI37539, LMI37739 – marka Mercedes.

Febi. Poduszka silnika Audi A5, Q5

Z kolei firma Febi dąży do tego, aby jej produkty spełniały jakość i wymagania części OE. W ofercie Inter Cars można znaleźć m.in. artykuły: FE43705, FE43703 – marka Audi, FE45589, FE45590 – marka BMW.

Oferta dla pojazdów azjatyckich i amerykańskich

W ostatnim czasie coraz lepiej rozpoznawalny na rynku staje się producent Yamato, który  poszerza swój asortyment. W poprzednim roku do oferty Inter Cars wprowadzono 200 pozycji poduszek silnika przeznaczonych dla pojazdów azjatyckich. To jednak nie wszystko. W związku z licznymi zapytaniami asortyment spółki został również rozszerzony o poduszki silnika do pojazdów amerykańskich (ofertę Fortune Line powiększono o 30 pozycji).

Poduszki łączone, zwane potocznie lizakami

Specjaliści ds. produktu w Inter Cars otrzymują wiele zapytań dotyczących poduszek łączących typu (torque mount), odpowiedzialnych za działanie sił dynamicznych. Ich żywotność w porównaniu z pozostałymi poduszkami silnika jest znacznie krótsza. Ten rodzaj łączników zwykle występuje w pojazdach z przednim napędem. Jedna tuleja przymocowana jest do silnika, a druga przykręcona do nadwozia. To bardzo istotny element zawieszenia silnika, który spełnia szereg funkcji, takich jak tłumienie drgań i hałasu przechodzących z silnika na nadwozie. Podczas pracy silnika ogranicza jego wychył do przodu i do tyłu. Jego zadaniem jest również zmniejszenie nacisku na pozostałe poduszki silnika.

Co w przypadku uszkodzenia?

Kiedy dojdzie do uszkodzenia jednej z tulei, usłyszymy stuki, głośniejszą pracę jednostki napędowej oraz wibracje przechodzące na nadwozie. W trakcie prowadzenia pojazdu, gdy silnik jest obciążony, wibracje wyczujemy na każdym biegu przy tej samej wartości obrotów. Również podczas wzrostu obrotów możemy zaobserwować zbyt duże wychylenie silnika. Z czasem objawy zaczną narastać i przy gwałtownym wzroście obrotów lub przy gwałtownym odpuszczeniu pedału gazu usłyszymy niepokojące stukanie.

Po uszkodzeniu tego rodzaju poduszki nie możemy zwlekać z jej wymianą. W konsekwencji pozostałe poduszki silnika będą narażone na większe działanie sił dynamicznych. W przypadku, gdy decydujemy się na poruszanie pojazdem z wadliwą poduszką silnika, możemy doprowadzić do szybszego zużycia pozostałych poduszek. W niedługim czasie będziemy musieli wydać znacznie większą kwotę na pozostałe poduszki silnika, jak również ich wymianę. Uszkodzenia poduszki silnika mogą objawiać się również poprzez drgania lewarka dźwigni zmiany biegów lub drgania odczuwalne na kole kierownicy.

Aby uniknąć uszkodzeń, Inter Cars poleca tylko wyroby od najlepszych dostawców. Pełen asortyment poduszek silnika znaleźć można w IC Katalogu Online. Informacje na ten temat uzyskać można również w filiach Inter Cars w całej Polsce.

Autorzy: Tomasz Mirowski, specjalista ds. produktu Inter Cars, Robert Kaczorek, specjalista ds. produktu Inter Cars

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!