Marcin Barankiewicz odchodzi z PISKP. Zostanie Sekretarzem Generalnym międzynarodowej organizacji.

19 marca 2024, 15:24

Od początku kwietnia 2024 r., pracę Europejskiego Stowarzyszenia Wyposażenia Warsztatów (EGEA) oraz jego 11 stowarzyszeń członkowskich będzie koordynował Polak. Funkcję Sekretarza Generalnego EGEA obejmie Marcin Barankiewicz, dotychczasowy prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP).

Polak nowym Sekretarzem Generalnym EGEA

Marcin Barankiewicz zastąpi na stanowisku Jordiego Bruneta Garcię, który funkcję Sekretarza Generalnego pełnił od grudnia 2019 r. Marcin Barankiewicz posiada wieloletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej i dzięki swojej pracy w PISKP jest zaznajomiony ze wszystkimi zagadnieniami związanymi z okresowymi badaniami technicznymi pojazdów. Od czerwca 2020 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Izby. Dzięki zdobytemu doświadczeniu zawodowemu oraz dyplomowi ukończenia Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także studiom podyplomowym na University of Florida Levin College of Law i Uczelni Łazarskiego, Barankiewicz jest przygotowany do zadań, które przyjdzie mu pełnić w biurze w Brukseli.

W swojej pracy w Polsce reprezentował przedsiębiorców prowadzących stacje stacje kontroli pojazdów oraz diagnostów wykonujących badania techniczne. Odpowiadał między innymi za kontakty z przedstawicielami rządu, parlamentu, administracji publicznej oraz innych organizacji, stowarzyszeń i instytucji branży motoryzacyjnej. Na swoim stanowisku przygotowywał oświadczenia i stanowiska w kwestiach istotnych dla branży SKP oraz uczestniczył w procesach legislacyjnych.

– To łut szczęścia dla członków EGEA, że Marcin Barankiewicz swoje bogate doświadczenie prawnicze uzupełnia równie ugruntowaną wiedzą praktyczną. W końcu jest prawnikiem i z wykształcenia technikiem motoryzacyjnym – powiedział prezes EGEA, Frank Beaujean.

PISKP poszuka nowego prezesa

Jak udało nam się ustalić, przejęcie nowej funkcji oznacza rezygnację Marcina Barankiewicza z funkcji Prezesa Zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów z końcem marca b.r. Tymczasowo obowiązki prezesa przejmie Jolanta Źródłowska, członkini zarządu PISKP.

Na nowego Sekretarza Generalnego EGEA czekają liczne zadania w Brukseli. Przede wszystkim trwająca rewizja pakietu w sprawie przydatności do ruchu drogowego przez Komisję Europejską, mająca na celu dostosowanie okresowych kontroli pojazdów do najnowszych technologii.

Wysokie miejsce na liście priorytetów zajmuje także kwestia sprawiedliwego i równego dostępu do danych i informacji technicznych, która jest kluczowa dla niezależnego rynku części zamiennych (IAM). Obejmuje to wykonanie wyroku ETS z 5 października 2023 r. w sprawie dopuszczalności stosowania bramek bezpieczeństwa (SGW) umożliwiających dostęp do danych pojazdu z interfejsów OBD.

– Z niecierpliwością czekamy na dyskusje na temat wprowadzenia sektorowej regulacji dotyczącej dostępu do danych, zasobów i funkcji pojazdów podłączonych do Internetu. Będą one stanowić podstawę dla zupełnie nowych modeli biznesowych na rynku wtórnym w przyszłości. Nie mogę się doczekać, aby móc wesprzeć EGEA i jej członków moją wiedzą specjalistyczną w tych przyszłościowych tematach. – powiedział Marcin Barankiewicz.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!