Estońska firma stawia w Polsce ładowarki. Do końca roku ma ich być 200.

2 października 2023, 15:36

Eleport to jeden z najszybciej rozwijających się operatorów publicznych stacji ładowania w krajach bałtyckich. Estońska firma właśnie uruchomiła pierwsze stacje w Polsce, a do końca roku będzie operatorem ponad 200 ładowarek w całym kraju. Obecność Eleport w regionie wzmocni się w kolejnych latach również dzięki 13,8 milionom euro otrzymanym na rozwój infrastruktury w ramach unijnego programu „Łącząc Europę”.

Eleport zarządza ponad 400 punktami ładowania na Litwie, Łotwie i w Estonii, a także uruchomił już pierwsze stacje ładowania w Polsce. Obecnie w różnych regionach kraju jest już ich 100 w 16 miastach. Do końca roku liczba stacji ma osiągnąć 200 i objąć 24 miasta.

Ponadto firma Eleport rozpoczęła inwestycje w ponad 700 lokalizacjach o łącznej mocy 80MW, które będą uruchamiane w kolejnych latach.

Stacje obsługiwane przez Eleport charakteryzuje maksymalne uproszczenie procesów – aplikacja wspiera automatyzację działania stacji, rozliczeń oraz usuwanie potencjalnych problemów.

13,8 miliona euro na ultraszybkie stacje ładowania

Estońska firma właśnie otrzymała dofinansowanie w wysokości 13,8 mln euro na rozwój infrastruktury ładowania z unijnego programu „Łącząc Europę” (CEF – Connecting Europe Facility). Pozwoli to na zainstalowanie kolejnych 138 stacji ultraszybkiego ładowania wzdłuż transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

W ramach projektu zainstalujemy łącznie 138 nowych stacji ładowania: 90 w Polsce, 20 na Litwie, 15  a Łotwie i 13 w Estonii. Będą to urządzenia do ultraszybkiego ładowania o mocy 150 kW, a każda stacja będzie miała cztery przyłącza, co pozwoli dodać do naszej sieci łącznie 552 nowe punkty ładowania dodaje Raul Potisepp.

Tylko do tej pory estońska firma zainwestowała ponad 100 milionów euro w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii, a w następnych latach przymierza się do wejścia na kolejne rynki, w tym czeski, słowacki, węgierski, rumuński i chorwacki.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

OLEK, 3 października 2023, 13:44 1 -2

Dlaczego Estońska , a nie POLSKA ?

Odpowiedz

Stachu, 5 października 2023, 11:32 0 -2

Pewnie dlatego, że ma siedzibę w Estonii, czemu mieliby pisać, że polska?

Odpowiedz

Chris, 5 października 2023, 11:34 0 -1

przyłączam się do pytania !

Odpowiedz