Oleje do automatycznych skrzyń biegów – Jak dobrać olej? Wymiana statyczna czy dynamiczna?

4 sierpnia 2023, 12:47

Olej w skrzyni automatycznej jest kluczowym elementem, który wpływa na jej sprawne działanie oraz długowieczność. Regularna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest nie tylko niezbędna, ale także przyczynia się do utrzymania pojazdu w doskonałej kondycji. W tym artykule omówimy, jak wygląda wymiana oleju w hydraulicznej skrzyni automatycznej, jak dokonać dobrego doboru oleju oraz jakie są koszty tego procesu.

fot. unsplash.com

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej – dlaczego jest to tak ważne?

Skrzynia automatyczna jest złożonym układem, w którym elementy muszą współpracować ze sobą z wysoką precyzją, aby samochód poruszał się płynnie i bez zakłóceń. Olej w automatycznej skrzyni pełni kilka kluczowych funkcji:

Smarowanie: Zapewnia smarowanie ruchomych części w skrzyni, co pozwala na zmniejszenie tarcia i zużycia elementów.
Chłodzenie: Olej odprowadza ciepło powstające podczas pracy skrzyni, co chroni ją przed przegrzaniem.
Przenoszenie momentu obrotowego: Umożliwia płynne przenoszenie momentu obrotowego między silnikiem a skrzynią biegów.

Z czasem pod wpływem pracy w wysokiej temperaturze olej traci swoje właściwości. Jazda na przepracowanym oleju prędzej lub później doprowadzi do poważnej awarii skrzyni biegów.

Dobór odpowiedniego oleju do automatycznej skrzyni biegów

Dobór odpowiedniego oleju jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wydajność i żywotność skrzyni. Nieprawidłowy olej może prowadzić do nadmiernego tarcia, awarii oraz skrócenia życia skrzyni biegów. Przed dokonaniem wymiany należy sprawdzić specyfikację oleju rekomendowanego przez producenta pojazdu. Najlepiej jest stosować oryginalne oleje lub oleje spełniające wymagane normy i specyfikacje.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Są dwie drogi do prawidłowej wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów – dynamiczna i statyczna. Pomiędzy tymi sposobami jest kilka znaczących różnic, jednak dla użytkownika automatu kluczowa jest jedna, dynamiczna oleju jest droższa od wymiany statycznej.

Dynamiczna wymiana oleju jest nowoczesnym podejściem do pielęgnacji skrzyń automatycznych. Polega na usuwaniu jedynie zużytego oleju i zastępowaniu go nowym, bez konieczności opróżniania całej skrzyni. Ta metoda pozwala na wymianę niemal 100% oleju w skrzyni biegów. Aby przeprowadzić tę procedurę niezbędne jest specjalne urządzenie, które jednocześnie pobiera zużyty olej ze skrzyni i uzupełnia nowy.

Statyczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest zabiegiem prostszym i tańszym, ale niestety także mniej skutecznym. Podczas statycznej wymiany oleju w skrzyni biegów zależnie od modelu jest możliwość wymiany jednorazowo od 30 do 50% oleju. Ta metoda wymiany oleju polega na opróżnieniu miski olejowej (czasami także sprzęgła hydrokinetyczego, o ile posiada korek spustowy), a następnie uzupełnieniu świeżego oleju. Aby skutecznie wymienić olej w skrzyni tą metodą, zaleca się powtórzenie jej dwu, a nawet trzykrotnie co około 1000 przejechanych kilometrów.

Koszt wymiany oleju w automacie

Koszt wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów zależy od kilku czynników, takich jak metoda wymiany, rodzaj oleju stosowanego przez producenta i lokalizacja warsztatu. Przed dokonaniem wymiany warto porównać ceny różnych warsztatów, aby znaleźć najlepszą ofertę.

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej jest kluczowym elementem konserwacji układu napędowego. Wybór odpowiedniego oleju i jego regularna wymiana mają kluczowe znaczenie dla uniknięcia kosztownych napraw i utrzymania pojazdu w doskonałej kondycji. Należy stosować zalecane oleje przez producenta oraz regularnie serwisować skrzynię automatyczną w renomowanych warsztatach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!