Awaria automatycznej skrzyni biegów starego typu – naprawiać czy zmienić na nowoczesny automat?

6 listopada 2022, 15:04

Konstrukcja automatycznych skrzyń biegów wielu lubianych i popularnych samochodów sięga lat 90-tych, a często nawet 80-tych poprzedniego wieku. Mowa tu o autach drogowych jak i terenowych. Naprawa oryginalnej skrzyni automatycznej może przywrócić auto jedynie do sprawności z poprzednich dekad. Istnieje jednak możliwość, aby wykorzystać okazję i dokonać konwersji…

Wymiana skrzyni automatycznej na szybki automat ZF 8HP – jak to zrobić?

skrzynia biegów ZF 8Dużą popularnością na rynku zaczynają cieszyć się zestawy adaptacyjne dla szybkich i nowoczesnych skrzyń biegów 8HP. Stosowane od 2008 roku do chwili obecnej, 8-biegowe skrzynie automatyczne produkcji ZF występowały w wielu modelach samochodów marek m.in. BMW, Jaguar oraz samochodów amerykańskich. Dużą dostępność można sprawdzić samodzielnie na popularnych portalach aukcyjnych.

– Jako specjaliści w projektowaniu oraz produkcji zestawów konwersji skrzyń biegów do wielu silników możemy zapewnić o ogromnym wpływie na funkcjonalność auta po wymianie skrzyni na szybki automat. Zmiana nadaje autu drugie życie i pozwala dalej cieszyć się ulubionym pojazdem, nadając mu współczesnej sprawności i użyteczności. Produkcja takich elementów w pełni odbywa się w Polsce, a samo rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne na całym świecie – mówi rzecznik prasowy firmy PMC Motors.

skrzynia biegów konwersja

Dużą rolę przy zmianie skrzyni biegów na ZF 8HP odgrywa także nowoczesna elektronika dostępna u rodzimych polskich firm zajmujących się sterownikami skrzyń biegów i silników. Za pomocą pełnego mapowania procesów zachodzących podczas pracy zespołu napędowego można w pełni dostrajać ich działanie do zapotrzebowania lub upodobań kierowcy. To zupełnie nowy rozdział w użytkowaniu pojazdów drogowych oraz sportowych, który dotąd dostępny był tylko dla uczestników najwyższych serii wyścigowych.

Czy montaż innej skrzyni biegów wymaga wielu modyfikacji w aucie?

Po zmianie skrzyni biegów na ZF 8HP należy liczyć się z kilkoma modyfikacjami, które będą konieczne do wykonania. Należy do nich wymiana lub wykonanie indywidualnej podpory skrzyni biegów, właściwej dla danej karoserii samochodu. Drugą potrzebną modyfikacją będzie przeróbka przedniej część wału napędowego, wymagająca adaptera łączącego tzw. krzyżak skrzyni 8HP z wałem napędowym posiadanego samochodu. Wraz ze wzrostem popularności stosowania tych skrzyń biegów coraz więcej rozwiązań staje się dostępne na rynku jako gotowe produkty.

skrzynia biegów ZF konwersja

Czy można zastosować automat ZF 8HP w autach z uszkodzoną skrzynią manualną?

Nie tylko wadliwy automat potrafi przysporzyć problemów użytkownikowi swojego ulubionego auta. Problemy występują również w przypadku skrzyń manualnych. W tym przypadku rozwiązanie jak i lista potrzebnych modyfikacji są bardzo podobne. Wystarczy w miejsce uszkodzonej skrzyni manualnej, za pomocą zestawu konwersji skrzyni biegów ZF 8HP zastosować wyżej wspomniany automat i wysterować go elektronicznie. Takie rozwiązanie potrafi zaskoczyć nawet najbardziej upartych miłośników skrzyń manualnych. Dzieje się tak głównie za sprawą szybkości zmian i redukcji biegów wysterowanych na lewarku poruszanym jak skrzynia sekwencyjna przód-tył lub dołożenia łopatek do kierownicy.

Reasumując, mając obecnie dostęp do profesjonalnie wykonanych i przetestowanych adapterów, naprawy przestarzałych skrzyń biegów często nie mają sensu nie tylko ze względu na niską wydajność leciwych konstrukcji, ale również na coraz większe problemy ze zdobyciem odpowiednich części oraz ich koszt. Okazuje się, że za podobną lub nawet niższą cenę można zastosować znacznie przyjaźniejszą w eksploatacji nowoczesną przekładnię.

 

Co zrobić, by jak najdłużej zachować automatyczną skrzynię biegów w dobrej kondycji? Sprawdź 10 zasad, dzięki którym automatyczna skrzynia będzie bezawaryjna.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Barlicki, 7 listopada 2022, 11:35 1 0

a co z elektroniką w aucie? mapa silnika, prędkości obrotowe kół vs prędkość auta?
Coś za łatwo to wygląda w tym artykule.
Nie wyobrażam sobie takiej zmiany z pominięciem danych elektronicznych ale nie jestem fachowcem w tej dziedzinie. Możecie rozwinąć ten temat?

Odpowiedz

Jesteśmy, 7 listopada 2022, 19:01 1 0

wszystko do ogarnięcia tylko ile będzie to kosztowało

Odpowiedz