Czy w USA silniki spalinowe także zostaną zakazane? Wyciek z amerykańskiej agencji ochrony środowiska.

11 kwietnia 2023, 12:33

Już w 2035 roku zakaz silników spalinowych zostanie wprowadzony w Unii Europejskiej. Czy Stany Zjednoczone także zabronią sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi w najbliższej przyszłości? 

Wydech samochodu
fot. pixabay.com

Zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych w Unii Europejskiej

W ostatnim czasie głośno było o decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zakazu rejestracji nowych samochodów wyposażonych w silniki spalinowe. Po sprzeciwie Niemiec z zakazu wykluczone zostały samochody spalające wyłącznie paliwa neutralne klimatycznie, czyli e-paliwa. W związku z tą decyzją od 2035 roku w Europie będzie można zakupić tylko samochody elektryczne lub zasilane e-paliwami. Czy USA pójdzie w ślady starego kontynentu?

Nieoficjalne informacje z amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska

Agencja Reuters otrzymała informacje z poufnych źródeł, że już w tym tygodniu EPA (Agencja Ochrony Środowiska) ogłosi nowe przepisy dotyczące emisji spalin. Specjaliści przypuszczają, że nowe ograniczenia spowodują znaczący wzrost udziału samochodów z napędem elektrycznym oraz hybrydowym na amerykańskim rynku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nowe regulacje będą dotyczyły samochodów wyprodukowanych od 2027 do 2032 roku.

Czy w USA będzie można kupić nowe samochody spalinowe po 2035 roku?

Kalifornia jest stanem znanym z najostrzejszych przepisów regulujących emisję spalin oraz ogólnopojętą ochronę środowiska. Władze stanowe starają się przekonać rząd federalny do wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży nowych samochodów zasilanych wyłącznie paliwami płynnymi. Wynika z tego, że z zakazu byłyby wyłączone samochody z napędem hybrydowym. Nie wiadomo jeszcze, jak do tego postulatu odniesie się rząd.
Aby wprowadzić taki zakaz na terenie stanu, władze Kalifornii musiały by uzyskać zgodę władz federalnych. Jak na razie jednak nie złożyły formalnego wniosku.

Co o nowych standardach emisji spalin sądzą producenci samochodów?

Wśród największych producentów samochodów słychać głosy niezadowolenia. W związku z nowymi limitami emisji spalin będą oni musieli inwestować w rozwój technologii związanych z silnikami spalinowymi. Niepokoi ich fakt, że nieuchronnie zbliża się także zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Stowarzyszenie Alliance for Automotive Innovation zrzeszające czołowych producentów takich jak Ford, VW czy Toyota uważa, że każdy dolar przeznaczony na rozwój silników spalinowych, to dolar nie wydany na rozwój w kierunku neutralności klimatycznej.

źródło: reuters.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!