Płaca minimalna wzrośnie. Wzrost stawek mandatowych?

16 września 2022, 13:50

Wzrost płacy minimalnej, stanowi jeden z głównych celów polskich rządzących. Jednak omawiane tu zmiany nie wynikają z ich inicjatywy, lecz z przepisów obowiązujących od lat.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia spowoduje wzrost stawek mandatowych

Mandaty karne – rosną wraz z wynagrodzeniem

W 2023 roku czekają nas 2 podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Jak wynika z przepisów, jeśli prognozowana inflacja wynosi ponad 5%, do obowiązków rządu należy dwukrotne podniesienie minimalnej płacy – w styczniu i w lipcu. Wskutek pierwszej najmniejsza możliwa wypłata wyniesie 3 490 zł brutto, druga zaś podniesie ją do wysokości 3 600 zł brutto. Mandaty oraz grzywny dla kierowców – na przykład za brak OC lub PCC-3 (deklaracja podatku od czynności cywilno-prawnych) – są uzależnione od wysokości 'najniższej krajowej’.

Stawki mandatowe – 2023 r

W przypadku braku wykupionego OC przez okres dłuższy niż 14 dni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo upomnieć się o zapłatę podwójnej wysokości minimalnej pensji. Przerwa od 4 do 14 wiąże się z karą w wysokości jednej minimalnej wypłaty, brak ciągłości do 4 dni to maksymalnie 40% jej wysokości. Sytuacja wygląda jeszcze mniej kolorowo w przypadku zaniedbania dopełnienia formalności z podatkiem PCC-3. Kara może wynieść od 349 do 69 800 zł w I półroczu oraz od 360 do nawet 72 000 zł w drugim półroczu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!