10 niezrozumiałych kontrolek w samochodach elektrycznych i hybrydowych

10 sierpnia 2022, 13:00

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Confused.com, ponad 80% kierowców w UE nie rozpoznaje poprawnie symbolu usterki elektrycznej na desce rozdzielczej samochodu elektrycznego.

 

Usterka elektryczna jest najczęściej błędnie interpretowanym symbolem deski rozdzielczej, a 80% kierowców w Unii Europejskiej nie rozpoznaje ikony pojazdu elektrycznego. Tak wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez Confused.com, w którym przeprowadzono ankietę wśród ponad 2000 kierowców w całej UE, aby określić najbardziej mylące symbole na desce rozdzielczej samochodu.

Najbardziej niezrozumiałe kontrolki na desce rozdzielczej samochodu elektrycznego i hybrydowego

Miejsce Symbol Znaczenie symbolu Typ samochodu Procent niepoprawnych odpowiedzi
1 Usterka elektryczna Elektryczny 80%
2 Funkcja żeglowania Hybrydowy 77%
3 Gotowy do jazdy Elektryczny 68%
4 Tryb elektryczny Hybrydowy 60%
5 Ograniczona moc Elektryczny 59%
6 Ostrzeżenie dla pieszych Elektryczny 58%
7 Ostrzeżenie przed pieszymi Hybrydowy 53%
8 Ogólna usterka Elektryczny 48%
9 Ostrzeżenie o temperaturze akumulatora Hybrydowy 46%
10 Tryb E jest niedostępny Hybrydowy 38%

„Usterka elektryczna” to najbardziej niezrozumiany symbol na desce rozdzielczej, ponieważ 4 na 5 (80%) kierowców w UE błędnie zinterpretowało tę kontrolkę, która występuje tylko w samochodach elektrycznych. Wskazuje ona na awarię akumulatora, silnika lub okablowania. Kontrolka o usterce elektrycznej jest błędnie zinterpretowana o 12% bardziej niż „gotowy do jazdy”, drugi najbardziej mylący symbol na desce rozdzielczej w pojazdach elektrycznych i trzeci ogólnie.

Co ciekawe, najczęściej rozpoznają ten symbol włoscy kierowcy – prawie 7 na 10 (69%) ankietowanych kierowców nazywa go poprawnie. Z drugiej strony kierowcy w Luksemburgu rozpoznają kontrolkę o usterce elektrycznej najsłabiej, nieco ponad 1 na 10 kierowców (12%).

„Tryb żeglowania”, który został bezskutecznie rozpoznany przez prawie 4 na 5 kierowców w UE (77%), jest drugim najczęściej niezrozumianym symbolem wyświetlanym na desce rozdzielczej. Pozwala pojazdom hybrydowym zachować prędkość bez użycia tradycyjnej jednostki napędowej.

Kontrolka „gotowy do jazdy” jest myląca w samochodach elektrycznych o 17% bardziej niż „tylko tryb elektryczny” (60%) i o 23% bardziej niż „ostrzeżenie dla pieszych” (53%). Co ciekawe, 68% kierowców nie ma tego symbolu w swoim samochodzie. Jest to jedna z niewielu analizowanych pozytywnych kontrolek, która informuje kierowcę, że pojazd jest gotowy. Został zamontowany ze względu na zbyt ciche silniki w samochodach elektrycznych. Belgijscy kierowcy najprawdopodobniej zrozumieją tę ikonę – 39% odpowiada trafnie. To o 18% więcej niż kierowcy na Malcie, gdzie symbol jest najmniej rozpoznawany (79% błędnych odpowiedzi).

Najczęściej niezrozumiane kontrolki w samochodach benzynowych

Miejsce Symbol Znaczenie symbolu Procent niepoprawnych odpowiedzi
1 Usterka układu ABS 35%
2 Ostrzeżenie o ciśnieniu w oponach 32%
3 Kontrola trakcji 31%
4 Usterka poduszki powietrznej 29%
5 Zawieszenie pneumatyczne 23%

„Awaria układu ABS” jest najbardziej niezrozumianą kontrolką na desce rozdzielczej w  samochodzie z silnikiem benzynowym, ponad jedna trzecia (35%) kierowców w UE nie rozpoznała go. Co ciekawe, na drugim miejscu znalazła się kontrolka informująca o zbyt niskim ciśnieniu w oponach. Bardziej znana wśród kierowców okazała się kontrolka informująca o działaniu zawieszenia pneumatycznego.

– Jeśli masz zamiar wyruszyć w długą podróż, ostatnią rzeczą, jaką chcesz zobaczyć, jest lampka ostrzegawcza na desce rozdzielczej. Wszystkie nowoczesne pojazdy mają symbol ostrzegawczy na desce rozdzielczej na prawie każdą ewentualność, od niskiego poziomu baterii po problemy z silnikiem. Niezrozumienie lub ignorowanie świateł na desce rozdzielczej może być kosztownym błędem dla kierowców. Symbole, takie jak „niski poziom naładowania akumulatora” i „ostrzeżenie o poduszce powietrznej”, należy zawsze traktować poważnie, a prawidłowa ich identyfikacja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego i innych użytkowników dróg – mówi Alex Kindred, ekspert ds. ubezpieczeń samochodowych w Confused.com.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!