Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
10.01 StachuraSzkolenia – styczeń, luty, marzec 2025 10.01 Dokładniejsze dane o autach z Francji w CARFAXie 10.01 Rozmiary opon – jak czytać oznaczenia? Wielu popełnia jeden błąd. 10.01 Dotykowe ekrany w samochodach – innowacja czy problem? 09.01 Nowe zestawy naprawcze do reflektorów do samochodów kilku niemieckich producentów

PISKP

Diagności wyjdą na ulicę – protest branży SKP

Niezmienne od lat stawki opłat za badania techniczne pojazdów są bezpośrednim powodem protestu, organizowanego przez Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów. Przedsiębiorcy i pracownicy branży badań technicznych wyjdą na ulice Warszawy 18 listopada.

Przegląd techniczny a wycięty DPF – czy nowe przepisy coś zmienią?

Nowelizacja ustawy dotyczącej okresowych badań technicznych pojazdów w Polsce miała być remedium m.in. na popularny problem wycinania filtrów cząstek stałych (DPF) w pojazdach. Czy po zmianach rzeczywiście czeka nas rewolucja w tym zakresie, masowe kary i konfiskaty dowodów rejestracyjnych? Wiele wskazuje na to, że… nie.

Nowe przepisy dot. badań pojazdów już wkrótce. Co zmieniło się w projekcie?

Nowelizacja przepisów dotyczących badań technicznych pojazdów w Polsce może wejść w życie rok później niż zapowiadano, czyli 1 stycznia 2022 r. Na jakim etapie są prace oraz co zmieniło się w projekcie względem jego pierwotnej wersji? Odpowiedzi w naszym artykule.

Nowe przepisy dotyczące przeglądów nie wejdą w życie od 1 stycznia

Rząd pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących badań technicznych pojazdów w Polsce. Zmiany prawdopodobnie wejdą w życie wkrótce, jednak wbrew temu, co obwieszczają coraz liczniejsze media, nie stanie się to już 1 stycznia 2021 r.

Motoryzacyjne podsumowanie roku – wyniki, nastroje, analizy

W Internecie już obecnie można załatwić sprawy, o których kilka lat temu nikomu się nie śniło. Wiele aspektów naszego życia przenosi się do sieci czy to naturalnie w wyniku oczekiwań konsumentów czy też jako konieczność dostosowania się do bieżących warunków. W tym roku w Internecie odbył się XV Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego organizowany przez […]

Debata na temat zmian w przepisach dotyczących SKP

W trakcie XV Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego odbyła się sesja poświęcona planowanym zmianom w przepisach dotyczących okresowych przeglądów pojazdów w Polsce. Projekt zmian w dotychczasowej ustawie dotyczącej SKP skomentowali przedstawiciele strony rządowej i stowarzyszeń motoryzacyjnych.

Nie żyje Leszek Turek, wieloletni prezes PISKP

Dr inż. Leszek Turek, wieloletni Prezes Zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów zmarł nagle 1 listopada 2020 r.

Rząd wycofuje się z podwyżki akcyzy na auta sprowadzane. Czyj to sukces?

Ministerstwo Finansów poprzez swoje biuro prasowe poinformowało, że nie zamierza – wbrew pierwotnym zapowiedziom byłej minister rozwoju Jadwigi Emilewicz – pracować nad podwyżką stawek podatku akcyzowego od samochodów. To wiadomość dobra zarówno dla kierowców, jak i rynku części i napraw. Sukces w tej sprawie jest po części zasługą bardzo szybkiej reakcji naszej branży na plany […]

Branża motoryzacyjna przeciwko wyższej akcyzie na samochody z importu

W połowie września Jadwiga Emilewicz, jeszcze jako wicepremier i minister rozwoju, podczas konferencji prasowej poświęconej elektromobilności wskazała, że rząd rozważa powrót do regulacji, która podnosi akcyzę na samochody używane. Jak podkreśliła nowe przepisy miałyby sprawić, by takich aut nie opłacało się do Polski sprowadzać. Swoje stanowisko w tej sprawie przygotowało 5 organizacji branżowych. Możemy się […]

Zmiany w PISKP – wywiad z nowym prezesem

Pod koniec czerwca, walne zgromadzenie Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów podjęło istotne dla przyszłości organizacji decyzje. Długoletniego Prezesa Zarządu, Leszka Turka, zastąpił na stanowisku Marcin Barankiewicz, dotychczasowy Dyrektor Biura PISKP. Postanowiliśmy zadać kilka pytań nowemu prezesowi, na samym początku jego kadencji.

PISKP, czyli Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów jest największą w Polsce organizacją, zrzeszającą przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Powstała w 2004 r. jako reakcja na niekorzystny dla branży SKP projekt zmian w przepisach dotyczących badań technicznych. Sukces w obronie interesów członków, wpłynął na rozwój organizacji, do której przyłączali się kolejni przedsiębiorcy. PISKP stał się organizacją zajmującą się obroną interesów polskich stacji kontroli pojazdów na forum krajowym i międzynarodowym. Celem Izby jest tworzenie warunków sprzyjających funkcjonowaniu i rozwojowi firm prowadzących działalność w zakresie stacji kontroli pojazdów. Więcej informacji na temat działalności PISKP oraz aktualności z rynku badań technicznych pojazdów, znajdziesz w artykułach z tej kategorii.