Twoje auto firmowe

11 kwietnia 2011, 0:00

Dla wielu firm i przedsiębiorstw zakup nowej floty samochodowej nie jest opłacalną inwestycją. Na szczęście rynek oferuje wiele alternatywnych rozwiązań, które sprawiają, że zakup samochodu w przypadku różnego typu przedsiębiorstw małych i średnich, a bywa że nawet dużych nie jest konieczny.

Sposobem na auto firmowe może okazać się średnio i długoterminowy wynajem. W tym przypadku zauważalna jest duża oszczędność kosztów oraz wysoki komfort użytkowników. Długoterminowy wynajem pozwala utrzymać płynność finansową, gdyż angażuje nieporównanie mniejsze w stosunku do zakupu nakłady finansowe. Nowoczesne metody zarządzania różnego typu przedsiębiorstwami umożliwiają oddanie innym podmiotom gospodarczym zadań, które nie należą bezpośrednio do specjalizacji danej firmy. Dzięki tego typu przedsięwzięciom przedsiębiorstwo skupia się na swojej gałęzi gospodarki i osiąga różnego typu przewagi konkurencyjne w branży, w której się specjalizuje, nie tracąc energii na innych, pośrednich działaniach.

Wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny, ale jednocześnie opłacalny, zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. To rodzaj alternatywy dla zakupu samochodu oraz leasingu. Wynajem doskonale znany i obdarzony dużym zaufaniem za granicą, zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Szczególnie sprawdza się w przypadku firm, które traktują samochód jako narzędzie pracy i nie chcą lub nie są w stanie włożyć dużych nakładów finansowych od razu. Koszty tego rodzaju umowy nie będą się zmieniać, gdyż są przewidywalne i stałe. Firma nie ponosi dużych kosztów, gdyż te kalkulowane są w rachunku miesięcznym. Najemca nie jest zmuszony do inwestowania jednorazowo dużych sum gotówkowych, dzięki czemu kontroluje bieżące wydatki zamiast inwestować w zakup pojazdów. Za wynajmem przemawiają rozłożone w czasie koszty i niskie opłaty inicjalne. Decydujący może być brak wydatków związanych z rejestracją pojazdu, opłatą wstępną do umowy, czy też corocznym kosztem zakupu polis ubezpieczeniowych, ponieważ wszystkie koszty bezpośrednio wliczone są do kwoty czynszu najmu. Dzięki wynajmowi firma ma większą zdolność kredytową. Za wynajmem samochodu idą także inne korzyści jak: unikanie niespodziewanych kosztów i ich planowanie, minimalizacja wydatków związanych z serwisowaniem i eksploatacją samochodu, brak ryzyka związanego z wartością rezydualną oraz możliwość szybkiej wymiany samochodów na nowsze ewentualnie większe modele w zależności od potrzeb rozwijających się firm.

Wiele firm oferuje swoim klientom miesięczne abonamenty serwisowe, czyli stałe opłaty związane z eksploatacją samochodu, których wartość związana jest głównie z czasem trwania umowy oraz modelem wynajmowanego samochodu, ale także profilem klienta. Bardzo istotne w tej branży są czas, elastyczność, minimalizacja formalności i maksymalizacja korzyści płynących dla obu stron. Dla osób i firm zainteresowanych ofertą bardzo ważna jest umiejętność elastycznego dostosowania oferty do potrzeb Klienta. Ważne jest także doświadczenie firmy oferującej tego typu usługi. Oczywiście im dłuższe, tym lepiej. Wszystkie czynności prawne związane z funkcjonowaniem samochodu na drodze, czyli rejestracja pojazdu, zakup, sprzedaż , ubezpieczenie, finansowanie spada na barki firmy, która jest w tym celu wynajęta. Samo podpisanie umowy, w zależności od wynajmującego, przy wynajmie długoterminowym ogranicza się do bardzo prostej procedury, pociągającej ze sobą minimum formalności oraz wymaganych dokumentów. Często usługę można rozszerzyć o regularny serwis wynajętych pojazdów, które dzięki temu znajdują się pod czujnym okiem specjalistów. Taką ofertę ma na przykład warszawski dealer samochodowy „Signella”. Oferty najemców obejmują ubezpieczenie pojazdu, serwis samochodu i ogumienia, w przypadku usterek technicznych pojazdu, lub zdarzeń losowych. „Signella” zapewnia również samochód zastępczy, system GPS, stałą pomoc Biura Obsługi Klienta. Opcjonalnie w zakres oferty mogą wejść raporty zarządcze, związane z eksploatacją pojazdu i karty paliwowe.

Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Branża wynajmu pojazdów rozwija się – raport PZWL
Branża wynajmu pojazdów rozwija się – raport PZWL

Według statystyk podanych przez członków Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów branża wynajmu samochodów w Polsce rozwija się w stałym tempie. Stabilny rozwój branży wynajmu pojazdów Według statystyk podanych przez członków PZWLP, rozwój organiczny Związku wyniósł 9 procent w porównaniu roku 2012 do 2011. Z piętnastu raportujących firm PZWLP, czternaście zanotowało wzrosty. Według stanu na […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 30 czerwca 2011, 9:45 0 0

Wszystko się zgadza. Wynajem długoterminowy nie jest jeszcze tak bardzo popularny w naszym kraju, ale z dnia na dzień zyskuje na popularności. Zasadniczo to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą się skupić na prowadzeniu biznesu, a nie w kolejkach do mechanika i urzędów. Miałem okazję korzystać z usług PKF polecam!

Odpowiedz