Jeden z czołowych producentów opon prezentuje nową linię ogumienia do samochodów elektrycznych

12 czerwca 2024, 12:09

Najnowsza opona letnia do kompaktowych samochodów elektrycznych opracowana została zgodnie z wytycznymi certyfikatu ISCC PLUS, który świadczy o jej zminimalizowanym wpływie na środowisko.

Nowa opona do elektryków

Firma Hankook, wprowadzając na rynek iON GT, poszerza rodzinę produktów iON opracowanych specjalnie dla pojazdów elektrycznych. Opona letnia iON GT zaprojektowana ze szczególnym uwzględnieniem napędzanych akumulatorami samochodów miejskich i limuzyn, a także iON GT SUV do kompaktowych SUV-ów, miały swoją premierę na tegorocznych czołowych targach branży oponiarskiej „The Tire Cologne”. Wyróżnikiem nowej opony oprócz ratingu A/A/A EU tyre label jest wysoka zawartość recyklatów i materiałów podlegających ponownemu wykorzystaniu, które pod względem wytrzymałości, elastyczności i trwałości w niczym nie ustępują tradycyjnym komponentom używanym do produkcji opon. Gwarantem spełnienia wysokich wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju jest certyfikat ISCC PLUS (ISCC = International Sustainability & Carbon Certification)1. Opona iON GT będzie dostępna od jesieni w wymiarach od 16 do 20 cali.

Wysoka zawartość materiałów wtórnych i odnawialnych

Projektanci pracowali między innymi w oparciu o krzemionkę pochodzenia biologicznego oraz o ekologiczny kord materiałowy PET z odpadów plastikowych. Do produkcji opon używa się ponadto olejów roślinnych i żywic, biocyrkularnego kauczuku syntetycznego z surowców biocyrkularnych, sadzy z surowców cyrkularnych, a także sadzy odzyskanej ze starych opon. Inżynierowie Hankook w procesie wytwarzania iON GT wykorzystują sporą ilość materiałów zgodnych z certyfikacją bilansu masy ISCC PLUS. Pomimo wysokiego stopnia zastosowania ekologicznych komponentów inżynierom Hankook udało się jeszcze silniej postawić na zrównoważony rozwój bez kompromisów w zakresie komfortu użytkowania opon.

Nowa opona iON GT z całym pakietem nowinek technicznych spełnia wyśrubowane wymogi związane z codzienną eksploatacją, stawiane oponom do pojazdów elektrycznych. Opony do pojazdów elektrycznych w porównaniu z oponami do pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym mogą ulegać szybszemu zużyciu. Aby sprostać temu problemowi, Hankook wykorzystuje między innymi technologię i Super Mileage. Obejmuje ona Round Even, co sprawia, że docisk do nawierzchni jest wyjątkowo równomierny, a okres użytkowania wydłuża się. Zaawansowana technologia wulkanizacyjna Hankook Opti Cure przyczynia się do wyraźnie zmniejszonego oporu toczenia. W efekcie opony iON GT zapewniają większy zasięg na jednym ładowaniu akumulatora. Wyjątkowo wytrzymałe włókna aramidowe poprawiają precyzję kierowania, a w powiązaniu z technologią Grip Boost zwiększają sztywność ściany bocznej. Dodatkowo mieszanka bieżnika ProGrip łącząca krzemionkę o wysokiej gęstości oraz inne zrównoważone surowce gwarantuje ulepszoną przyczepność na mokrej nawierzchni.

Kolejnym celem przyświecającym projektantom był możliwie niski poziom hałasu podczas toczenia, zwłaszcza że brak dźwięków wydawanych przez silnik spalinowy pozwala szczególnie skupić się na tym aspekcie. Jest to tym istotniejsze, że zintegrowana technologia Hankook i Sound Absorber w połączeniu ze specyficznym profilem opon odczuwalnie zmniejsza poziom hałasu we wnętrzu pojazdu.

To właśnie dzięki temu na unijnej etykiecie nowej opony Hankook iON GT widnieje oznaczenie A/A/A. Odpowiada ono maksymalnym wartościom w kategorii oporu toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz emisji hałasu. Hankook iON GT wyróżniono główną nagrodą Red Dot Design Award 2024 w kategorii zaprojektowania produktu.

Nowa opona iON GT wpisuje się w konsekwentną realizację strategii Hankook, mianowicie włączenia do oferty optymalnej opony dla każdego pojazdu elektrycznego. Globalna rodzina opon obejmuje obecnie oprócz innowacji przeznaczonej głównie na rynek północnoamerykański zorientowaną na osiągi oponę letnią Hankook iON evo, oponę zimową Hankook iON i*cept oraz oponę całoroczną Hankook iON FlexClimate.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!