Polski producent opon wciąż poprawia swoje wyniki finansowe. Czy pożar wpłynie na przyszłe przychody?

14 września 2023, 10:36

Dębica – polski producent opon- opublikowała wyniki finansowe za pierwsze pół 2023. roku. Pomimo ciężkiej sytuacji rynkowej spółka wciąż odnotowuje zyski. Pod koniec sierpnia w fabryce opon Dębicy miejsce miał pożar. Czy wpłynie on na wyniki finansowe za trzeci kwartał?

Kolejne podsumowanie finansowe Dębicy z wykazanymi zyskami

Firma Oponiarska Dębica S.A., wiodący na polskim rynku producent opon do samochodów osobowych i ciężarowych, w I półroczu 2023 r. uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 1 734,2 mln zł, co oznacza wzrost o 8,7% r/r. Zysk EBIT w tym czasie osiągnął poziom 252,9 mln zł (+687,9% r/r), a zysk netto był na poziomie 218,4 mln zł (+653,1% r/r). Uzyskane wyniki mają charakter nadzwyczajny.
Z kolei w samym II kwartale br. przychody ze sprzedaży wyniosły 802,0 mln zł i były wyższe o 0,4% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zysk EBIT w II kwartale 2023 r. wyniósł 107,8 mln zł (+1178,0% r/r), a zysk netto był na poziomie 96,4 mln zł (+1538,8% r/r).
Wyniki finansowe osiągnięte w pierwszych sześciu miesiącach roku oceniamy jako bardzo dobre. Na znaczne wzrosty, które zaraportowaliśmy, wpływ miało kilka istotnych czynników. Jednym z nich był wzrost cen sprzedaży realizowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Dodatkowo w pierwszym półroczu wystąpił znaczący spadek poniesionych kosztów surowców i energii w stosunku do kosztów zakładanych w kalkulacjach cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Uważamy, że wypracowane w pierwszym półroczu rezultaty mają charakter nadzwyczajny. Musimy także brać pod uwagę, że gospodarka nadal mierzy się z wyzwaniami takimi jak presja inflacyjna, rosnące koszty pracy czy niskie nastroje konsumenckie. Wpłynęło to na niższy popyt na opony w drugim kwartale i całym pierwszym półroczu – mówi Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Sprzedaż Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. do podmiotów powiązanych w I półroczu 2023 r. wygenerowała przychody w kwocie 1 613,7 mln zł, co oznacza, że były one wyższe o 14,1% w stosunku do analogicznego okresu w 2022 r. Z kolei sprzedaż do podmiotów niepowiązanych zmniejszyła się o 33,6% do 120,5 mln zł.

Odbudowa mocy produkcyjnych po pożarze

20 sierpnia br. w godzinach nocnych w fabryce Spółki w Dębicy miał miejsce pożar. Po wstępnym zatrzymaniu produkcji opon osobowych, została ona wznowiona, w ograniczonym zakresie.

Warto dodać, że obecnie mierzymy się ze skutkami niedawnego pożaru i koniecznością odtworzenia częściowo utraconych z tego powodu możliwości produkcyjnych. Spodziewamy się, że do listopada 2023 r. odbudujemy moce produkcyjne do poziomu 70% (z 55% obecnie). Pełnego rozruchu spodziewamy się na początku 2025 r. Należy przy tym zaznaczyć, że produkcja opon ciężarowych przebiega bez zakłóceń – podkreśla Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!