Na wakacje… samochodem!

, 30 czerwca 2011, 9:49

Lato to czas, który od zawsze kojarzy się z wakacjami. Dla wielu jest okresem odpoczynku i oderwana od codzienności. Tym sposobem przynajmniej kilka razy do roku… na tydzień, czy dwa zapominamy o codziennych troskach i przygotowujemy się do urlopowego wyjazdu.

Czy to nad polskie morze, czy w polskie góry, czy też w przypadku zagranicznych wyjazdów często wybieramy się w podróż naszym wiernym autem. Często jednak w szale urlopowych przygotowań zapominamy o sprawdzeniu naszego środka transportu, który wiernie przemierzać będzie z nami wakacyjne szlaki i pozwoli bezpiecznie i komfortowo dotrzeć nam w wymarzone miejsce. Niestety niedopompowane koła, wyeksploatowane opony, przepalone żarówki i inne drobniejsze niedopatrzenia mogą popsuć nam wypoczynek i to zanim dotrzemy do celu planowanej podróży. Być może warto, zatem pamiętać o przeprowadzeniu drobnych napraw i postawić na przegląd samochodu zanim jeszcze spakujemy nasze bagaże.

Można wymienić kilka podstawowych czynności bezpośrednio związanych z przygotowaniem auta do bezawaryjnej, spokojnej, a także pozbawionej obaw i niepotrzebnych stresów podróży. Okazuje się, że nawet niedopompowane koła mogą nie tylko wpłynąć niebezpieczeństwo podróżnych, ale także znacznie zmniejszyć zużycie paliwa. Teoretycznie błahe sprawy mogą przyczynić się do zepsucia radości płynącej z planowanego urlopu. Czy warto do tego dopuścić? Chyba nie!

Przed samym wyjazdem watro sprawdzić system oświetlenia, sprawdzić poziom oleju, dolać płynu do spryskiwaczy. Wszystko to po to, aby nie dopuścić do nieoczekiwanych zdarzeń na drodze i niepotrzebnych zmartwień. Z drobnymi naprawami, każdy kierowca jest w stanie poradzić sobie sam. Są jednak momenty, kiedy przed wyjazdem wskazana jest wizyta u mechanika, zwłaszcza w przypadku, kiedy w podróż wybieramy się autem, które ma już za sobą „kilka lat życia” – komentuje mechanik z serwisu warszawskiej firmy „Signella”.

Wprawiony mechanik jest w stanie ocenić stan zawieszenia auta oraz geometrię pojazdu, wyważenie kół, czyli elementy, które wpływają nie tylko na bezpieczeństwo jazdy ale też na komfort kierowania samochodem oraz ekonomiczne aspekty prowadzenia pojazdu. W warsztacie zwraca się na nieco inne rzeczy, niż te, które jesteśmy w stanie ocenić z pozycji zwykłego użytkownika pojazdu. W serwisie mamy do czynienia z większą precyzją. Testom poddaje się nie tylko ogólny stan samochodu, ale także poszczególne układy, które mają decydujące znaczenie podczas pokonywania dłuższych tras – dodaje ekspert. Bardzo wielu kierowców zapomina także o płynie hamulcowym, a ten jest niezwykle istotny nie tylko przy codziennej eksploatacji, ale zwłaszcza przy dłuższy wyjazdach.

Pamiętać najlepiej jest jednak o wszystkim począwszy od żarówki, przez filtry i płyny a skończywszy na stanie opon. Dzięki temu rodzajowi przeglądów, mamy pewność, że auto będzie dobrze trzymać się drogi. Zanim spakujemy nasze walizki do bagażnika, może warto pamiętać o podstawowych czynnościach mających na celu zapewnienie nam bezpieczeństwa i komfortu podróży. Odstawienie auta do warsztatu na pewno nie zajmie nam dużo czasu, a być może stosunkowo dzięki temu oszczędzimy sobie niepotrzebnych zmartwień. Koszt tego typu wydaje się niewielki, za to radość z udanych wakacji – ogromna.

www.uzywane.signella.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!