Stellantis musi zapłacić USA 300 mln dolarów za emisję spalin

8 sierpnia 2022, 11:39

Trzech pracowników koncernu Stellantis zostało oskarżonych o spisek mający na celu oszukanie USA i pogwałcenie ustawy o czystym powietrzu. Oskarżeni czekają na proces.

Amerykańska jednostka Stellantis, dawniej FCA, został skazany po tym, jak przyznał się do winy za utworzenie spisku i zapłaci prawie 300 milionów dolarów, w ramach zadośćuczynienia za wieloletnie śledztwo Departamentu Sprawiedliwości USA dotyczące oszustw związanych z emisją spalin silników diesla tego koncernu. FCA US wcześniej zawarła ugodę z Departamentem Sprawiedliwości i zgodziła się zapłacić grzywnę w wysokości 96,1 mln dolarów i przepadek w wysokości 203,6 mln dolarów. Amerykański oddział FCA, obecnie Stellantis, został również skazany na trzyletni okres próby organizacyjnej.

Firma została oskarżona o składanie fałszywych oświadczeń na temat emisji z silników Diesla w ponad 100 000 amerykańskich samochodów z tymi jednostkami w latach 2014-2016. Głównie chodzi o modele Jeep Grand Cherokee oraz Dodge Ram 1500. Departament Sprawiedliwości powiedział, że FCA spiskowała, aby oszukać amerykańskie testy emisji.

– Kara w wysokości 300 milionów dolarów jest wynikiem wyczerpującego trzyletniego śledztwa – powiedział zastępca prokuratora generalnego Todd Kim. – Ta rezolucja pokazuje, że Departament Sprawiedliwości jest zaangażowany w pociąganie przestępców korporacyjnych do odpowiedzialności za wprowadzanie w błąd regulatorów.

Rząd zauważył, że FCA US wcześniej zapłaciła 311 milionów dolarów kary cywilnej i ponad 183 miliony dolarów odszkodowania dla ponad 63 000 osób w ramach pozwu zbiorowego dotyczącego oleju napędowego. Producent samochodów musi przeprowadzić wstępną ocenę zgodności z ustawą o czystym powietrzu oraz procedurami kontroli i testowania, przedłożyć raport i przygotować co najmniej dwa raporty uzupełniające. Reuters po raz pierwszy poinformował o planowanym ugodzie w maju.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Zenobiusz, 8 sierpnia 2022, 19:59 0 -2

daliby sobie spokój, lepiej by nakazali te pieniądze zainwestować w badania nad nowymi surowcami, energiami.

Odpowiedz

Wiseman, 11 sierpnia 2022, 8:49 3 0

Takie postępowanie odpowiednich urzędów w obronie konsumentów mają miejsce tylko w USA.
W Polsce takie rzeczy załatwia się " pod stołem"

Odpowiedz

kkkk3423532, 11 sierpnia 2022, 10:24 3 0

Najpierw sprzedali spora czesc swoich marek a teraz kwik ze ktos im je sprzedaje :D Zreszta te cale pakiety odnosnie emisji itp to sciema, na osobowki tak ale na prywatne odrzutowce OLIGARCHOW ktorych mamy mase na zachodzie (wbrew temu co wciskaja media oni nie sa tylko w Rosji i Ukrainie) juz nie. To samo duze jachty. Jak ludnosc dalej tak bedzie soba pomiatac to wejdzie w pewnym momencie przepis mowiacy : polityk ,jego swita i czlonkowie rodzin moga jesc mieso naturalne, reszta syntetyk w imie ekologi"

Odpowiedz