Vaku Universal Extra – nowa szpachla od firmy Würth

1 lutego 2019, 14:45

Vaku Universal Extra firmy Würth (art. nr 0892601504) to szpachla lekka z wypełniaczem w formie kulek polimerowych. Posiada właściwości szpachli służącej do wypełniania ubytków oraz szpachli wykańczającej o kremowej konsystencji.

W większości napraw blacharsko-lakierniczych sprawdza się multifunkcyjna szpachla lekka, którą można stosować zamiast trzech innych, tj. szpachli mocno wypełniającej np. z włóknem szklanym lub węglowym, (którą obowiązkowo należy pokryć szpachlą uniwersalną, soft lub light), szpachli wypełniającej, oraz szpachli wykańczającej, służącej do uzyskania odpowiednio gładkiej powierzchni przed położeniem podkładu. Zastosowanie szpachli multifunkcyjnej oszczędza czas oraz pieniądze. Takim produktem jest Vaku Universal Extra od Würth. Szpachla posiada bardzo dobre parametry schnięcia, dzięki czemu można ją szlifować już po około 18 minutach w temp. 20°C i wilgotności powietrza w granicach od 50% do 70%. Jest odpowiednia do napraw małych, jak i większych uszkodzeń, kiedy wymagane jest nałożenie większej ilości warstw.

Szpachlowanie

Technologicznie szpachle należy nakładać warstwowo. Dużym błędem jest nakładanie jednej grubej warstwy tak, aby zaoszczędzić czas – konsekwencją tego jest „siadanie”, pękanie i odpadanie szpachli. Kiedy zachodzi potrzeba nałożenia szpachli „na grubo”, należy nałożyć kilka cienkich warstw o grubości maksymalnie do 3 mm. Dzięki temu ryzyko powstania skurczu, który występuje po nałożeniu jednej grubej warstwy zostaje ograniczone do minimum. Szpachla Vaku Universal Extra jest łatwa w mieszaniu i aplikacji na blachę, nie pozostawia dziurek na powierzchni. Wyschniętą szpachlę możemy szlifować na sucho, używając do tego papieru ściernego i stosując gradacje w kolejności 120-180-240. Dzięki temu odpowiednio przygotujemy powierzchnię pod podkład.

Szlifowanie szpachli poliestrowych

Szpachle poliestrowe można szlifować po ok. 16 – 25 min, natomiast pełne utwardzenie chemiczne trwa 2 godziny – dotyczy wszystkich szpachli poliestrowych, gdy temp. otoczenia wynosi 20°C , a wilgotność powietrza waha się w granicach od 50% do 70%. Warunki panujące w warsztacie mają bezpośredni wpływ na czas schnięcia i końcowe parametry fizyczne wypełnienia.

Nie zaleca się szlifowania takiego rodzaju szpachli na mokro, ponieważ poliester chłonie wilgoć. Szlifowanie na mokro powoduje wniknięcie wody w pory szpachli, która zostaje uwięziona pod lakierem. Ma to bardzo negatywne skutki – przykładowo może spowodować w przyszłości powstanie ognisk korozji. Podobnie ma wpływ na jakość ostatecznej powłoki lakierniczej w przypadku niedosuszenia – powstają pęcherze. Przy szlifowaniu na mokro wielokrotnie wydłuża się czas potrzebny na wysuszenie szpachli, a czasami jest to wręcz nieosiągalne.

Proporcje

Do szpachli Vaku Universal Extra dodajemy 2% utwardzacza w stosunku do masy wyłożonej szpachli. Na puszkach ze szpachlą najczęściej jest to przedstawiane w sposób wagowy, czyli: 100g szpachli + 2g utwardzacza – co po przeliczeniu oznacza trochę mniej niż 2%. Z tego powodu i aby uniknąć problemów opisanych wyżej, generalna zasada jest taka, że lepiej jest dać utwardzacza trochę więcej (nie więcej niż 4% w stosunku do masy wyjętej z puszki szpachli) niż mielibyśmy go dać zbyt mało.

Natomiast jeśli utwardzacza damy za dużo to po lakierowaniu pojawią się przebarwienia (żółte plamy). Z kolei jeśli damy go za mało to nie zajdzie reakcja chemiczna potrzebna do odpowiedniego sieciowania szpachli. W efekcie szpachla nie doschnie oraz nie osiągnie optymalnych właściwości – będzie „pić” podkład, może odpadać, pękać, mogą pojawić się wady powłoki lakierniczej. Gdy utwardzacz nie zostanie dobrze wymieszany ze szpachlą to przy nakładaniu będą widoczne czerwone smugi i miejscowo szpachla może się nie utwardzić. Dlatego proporcje mieszania utwardzacza ze szpachlą są tak ważne.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!