Zbliża się termin wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobieństwo wyjścia bez umowy z końcem października br. jest bardzo wysokie. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przestrzega polskich przedsiębiorców, aby zrobili wszystko, by zminimalizować negatywne skutki brexitu dla swojej firmy.
Pamiętaj, że:
1. Mogą wystąpić zakłócenia oraz zostaną nałożone dodatkowe wymogi i obciążenia. 1 listopada 2019 r. Wielka Brytania przestanie być państwem unijnym ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wyjście bez umowy nie zakłada okresów przejściowych.
2. Zasady handlu z Wielką Brytanią będą takie jak z innymi krajami spoza Unii Europejskiej. Zapoznaj się z formalnościami celnymi, jakie będą obowiązywać po brexicie.
3. Musisz zadbać o to, by Twoi pracownicy podróżujący do Wielkiej Brytanii posiadali ważne dokumenty podróży. Rekomendujemy posiadanie paszportu oraz certyfikatu Zielonej Karty!
4. Jeżeli zamierzasz kontynuować prowadzenie wymiany handlowej z Wielką Brytanią, musisz przede wszystkim posiadać europejski numer EORI. Możesz wystąpić o jego nadanie na Platformie Elektronicznych Usług Skarbowo-Celnych. Bez tego numeru nie będzie możliwe dokonywanie zgłoszeń celnych w Unii Europejskiej. Jeżeli będziesz dokonywał importu do Wielkiej Brytanii lub eksportu z Wielkiej Brytanii lub realizował operacje tranzytowe z tego kraju, to musisz posiadać również brytyjski numer EORI, żeby móc złożyć zgłoszenie celne w Wielkiej Brytanii. Aby wystąpić o jego nadanie, konieczne jest zgłoszenie na Portalu Gov.uk.
Zapoznaj się również z odpowiedziami na pytania zadawane przez przedsiębiorców w związku z brexitem w kwestiach celnych opisane na stronie Ministerstwa Finansów.
Rekomendujemy śledzenie także międzynarodowych stron służb celnych:
- francuskich służb celnych w zakresie przygotowań do tzw. inteligentnej granicy
- strony holenderskiej w zakresie wymaganych procedur portowych (https://www.getreadyforbrexit.eu/en/)
Polecamy też zaglądanie na portal poświęcony wszystkim tematom związanym z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE www.brexit.gov.pl.
Masz wątpliwości? Zadaj pytanie
Jeśli masz pytania dotyczące skutków brexitu, możesz wysłać je mailem na adres:
- brexit@mpit.gov.pl
- brexit_negocjacje@msz.gov.pl
Eksperci odpowiedzą na twoje wątpliwości w możliwie najkrótszym czasie.
Przedsiębiorcy mogą zweryfikować stan swojego przygotowania do konsekwencji brexitu za pomocą tzw. checklisty.
Komentarze