Kondycja rynku pracy w branży automotive

17 września 2019, 11:07

Od ponad roku dookoła nas króluje określenie, że rynek pracy stał się idealną przestrzenią dla każdego pracownika. Nowe stanowiska „rosną jak grzyby po deszczu”, a osoby poszukujące stałego zatrudnienia mogą dowolnie wybierać pomiędzy firmami, które intensywnie walczą o odpowiedniego specjalistę. Słyszymy o coraz to lepszych benefitach pozapłacowych, elastycznym czasie pracy, wyższych pensjach, ale to teoretycznie wciąż mało.

Czy jednak we wszystkich branżach panuje taka sielanka i czy faktycznie wygląda to tak spektakularnie ze strony kandydata, jak głoszą o tym najnowsze raporty i dane przedstawiane przez portale branżowe?

Głównym wyzwaniem dla firm z branży motoryzacyjnej pozostaje presja na wzrost kosztów pracowniczych oraz firmowych. Wskutek spadającej stopy bezrobocia niedobór pracowników i presja płacowa stają się poważnym problemem dla branży. Przewidywany w tym roku wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze motoryzacyjnym wynosi, aż 5,4 proc.

Do tego kolejnym i dość obciążającym dla firm problemem stają się rosnące wymogi środowiskowe w UE. Przekładają się one na spadek liczby rejestracji aut z silnikiem Diesla, które wymuszają wzmożone inwestycje w alternatywne napędy, generując przy tym intensywny wzrost kosztów produkcji.

I wilk syty i owca cała

Motoryzacja to aktualnie jedna z najbardziej produktywnych gałęzi polskiej gospodarki odpowiedzialna za 8 proc. naszego PKB. Producenci części zatrudniają w Polsce 147 tys. osób, co stanowi aż 80 proc. miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym. Rynek pomimo pewnych trudności, prężnie pnie się i rozwija, generując ciągły przyrost nowych stanowisk.

Ciekawym czynnikiem wzrostowym na rynku automotive jest również poziom wykwalifikowania pracowników. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi swoich umiejętności, dokształcają się oraz poświęcają swój czas na specjalistyczne szkolenia branżowe.

Pomimo lekkiej niepewności wynikającej z powyższych problemów, branża motoryzacyjna dalej będzie generowała widoczny przyrost finansowy, a dzięki temu też tworzyła korzystną przestrzeń dla pracodawców oraz pracowników.

Artykuł pochodzi ze strony MotoKadry.pl, platformy wspierającej rynek automotive poprzez usługi Human Research. Przeczytaj więcej na: https://motokadry.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!