Rejestracja „Anglików” wciąż niemożliwa – opóźnia się wdrożenie projektu

, 23 stycznia 2015, 9:18

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie w Polsce miała być możliwa od 1 stycznia 2015 r. Termin nie został jednak dotrzymany. Utknął na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Działania mające na celu wypracowanie przepisów, umożliwiających rejestrację "anglików" są konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W marcu 2014 r., Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie dopuszczając do rejestracji aut dostosowanych do ruchu lewostronnego, Polska łamie prawo unijne. Orzeczenie podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny.

Projekty resortowe zakładały wprowadzenie nowych przepisów już 1 stycznia 2015 r. Terminu jednak nie dotrzymano. Co więcej, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju jak dotąd nie podało informacji, kiedy można spodziewać się wprowadzenia regulacji. Sprawa utknęła na etapie uzgodnień resortowych.

Gdy przepisy wejdą w życie, "Anglika", będzie można zarejestrować pod pewnymi warunkami. Musi być to samochód osobowy (dla maksymalnie ośmiu pasażerów) nowy lub uprzednio zarejestrowany na terytorium jednego z państw Unii Europejskiej. Do otrzymania dowodu rejestracyjnego konieczne będzie także odpowiednie dostosowanie techniczne pojazdu – konkrety poznamy prawdopodobnie w chwili ogłoszenia zmian w przepisach.

Dowiedz się więcej

Zmiany prawa i przepisów w 2015 r. – komentarz ekspertów ProfiAuto
Zmiany prawa i przepisów w 2015 r. – komentarz ekspertów ProfiAuto

W 2015 roku kierowców oraz osoby związane z branżą motoryzacyjną czeka wiele zmian. Kasy fiskalne we wszystkich warsztatach, możliwość rejestrowania „anglików”, wyższe opłaty za ubezpieczenie OC, niższe ceny paliwa, zaostrzenie kar dla pijanych kierowców czy uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości – to tylko niektóre z nich. Nowy rok przynosi duże zmiany nie tylko dla kierowców, ale […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 24 stycznia 2015, 1:43 0 0

a jaki jest przewidywalny termin wejścia ustawy o rejestracji tzw anglika??

Odpowiedz

Anonim, 25 stycznia 2015, 13:45 0 0

jak anglik,to tylko na części.Jak nie stać kogoś na samochód z kierownicą po lewej stronie to niech jeździ MPK.ps.Nie dyskryminuje pojazdów zabytkowych i rzadkich

Odpowiedz

Anonim, 29 stycznia 2015, 7:27 0 0

dokładnie tak , jak angol to tylko na części, nie chcemy więcej śmierci na drogach

Odpowiedz

lewar, 29 stycznia 2015, 10:08 0 0

Cyt: "Gdy przepisy wejdą w życie, "Anglika", będzie można zarejestrować pod pewnymi warunkami. Musi być to samochód osobowy (dla maksymalnie ośmiu pasażerów) nowy lub uprzednio zarejestrowany na terytorium jednego z państw Unii Europejskiej"

Przecież Wielka Brytania i Irlandia są państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Czyli zgodnie z tym przepisem będzie można w Polsce zarejestrować najgorszy jeżdżący śmieć na kołach. Czyli jednym słowem wszystkie "angliki". I to ma być warunek? Parodia!

Odpowiedz

Anonim, 29 stycznia 2015, 15:54 0 0

DLA UE MÓWIĘ NIE!!!

Odpowiedz

Anonim, 8 lutego 2015, 20:57 0 0

Powiem Tak Wy Jestescie Naprawde Chorym Narodem !!!
Wszedzie mozna ,tylko w Polsce nie ,Dlaczego ??
Bo tusk mial miliony i w 10lat nic nie zrobil z drogami `???

Odpowiedz

dominic, 8 lutego 2015, 21:02 0 0

i Polacy to mowia,NIE !!!
Jezdzic to was nikt nienauczyl ,wyprzedzacie gdzie sie tylko da !!!
w normalnym kraju niewyprzedza sie na drodze dwu pasmowej !!
jest 70 to sie jedzie nawed na Tirem !!!!

a jak jezdzicie za granice to prawy pas i 120 ,a troche kultury zeby wpuscic kogos kto chce wjechac na autostrade to juz strach w oczach ;D
zlomy to sa w Polsce i wszystko co z niemiec i holandi !!!

Odpowiedz

korn, 8 lutego 2015, 21:09 0 0

Gdyby nie Unia chodzilibyscie bez grosza buraki !!!;D
Uratowala wam zycje !
Macje Go.... do Gadania ,Ustawa i tak juz na dniach bedzie !!
wszedzie mozna rejestrowac ,tylko nie w Tym chorym kraju
w sumie tu nic nie mozna, wszystko zakazane, !!!
Ja jezdze w tym chorym kraju autem z kierownica po prawej stronie ,ale nie po co ze mnie niestac ,bo mam trzy auta, tylko dla przykradu !!!
A Policja juz mam to gdzies ,bo wie ,ze jak ktos jest normalny to bedzie jezdzic z glowa ,ale wy polacy jezdzicie starymi gruchotami na 20letnich oponach i po piwku nailepiej

Pzdr Prosze o nie rydzykowanie mi tu !!
wynocha prawicowe szczury !

Odpowiedz

Rotsen, 10 lutego 2015, 12:49 0 0

Po piwku to ktoś tu pisał komentarze...

Odpowiedz