Auta elektryczne i hybrydowe zwolnione z akcyzy – co to zmieni? Niewiele…

, 24 stycznia 2019, 10:48

Ministerstwo Energii opublikowało jednoznaczne oświadczenie o obowiązywaniu przepisów Ustawy z dnia 11 stycznia 2018. r. o elektromobilności i paliwach w zakresie zwolnienia od podatku akcyzowego pojazdów ekologicznych.

Dotychczas stosowanie Ustawy w tym zakresie było zawieszone ze względu na brak pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem lub stwierdzenia przez Komisję Europejską, że przepisy te nie stanowią pomocy publicznej. KE uznała ostatecznie, że zwolnienie z podatku akcyzowego nie jest pomocą publiczną.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski komentował stanowisko KE jako sukces Polski i kolejny krok na drodze do popularyzacji zeroemisyjnego transportu wśród Polaków. Nieco inne zdanie ma poznański adwokat Maciej Krotoski:

– Potrzebne są dodatkowe rozwiązania prawne. Choćby wprowadzenie tymczasowo zwolnienia z podatku VAT lub możliwości jego faktycznego odliczenia w 100%, zwolnienia z opłat za poruszanie się po płatnych drogach czy dodatkowe uprawnienia w zakresie poruszania się po miastach, brak opłat za parkowanie lub wjazd do centrum.

Nowe przepisy stosuje się do pojazdów elektrycznych, hybrydowych typu plug-in lub napędzanych wodorem, dla których obowiązek podatkowy powstał po 18 grudnia 2018 roku. Preferencja podatkowa dla pojazdów hybrydowych typu plug-in będzie obowiązywała do 1 stycznia 2021 roku.

Oszczędności? Umiarkowane

Nowe przepisy wprowadzają czasowe zwolnienie od podatku akcyzowego dla samochodów osobowych – hybryd o pojemności silnika spalinowego, ale wyłącznie równej 2000 centymetrów sześciennych lub niższej. Zatem, w przypadku większości aut cena będzie zmniejszona jedynie o 3,1 proc. wartości pojazdu.

Możliwość żądania zwrotu podatku akcyzowego

Dotychczasowa praktyka organów właściwych do pobierania podatku akcyzowego różniła się w zależności od województwa. Aktualnie w przypadku zapłacenia podatku za samochody elektryczne, hybrydowe czy o napędzie wodorowym po 18 grudnia 2018 roku istnieją podstawy do żądania jego zwrotu. Można więc wystąpić z odpowiednim wnioskiem do właściwego urzędu skarbowego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!