Kolejna inwestycja TRW w Częstochowie

, 27 czerwca 2018, 12:27

Hala produkcyjna o wartości 43 milionów złotych, w której pracę znajdzie co najmniej 30 osób, to kolejna inwestycja firmy TRW Polska w Częstochowie, a dokładniej w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. 

Tym razem nowa fabryka ma zajmować się mechanizmami aktywnych zwijaczy pasów bezpieczeństwa. Na zakupionej działce o powierzchni 69 000 metrów kwadratowych ma zostać także wykorzystany na budowę nowych biur centrum finansowego firmy oraz na dalszy rozwój fabryki w przyszłości.

Nowość, jaką jest zwijacz ACR, czyli Active Control Retractor, ma w znaczący sposób polepszyć możliwość zabezpieczenia pasażera, umożliwiając korektę pozycji pasa bezpieczeństwa chwilę przed wypadkiem. System ACR do swojego działania używa silnika elektrycznego do zaciągania pasów bezpieczeństwa, który zostaje uaktywniony w momencie otrzymania sygnałów z układu kierowniczego i hamulcowego. Nie jest to w pełni inteligentny system, ponieważ opiera się on na reakcjach kierowcy i na działaniu innych podzespołów, ale jego poprawność działania w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo. Firma TRW dąży do tego, aby dokonać integracji wszystkich systemów pasywnego bezpieczeństwa, a co za tym idzie osiągnąć wyższy stopień ich automatyzacji. ACR został wprowadzony do użytku w 2002 r w Mercedesie Benz klasy S. 

Działalność TRW Polska w Częstochowie

Działalność TRW w Częstochowie liczy sobie już 28 lat, jednak od 2015 r. firma ta jest częścią koncernu ZF Friedrichshafen AG. Koncern posiada obecnie dwa zakłady produkcyjne na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Częstochowie – jest to Zakład Pasów Bezpieczeństwa przy ul. Legionów oraz Zakład Poduszek Powietrznych przy ul. Rolniczej. Oprócz fabryk mieszczą się tam również siedziby Europejskiego Centrum Obsługi Finansowej, Centrum Inżynieryjne, Centrum Informatyczne oraz Globalne Biuro Zakupów. Ogólnie koncern ten zatrudnia prawie 6 500 pracowników i ciągle się rozwija.

Na początku czerwca odbyło się oficjalne rozpoczęcie budowy nowej fabryki w częstochowskich Skorkach, której zadaniem ma być wspomaganie linii produkcyjnych aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa. Są to między innymi układy kontroli poduszek powietrznych oraz kamery nowej generacji. Inwestycja ma zakończyć się wraz z końcem 2019 r. i zapewnić ma 300 nowych miejsc pracy.

Oprócz wspominanych lokalizacji zakładów koncernu ZF w Częstochowie, w Polsce znajduje się też kilka innych oddziałów firmy – od października działa w Łodzi centrum techniczne firmy zatrudniające 200 wykwalifikowanych techników i inżynierów, w którym znajdują się biura i specjalistyczne laboratoria. Dodatkowo w Czechowicach-Dziedzicach firma produkuje systemy kierownicze oraz ich elementy, a w fabryce Gliwicach wytwarzane są układy wspomagania hamulcowego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!