Znamy zwycięzców międzynarodowego finału Young Car Mechanic 2018

, 15 maja 2018, 16:03

W międzynarodowym finale wzięło udział 15 uczniów z 5 państw. Najlepszym młodym mechanikiem w drugiej edycji konkursu został Bartłomiej Januszewski z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku.

Przypomnijmy, finał drugiej edycji międzynarodowego konkursu Young Car Mechanic odbył się 14 maja w Centrum Szkoleniowym Inter Cars. Przedstawiciele Zarządu Grupy Inter Cars, Robert Kierzek i Tomasz Piluch przywitali zgromadzonych gości tym samym oficjalnie rozpoczynając konkurs.

– Program Młode Kadry jest bardzo ważną inicjatywą dla całego rynku aftermarket. Ma on na celu pokazanie młodym ludziom, jak fajny jest zawód mechanika. Formuła konkursu cały czas ewoluuje i wierzę, że z biegiem czasu kolejne kraje będą dołączały do tego przedsięwzięcia, zwiększając jego prestiż i rangę. – mówi Robert Kierzek, Wiceprezes Zarządu Inter Cars SA.

– Zwycięstwo w takim konkursie daje ogromną motywację, nie tylko w kwestii finansowej, która również jest istotna, ale także jeśli chodzi o rozwój przyszłej kariery tych młodych ludzi. Wychodzimy z założenia, że Inter Cars jest tak mocny, jak mocny jest rynek, na którym pracujemy. Wspierając młodych ludzi, którzy za moment będą w nim uczestniczyć, sprawiamy, że ten rynek staje się lepszy i silniejszy – mówi Tomasz Piluch, Dyrektor Grupy Inter Cars Północ.

Młodzi adepci mechaniki musieli zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez partnerów konkursu – firmami Elring, Bosch, Hella, ZF Aftermarket oraz Lauber. Przedstawiciele każdej z tych organizacji zaaranżowali dla uczestników awarie i usterki, z którymi musieli poradzić sobie w określonym przedziale czasu. Miało to na celu zweryfikowanie posiadanej przez młodych finalistów wiedzy i ich umiejętności.

Kuratelę nad tegoroczną edycją konkursu objęła Wojskowa Akademia Techniczna, której przedstawiciele byli również obecni podczas wydarzenia i bacznie przyglądali się młodym mechanikom.

– Poziom przygotowanych zadań jest bardzo różnorodny i jest to bardzo dobre. Zadania powinny być zróżnicowane. Nie oznacza to jednak, że dla wszystkich występujących tutaj są jednakowo trudne lub jednakowo łatwe. Bardzo dobrze łączą ze sobą teorię z praktyką. Wspaniała inicjatywa, jaką jest Young Car Mechanic, doskonale wpisuje się w potrzeby rynku i uważam, że należy ją powielać. Brakuje tego typu przedsięwzięć, które promują specyficzną i interdyscyplinarną wiedzę związaną z techniką motoryzacyjną. – dr hab. inż. Jerzy Jackowski, Dyrektor Instytutu Pojazdów Mechanicznych i Transportu Wojskowej Akademii Technicznej.

Rywalizacja została podzielona na dwie tury. W czasie, kiedy pierwszych ośmiu zawodników rozwiązywało zadania, pozostała część pojechała na krótką wycieczkę do Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS.

Łączna pula nagród dla trzech pierwszych miejsc wynosiła 100 tysięcy zł. Dodatkową atrakcją, którą organizatorzy przewidzieli dla wszystkich finalistów jest zaproszenie na wycieczkę do Stuttgartu, podczas której odwiedzą fabrykę Elringa, a także udadzą się do muzeum Mercedesa i Porsche.

Na wydarzenie zostali zaproszeni również uczniowie z Niemiec, reprezentujący szkołę partnerską Elringa. Podczas wspomnianej wycieczki do fabryki Elringa będą towarzyszyć swoim kolegom zza granicy i opowiadać o specyfice nauki w tego typu szkole oraz ich spostrzeżeniach związanych z konkursem.

Organizatorzy zaprosili uczniów, ich opiekunów, a także przedstawicieli partnerów zawodów na uroczystą galę, która została zorganizowana w hotelu Holiday Park w Warszawie. Tam odbyła się ceremonia, na której zostały wręczone nagrody i upominki.

Zwycięzcy międzynarodowego konkursu Young Car Mechanic 2018:

  1. miejsce: Bartłomiej Januszewski
  2. miejsce: Paweł Smolaga
  3. miejsce: Artūrs Rjabčenkovs z Litwy

Najlepszym młodym mechanikiem w 2018 roku został Bartłomiej Januszewski, reprezentujący Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku. Drugie miejsce zajął Paweł Smolaga z Polski, natomiast na ostatnim miejscu podium uplasował się Artūrs Rjabčenkovs z Litwy.

– To, że młodzi ludzie interesują się taką profesją, jak mechanik samochodowy, to dla Inter Cars bardzo dobry sygnał, ponieważ daje nam nadzieje, że nasza branża będzie istnieć. Z tego powodu wspieramy wszelkie inicjatywy promujące ten zawód i jest to dla nas jeden ze strategicznych celów. Nam potrzebna jest pasja tych ludzi i na tym nam zależy. – Krzysztof Soszyński, Wiceprezes Zarządu Inter Cars SA

– Poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki. Widać było bardzo dobre przygotowanie młodych mechaników, a także zaangażowanie ich nauczycieli. To potwierdza, że po pierwszej edycji konkursu udało nam się sprawnie powtórzyć ten sukces, dzięki czemu z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość. Tworzymy ten konkurs, aby pokazać młodym ludziom czym jest zawód mechanika i jak ich zaangażowanie możemy przełożyć na ich sukces – mówi Marta Ciesielska, koordynator projektu Młode Kadry.

– Tegoroczna edycja pokazała znacząco wyższy poziom w porównaniu do zeszłego roku. Dużo więcej techniki oraz technologii. Widzimy, że uczniowie cały czas zwiększają swój poziom wiedzy, dążąc do tego, aby być jak najlepszymi specjalistami w swoim zawodzie.
– mówi Radosław Sujka, Menadżer ds. Szkoleń Inter Cars.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!