Most pomiędzy biznesem motoryzacyjnym a edukacją

28 października 2024, 11:52

W dynamicznie rozwijającym się świecie motoryzacji, gdzie samochody coraz bardziej przypominają “komputery na kołach”, branża stoi przed poważnym wyzwaniem. Jak zapewnić odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, zdolnych do utrzymania i naprawy nowoczesnych pojazdów?

Zainteresowanie pracą w zawodzie mechanika może wzbudzić współpraca w branży ponad podziałami – synergia w działaniu producentów i sieci warsztatowych, które na co dzień konkurują oraz wzajemne zrozumienie środowisk zajmujących się edukacją i biznesem. Mimo dobrych chęci obu stron, wciąż istnieją bariery utrudniające efektywną współpracę między szkołami a biznesem. Co mówią eksperci na ten temat? Przedstawiciele środowiska akademickiego wskazują na szereg problemów:

Dr hab. inż. Jerzy Jackowski, profesor Wojskowej Akademii Technicznej, zwraca uwagę na kwestie systemowe:

– Problemy zaczynają się już w szkole podstawowej, gdzie nauczanie przedmiotów ścisłych niewystarczająco przygotowuje absolwentów do wymogów średnich szkół technicznych. Tam trudno odrabiać zaległości i jednocześnie tak realizować podstawę programową, by nawiązywała do aktualnej wiedzy technicznej, a przy tym umożliwić uczniom, przynajmniej najlepszym, osiągnięcie dobrych wyników na maturze – przepustki do odebrania indeksu w uczelni technicznej i dalszego doskonalenia. Na to nakłada się brak wiedzy wśród przedsiębiorców o systemie kształcenia zawodowego, w tym obowiązujących aktach prawnych, procedurach i podstawie programowej by choć praktyki w firmach skorelować z zajęciami w szkole czy uczelni. Finał mamy taki, że pracodawcy ciągle oczekują bardzo dobrze przygotowanych absolwentów do pracy, a system edukacji robi tyle, ile może.

Dr inż. Maria Skrętowicz (Politechnika Wrocławska) podkreśla problem dzielenia się wiedzą:

– Zauważamy ograniczoną wolę w dzieleniu się wiedzą zarówno z nauczycielami, jak i uczniami, szczególnie jeśli chodzi o najnowocześniejsze rozwiązania. Choć patrząc na to z punktu widzenia przemysłu zdajemy sobie sprawę, że producenci chronią w ten sposób swoje rozwiązania, ale mimo wszystko warto zastanowić się nad tym jak jednak w bezpiecznych granicach podzielić się tą wiedzą. A też niestety, działania na rzecz kształcenia zawodowego uczniów są często traktowane jako ważne, ale spadające na drugi plan w porównaniu z wynikami finansowymi firmy.

Dr hab. inż. Jacek Czarnigowski, profesor Politechniki Lubelskiej, zwraca uwagę na oczekiwania biznesu:

– Obserwujemy zbyt wygórowane oczekiwania wobec możliwości szkoły w merytoryczne przygotowanie uczniów do podejmowania praktyk i staży zawodowych. Biznes często nie zdaje sobie sprawy z ograniczeń, z jakimi muszą mierzyć się placówki edukacyjne.

Z kolei przedstawiciele pracodawców zwracają uwagę na inne aspekty. Wiceprezes Zarządu KSSE Jacek Brzezinka podkreśla jak istotna i potrzebna jest efektywna współpraca edukacji z biznesem:

– W środowisku edukacyjnym często obserwujemy brak wystarczającej wiedzy o tym, jak działa biznes i jakie są mechanizmy funkcjonowania firm i przedsiębiorstw, co z pewnością utrudnia nawiązywanie współpracy. Każdą inicjatywę, która zbliża szkoły do biznesu warto wspierać i rozwijać, gdyż służy to budowaniu dobrych wzajemnych relacji, a szkołom pozwoli lepiej popularyzować zawody techniczne wśród dzieci i młodzieży, wpisując się w rzeczywiste oczekiwania przedsiębiorców.

Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) Tomasz Bęben podkreśla problem zaangażowania szkół:

– Zauważamy zbyt małe zaangażowanie szkół w nawiązywanie długotrwałej współpracy z biznesem. Często szkoły zwracają się do biznesu wyłącznie z prośbą o wsparcie finansowe, bez przedstawienia obopólnych korzyści, co nie sprzyja budowaniu trwałych relacji. Widzimy tutaj potencjał do ulepszenia współpracy, a akcje, takie jak na przykład Wyścig Talentów, ten potencjał z pewnością prezentuje.

Wiceprezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” Teodor Stępa zwraca też uwagę na kwestie niedostosowania szkół choćby do standardów Przemysłu 4.0:

– Produkcja w zakładach motoryzacyjnych oparta jest na robotyzacji i automatyzacji procesów. Przedsiębiorcy poszukują zatem specjalistów w takich dziedzinach, jak: mechatronika, automatyka, robotyka oraz operatorów nowoczesnych maszyn. Szkoły, które chcą sprostać wymaganiom rynku muszą dostosować się do realiów przemysłowych – posiadać odpowiednie zaplecze techniczne jak i kadrę znającą się na tej technologii.

Obecnie zarówno autorytety w edukacji, jak i liderzy biznesu doskonale zdają sobie sprawę z konieczności pilnego podjęcia współpracy. Przemysł rozwija się tak szybko, że każdy rok zaniechania znacząco zwiększa ryzyko katastrofy kadrowej w branży.

“Wyścig Talentów” – most między edukacją a biznesem

W odpowiedzi na te wyzwania powstał projekt “Wyścig Talentów“. To pionierski konkurs skierowany do uczniów szkół branżowych i techników, pasjonujących się motoryzacją – przyszłych pracowników warsztatów lub studentów uczelni technicznych. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko odkrywanie i wspieranie młodych talentów, ale przede wszystkim budowanie efektywnego mostu komunikacyjnego między środowiskiem edukacyjnym a biznesem motoryzacyjnym.

Ten całoroczny konkurs składa się z siedmiu miesięcznych etapów oraz wielkiego finału. Uczestnicy mają okazję sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną w rozwiązywaniu realnych problemów z branży motoryzacyjnej. Na finalistów czekają nie tylko znaczne nagrody finansowe, ale również kursy szkoleniowe, które pomogą im w dalszym rozwoju zawodowym.

Synergia działania kluczem do sukcesu

Projekt ten połączył ponad podziałami niemal całe środowisko producentów części zamiennych i sieci warsztatowych, które na co dzień ze sobą konkurują. Ta współpraca doskonale wykorzystuje synergię w działaniu, wspierając edukację branżową. Dzięki temu do firm sukcesywnie będą trafiać coraz lepiej wykształceni młodzi pracownicy.

Zaangażowanie w konkurs z pewnością zmobilizuje dużą część młodych osób do podjęcia studiów wyższych o profilu motoryzacyjnym, co jest kluczowe w kontekście rosnącego zapotrzebowania na kadrę inżynierską, niezbędną do naprawy nowoczesnych samochodów.

“Wyścig Talentów” staje się platformą, która umożliwia otwartą dyskusję i wzajemne zrozumienie potrzeb obu środowisk. Dzięki współpracy blisko 70 ekspertów reprezentujących biznes i edukację, projekt ten ma szansę stać się katalizatorem pozytywnych zmian w branży motoryzacyjnej.

Zaproszenie do udziału

Zachęcamy wszystkich młodych pasjonatów motoryzacji do dołączenia do tego wyjątkowego wyścigu. To nie tylko szansa na zdobycie cennych nagród, ale przede wszystkim możliwość nawiązania kontaktów z liderami branży i zdobycia bezcennego doświadczenia. “Wyścig Talentów” to więcej niż konkurs – to inwestycja w przyszłość branży motoryzacyjnej i most łączący edukację z biznesem. Razem możemy kształtować przyszłość motoryzacji zauważają inicjatorzy konkursu!

Więcej informacji o konkursie: www.wyscigtalentow.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Marek_Biznes, 28 października 2024, 20:17 5 0

Szkoły przygotowują do zdawania egazaminów, a nie do pracy w zawodzie i to wszystko w temacie

Odpowiedz

Wiktor, 28 października 2024, 20:27 4 0

Nic dodać, nic ująć

Odpowiedz