Konkurs AUTOFACHMAN dla warsztatów i praktykantów – mamy pierwsze zgłoszenia, zgłoś się i Ty!

21 lutego 2024, 14:38

Trwają zapisy do zupełnie nowej edycji konkursu edukacyjnego AUTOFACHMAN. W tym roku rywalizować będą nie tylko uczniowie i młodzi absolwenci szkół technicznych, ale także przedstawiciele warsztatów wraz z wyróżniającymi się praktykantami. Przyjmujesz w swoim warsztacie uczniów na praktyki? Koniecznie zgłoś się do konkursu, czekają atrakcyjne nagrody!

Przyjemne z pożytecznym, czyli konkurs jako odpowiedź na potrzeby rynku

autofachmanWarsztaty samochodowe mają problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników – to wiedza powszechna. Jedną z wymagających, ale potencjalnie skutecznych metod na pokonanie tej trudności jest przyjmowanie praktykantów ze szkół zawodowych i technicznych oraz wprowadzanie ich w meandry profesji mechanika. Jak jednak wynika z prowadzonych przez nasz portal badań, tylko połowa warsztatów przyjmuje obecnie uczniów na praktyki. Z tej puli co czwarty warsztat jest w stanie zapewnić szkolenie tylko jednemu lub dwóm uczniom, a zaledwie co piąty grupie większej niż dwuosobowa.

Aby poprawić tę sytuację i zachęcić większe grono warsztatów do aktywnego udziału w edukacji młodzieży, powołano do życia nową edycję konkursu AUTOFACHMAN. Wezmą w niej udział dwuosobowe zespoły złożone z praktykantów lub stażystów wraz z przedstawicielami warsztatów, w których praktykują.

Zmagania konkursowe dla warsztatów i ich praktykantów będą miały dwa etapy.

  • w etapie pierwszym (od 21 do 23 marca) zarówno uczeń (praktykant) jak i jego opiekun (mechanik) wypełniać będą Treningi Wiedzy* online. Do finału zakwalifikują się zespoły z najlepszymi uśrednionymi wynikami pod względem poprawności odpowiedzi;
  • w finale (od 7 do 8 maja) zespoły, które zdobyły najwyższy uśredniony stopień poprawności odpowiedzi na pytania, zmierzą się z zadaniami praktycznymi, przygotowanymi przez Partnerów konkursu. Na podstawie przyznawanych przez nich ocen, wyłonione zostaną zwycięskie zespoły.

*Treningi Wiedzy realizowane będą poprzez platformę Xpertis, stworzoną z myślą o profesjonalistach, studentach oraz uczniach szkół branżowych i techników.

Więcej o konkursie AUTOFACHMAN (także o edycji dla uczniów) przeczytasz TUTAJ.

AUTOFACHMAN – są pierwsze zgłoszenia z warsztatów, zgłoś się i Ty!

Zachęcamy właścicieli i pracowników warsztatów, przyjmujących praktykantów do zgłaszania swojego uczestnictwa w konkursie. Po naszym ubiegłotygodniowym artykule do projektu dołączyły już pierwsze warsztaty. Skontaktowaliśmy się z właścicielem jednego z nich, panem Sylwestrem Grochowskim.

– Uważam, że tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne w momencie, w którym znajduje się nasza branża. Wiele warsztatów boryka się z problemami ze znalezieniem pracowników. Następuje zmiana pokoleniowa – starszych mechaników, którzy szykują się do odejścia na emeryturę często nie ma kim zastąpić. – mówi Sylwester Grochowski z warsztatu MOTOLAB w Warszawie – Moim zdaniem warsztaty powinny wspierać młodzież w rozwijaniu wiedzy zdobytej w szkole oraz przekładaniu jej na umiejętności praktyczne. Często dopiero w warsztacie uczniowie mają okazję zmierzyć się z praktycznymi zadaniami. Od pracowników warsztatu wymaga to cierpliwości i empatii, ale może pomóc młodemu człowiekowi odkryć kierunek swojej zawodowej ścieżki.

– Obecnie technika motoryzacyjna nie powinna już kojarzyć się tak jak kiedyś. Wykonywanie zawodu mechanika nie oznacza dziś tylko ciężkiej pracy fizycznej i nieustannego brudzenia się smarami. Dziś branża zmierza w kierunku połączenia mechaniki z informatyką, nowoczesnej mechatroniki, diagnostyki, a nawet programowania. Zachodzące zmiany wymagają nieustannego dokształcania się, ale są źródłem satysfakcji i dają możliwość ciągłego rozwoju. Warto uświadamiać ten fakt młodym ludziom. – dodaje Sylwester Grochowski z MOTOLAB.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Partnerów Konkursu, czyli firmy z branży części i napraw pojazdów oraz wyposażenia warsztatowego.

Kliknij i zgłoś warsztat do konkursu AUTOFACHMAN

Nasz portal objął konkurs AUTOFACHMAN patronatem medialnym.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!