Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w I półroczu 2023 r.

7 lipca 2023, 11:01

Najnowsze dane o rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczych zostały opublikowane. Czy wzrostowa tendencja zauważona w pierwszym kwartale br. jest kontynuowana? Jakie marki zyskują na popularności?

fot. pexels.com

Czy to już koniec kryzysu?

Pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło o ponad 12% więcej rejestracji nowych samochodów (270 214 sztuk) niż pierwsze 6 miesięcy roku poprzedniego (243 975 sztuk, dane PZPM). Biorąc pod uwagę, że w pierwszym kwartale br. wzrost ten wynosił około 18%, można wywnioskować, że wzrost sprzedaży nowych samochodów o DMC poniżej 3,5T zaczyna zwalniać. Analizując porównanie danych o rejestracji z czerwca 2023 z czerwcem 2022, zauważymy, że wzrost wynosi już tylko 5% rok do roku, co jest zdecydowanie gorszym wynikiem niż w marcu. Wówczas wzrost rejestracji nowych samochodów r/r wyniósł ponad 25%. Czy oznacza to zwolnienie wzrostu i stopniowe stabilizowanie się rynku samochodów nowych?

Pierwsze rejestracje nowych samochodów DMC do 3,5 T

Pozycja lidera rynku zagrożona?

W artykule prezentującym dane z pierwszego kwartału pisaliśmy o królowej polskiego rynku. Wówczas Toyota posiadała niemal 1/5 rynku, a także odnotowywała jedne z największych wzrostów rok do roku. Obecnie sytuacja zaczyna się zmieniać, a pozycja Toyoty na miejscu lidera rynku nie jest już aż tak pewna. W trakcie niedoboru półprzewodników Toyota jako jeden z niewielu producentów oferowała samochody dostępne od ręki. Obecnie rynek półprzewodników się stabilizuje i samochód dostępny od ręki ponownie staje się codziennością. Pomimo że Skoda, która obecnie zajmuje drugą pozycję, wciąż odstaje od Toyoty, to udział w rynku czeskiego producenta dynamicznie rośnie, podczas gdy Toyota utrzymuje się na poziomie sprzed roku. Jeszcze silniej widać to w danych czerwcowych. W minionym miesiącu Toyota sprzedała o 10% samochodów mniej niż rok temu, a w tym samym czasie Skoda zaliczyła niemal 20% wzrost. Duży wzrost sprzedaży wśród najpopularniejszych marek odnotowuje także KIA oraz Audi.

Ranking 10 najpopularniejszych samochodów w pierwszej połowie 2023 r. :

 1. Toyota Corolla
 2. Toyota Yaris
 3. Skoda Octavia
 4. Toyota Yaris Cross
 5. Kia Sportage
 6. Dacia Duster
 7. Toyota CH-R
 8. Hyundai Tucson
 9. Volkswagen T-Roc
 10. Toyota RAV4
  (dane PZPM)

Samochody z napędem elektrycznym wciąż zyskują na popularności

W miarę stabilny poziom sprzedaży nowych samochodów z napędem wyłącznie spalinowym trwa już od dłuższego czasu. Z każdym miesiącem przybywa jednak samochodów elektrycznych oraz zelektryfikowanych. Dwa z pięciu nowych samochodów kupowanych w naszym kraju w pierwszej połowie roku to pojazdy hybrydowe lub w pełni elektryczne. Zauważyć też można powrót zainteresowania samochodami z silnikami diesla. Przypuszczalnie jest to skutek, spadku ceny ropy na stacjach benzynowych, która ponownie jest tańsza niż benzyna.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Pavlos73, 7 lipca 2023, 21:39 1 0

42% samochody zelektryfikowane? Jakie kryteria przyjeto ze samochód jest zelektryfikowany? Czy auto które pobiera tylko prąd wyprodukowany przez silnik zewnętrzny bez możliwosci naładowania z zewnątrz też jest do tego zaliczane, pewnie też tzw "mild Hybrid".. Szkoda czasu artykuł sponsorowany, albo pisany przez tzw "wyznawce" elektryfikacji.. wiecej rzetelności redakcjo!!!!

Odpowiedz