Najnowsze dane o rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczych zostały opublikowane. Czy wzrostowa tendencja zauważona w pierwszym kwartale br. jest kontynuowana? Jakie marki zyskują na popularności?
Czy to już koniec kryzysu?
Pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło o ponad 12% więcej rejestracji nowych samochodów (270 214 sztuk) niż pierwsze 6 miesięcy roku poprzedniego (243 975 sztuk, dane PZPM). Biorąc pod uwagę, że w pierwszym kwartale br. wzrost ten wynosił około 18%, można wywnioskować, że wzrost sprzedaży nowych samochodów o DMC poniżej 3,5T zaczyna zwalniać. Analizując porównanie danych o rejestracji z czerwca 2023 z czerwcem 2022, zauważymy, że wzrost wynosi już tylko 5% rok do roku, co jest zdecydowanie gorszym wynikiem niż w marcu. Wówczas wzrost rejestracji nowych samochodów r/r wyniósł ponad 25%. Czy oznacza to zwolnienie wzrostu i stopniowe stabilizowanie się rynku samochodów nowych?
Pozycja lidera rynku zagrożona?
W artykule prezentującym dane z pierwszego kwartału pisaliśmy o królowej polskiego rynku. Wówczas Toyota posiadała niemal 1/5 rynku, a także odnotowywała jedne z największych wzrostów rok do roku. Obecnie sytuacja zaczyna się zmieniać, a pozycja Toyoty na miejscu lidera rynku nie jest już aż tak pewna. W trakcie niedoboru półprzewodników Toyota jako jeden z niewielu producentów oferowała samochody dostępne od ręki. Obecnie rynek półprzewodników się stabilizuje i samochód dostępny od ręki ponownie staje się codziennością. Pomimo że Skoda, która obecnie zajmuje drugą pozycję, wciąż odstaje od Toyoty, to udział w rynku czeskiego producenta dynamicznie rośnie, podczas gdy Toyota utrzymuje się na poziomie sprzed roku. Jeszcze silniej widać to w danych czerwcowych. W minionym miesiącu Toyota sprzedała o 10% samochodów mniej niż rok temu, a w tym samym czasie Skoda zaliczyła niemal 20% wzrost. Duży wzrost sprzedaży wśród najpopularniejszych marek odnotowuje także KIA oraz Audi.
Ranking 10 najpopularniejszych samochodów w pierwszej połowie 2023 r. :
- Toyota Corolla
- Toyota Yaris
- Skoda Octavia
- Toyota Yaris Cross
- Kia Sportage
- Dacia Duster
- Toyota CH-R
- Hyundai Tucson
- Volkswagen T-Roc
- Toyota RAV4
(dane PZPM)
Samochody z napędem elektrycznym wciąż zyskują na popularności
W miarę stabilny poziom sprzedaży nowych samochodów z napędem wyłącznie spalinowym trwa już od dłuższego czasu. Z każdym miesiącem przybywa jednak samochodów elektrycznych oraz zelektryfikowanych. Dwa z pięciu nowych samochodów kupowanych w naszym kraju w pierwszej połowie roku to pojazdy hybrydowe lub w pełni elektryczne. Zauważyć też można powrót zainteresowania samochodami z silnikami diesla. Przypuszczalnie jest to skutek, spadku ceny ropy na stacjach benzynowych, która ponownie jest tańsza niż benzyna.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Pavlos73, 7 lipca 2023, 21:39 1 0
42% samochody zelektryfikowane? Jakie kryteria przyjeto ze samochód jest zelektryfikowany? Czy auto które pobiera tylko prąd wyprodukowany przez silnik zewnętrzny bez możliwosci naładowania z zewnątrz też jest do tego zaliczane, pewnie też tzw "mild Hybrid".. Szkoda czasu artykuł sponsorowany, albo pisany przez tzw "wyznawce" elektryfikacji.. wiecej rzetelności redakcjo!!!!
Odpowiedz