Menu

Samochody elektryczne

Polska firma z receptą na niedobór stacji ładowania

W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 2,5 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania. Niestety, rozwój infrastruktury nie nadąża za wzrostem liczby aut elektrycznych, w rezultacie czego rośnie dysproporcja pomiędzy liczbą „elektryków” a ładowarek. Krakowska firma Copernic GO twierdzi, że ma pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Podgrzewane pasy bezpieczeństwa – nowa technologia ZF

Grupa ZF opracowała technologię podgrzewanych pasów bezpieczeństwa dla pojazdów elektrycznych. Pozwala ona zmniejszyć ilość energii zużywanej na ogrzewanie pojazdu – zwłaszcza w połączeniu z innymi ogrzewaczami kontaktowymi, takimi jak podgrzewacze siedzeń. Podczas niskich temperatur system może zwiększyć zasięg nawet o 15 procent poprzez zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzania wnętrza pojazdu.

Delphi Technologies startuje z programem Masters of Motion

Delphi Technologies, marka należąca do BorgWarner Inc., rozpoczęła kampanię, która ma na celu wsparcie warsztatów i mechaników. Zadaniem Masters of Motion jest proaktywne zaangażowanie się w działalność warsztatów w nowej rzeczywistości.

Cisza to nieoczekiwane źródło zagrożenia. Samochodowe generatory dźwięku.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił ogromny postęp w rozwoju samochodów elektrycznych pod wpływem czynników zarówno technicznych, jak i politycznych. Nowa (choć nie aż tak bardzo) technologia z pewnością wpasowała się w rynek i w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może go zupełnie zdominować. Istnieją jednak problemy, z których część wymaga pilnego rozwiązania w przypadku pojazdów […]

Co napędza samochód elektryczny? Bateria to nie wszystko.

Najważniejszym słowem w kontekście samochodów z napędem elektrycznym jest oczywiście akumulator. W mediach cały czas mówi się o urządzeniach pozwalających na magazynowanie energii. Jednak energia to nie wszystko – potrzebujemy bowiem mechanizmu, który przetworzy ją na użyteczną dla silnika moc. W tym artykule omówimy pokrótce, czym jest to urządzenie i dlaczego jest tak potrzebne?

Znaczenie aerodynamiki w pojazdach samochodowych

Choć dziś ma znaczenie fundamentalne, to historycznie była dziedziną najbardziej zaniedbaną przez przemysł motoryzacyjny. Mowa tu oczywiście o aerodynamice. Trudno uwierzyć, że wcześniej powstał samochód elektryczny niż taki, który uwzględniał opór powietrza, ale to prawda.

Wodór w motoryzacji – możliwości i ograniczenia

Przepisy unijne, których uchwalenie planowane jest na 2035 r. zabronią produkowania nowych samochodów z napędem innym niż bezemisyjny. Dyrektywa mówi wyraźnie o przejściu na samochody elektryczne z akumulatorem – ale czy będzie miejsce na jakiekolwiek alternatywy? W tym artykule przyglądamy się możliwościom, pułapkom i ograniczeniom technicznym wykorzystania wodoru jako paliwa.

UFI Filters produkuje wymienniki ciepła do elektryków Renault i Nissan

Firma UFI Filters została wybrana na producenta wymiennika ciepła do nowego, przedniego silnika elektrycznego ePT-160 o mocy 160kW, montowanego w samochodach Renault Megane E-Tech i Nissan Ariya. Silnik ten znajdzie się również w innych pojazdach segmentu C, które zostaną wprowadzone na rynek do 2024 roku przez francusko-japoński sojusz motoryzacyjny, dzięki czemu w najbliższych latach może […]

Zielony transport – POPiHN przygotowała nowy raport

Zmiana modelu transportu będzie w najbliższych latach kluczowym wyzwaniem dla Polski, m.in. ze względu na politykę Unii Europejskiej oraz inwestycje firm motoryzacyjnych. Otwartym pytaniem pozostaje, w jaki sposób to osiągnąć. Tematowi „zielonej transformacji” poświęcony jest najnowszy raport powstały we współpracy organizacji branżowych związanych z sektorem motoryzacji i transportu.

Akumulator półprzewodnikowy: rozwiązanie problemów czy tylko złudzenie?

W rozmowach o żywotności, pojemności i szybkości ładowania baterii w samochodach elektrycznych niezmiennie pojawiają się głosy mówiące o rychłym wynalezieniu rozwiązania półprzewodnikowego, które wyeliminuje wiele bolączek, z którymi zmaga się dziś branża BEV. Na razie jednak słyszymy tylko obietnice, a samochodu elektrycznego z akumulatorem półprzewodnikowym jak nie było, tak nie ma.

Samochody elektryczne to, czy tego chcemy czy nie, przyszłość motoryzacji. Już wkrótce osobowe pojazdy posiadające silnik elektryczny będą jedynymi, które można legalnie produkować i sprzedawać. Aby jednak samochód elektryczny mógł być eksploatowany potrzebne są ładowarki do samochodów elektrycznych – zarówno te dostępne w przestrzeni publicznej, jak i ładowarki domowe. Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych potrafią w krótkim czasie zwiększyć zasięg aut EV, dlatego rozwój ich infrastruktury wydaje się kluczowy dla rozwoju motoryzacji. Poznaj rynek samochodów elektrycznych, części do nich i urządzenia służące do obsługi tego typu pojazdów. W tej kategorii znajdziesz przydatne artykuły.