Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
22.11 Niespodziewane zmiany w “koszyku inflacyjnym” części samochodowych. Z czego wynikają? 22.11 5 typowych błędów – podczas wymiany świec zapłonowych 22.11 Za nami XIX Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 22.11 Szkolenie online: “MAHLE – warsztat przyszłości” 21.11 Hankook kupuje koreańskiego producenta części samochodowych

Baterie

Elektryki nie takie czyste

W wyniku Dieselgate pojazdy z silnikami wysokoprężnymi stały się ucieleśnieniem wszelkiego zła w motoryzacji pomimo tego, że przez lata były promowane jako bardziej ekonomiczne, a przez to czystsze. Tracą kierowcy, którzy sprzedając samochód z silnikiem Diesla otrzymują niższą cenę. Zyskują (przynajmniej medialnie) pojazdy elektryczne, które reklamuje się jako te zeroemisyjne. Czy słusznie?

Samochody elektryczne częściej biorą udział w wypadkach

Auta elektryczne zyskują na popularności, ale czy na pewno są bezpieczne? Jak pokazuje przykład Norwegii, gdzie już niemal co trzeci samochód ma napęd elektryczny, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

VARTA będzie produkować baterie do aut elektrycznych

Niemiecki producent akumulatorów, firma VARTA, poczyniła ważny krok w kierunku rozpoczęcia produkcji baterii litowo-jonowych do samochodów.

Baterie w autach elektrycznych są wydajne, ale wolno się ładują

Baterie litowo-jonowe w autach elektrycznych są coraz wydajniejsze, ale wciąż zbyt wolno się ładują. Przyszłością mogą być ogniwa z grafenu i nanowłókien.

Akumulator kwasowo-ołowiowy – wynalazek XIX wieku

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duże znaczenie mają rzeczy, których istnienie jest dla nas oczywiste. Za przykład może nam posłużyć akumulator – pierwsze skojarzenie związane jest zapewne z motoryzacją, bo to jedna z podstawowych części samochodu.

Silnik w piaście koła, a rozwój branży pojazdów elektrycznych

Elon Musk doprowadził do tego, że przestaliśmy postrzegać pojazdy elektryczne wyłącznie w kategorii ciekawostki, stały się realną alternatywą dla aut spalinowych. Z powodu słabo rozwiniętej sieci stacji szybkiego ładowania i przeciętnemu zasięgowi wciąż ustępują pojazdom z klasycznym napędem.

Czysty transport: Polska przyjęła bardzo surowe przepisy

Przyjęta w styczniu ustawa o elektromobilności nie uwzględnia coraz popularniejszych na polskim rynku samochodów hybrydowych. Wyklucza też wstęp do stref czystego transportu dla hybryd typu plug-in, w których napęd można przełączyć na tryb elektryczny. Oznacza to, że w Polsce obowiązują najsurowsze normy wśród wszystkich krajów europejskich.

Czy nie zabraknie nam prądu dla samochodów elektrycznych? Wywiad.

Pojazdy elektryczne mają być przyszłością motoryzacji. Nasza mobilność będzie zatem zależeć – jak wiele innych aspektów życia – od gniazdka elektrycznego. Czy polska sieć dostaw prądu jest gotowa na ekspansję elektrycznych samochodów? A może grozi nam energetyczny paraliż? Rozmawiamy z Bartłomiejem Derskim, redaktorem portalu WysokieNapiecie.pl. 

Kilka tysięcy stacji ładowania aut do 2020

Powoli znikają bariery hamujące rozwój elektromobilności. Trwają prace nad ustawą regulującą ten rynek, a według rządowych planów do 2020 roku ma już powstać blisko 400 szybkich stacji ładowania elektryków i ok. 6 tys. publicznych punktów ładowania o normalnej mocy.

Auta elektryczne wypadają blado w bilansie ekologicznym

Wyniki badań szwedzkich naukowców wskazują, że sumaryczny rozrachunek plusów i minusów w bilansie ekologicznym może jednak przemawiać na korzyść samochodów spalinowych.

Baterie do samochodów elektrycznych to produkt, od którego bezpośrednio zależny jest rozwój elektromobilności. Kluczem jest opracowanie baterii, które zapewnią bezpieczeństwo i niezawodność jazdy samochodami EV oraz będą gwarantowały jak najdłuższy zasięg. Produkcja baterii do „elektryków” odbywa się w dużej mierze w fabrykach w Polsce, nasz kraj ma szansę zostać potentatem w tym zakresie. Baterie są także wyzwaniem dla warsztatów samochodowych, które muszą obsługiwać je, naprawiać i wymieniać w sposób bezpieczny. O tym, jak rozwija się rynek baterii samochodowych dowiesz się z artykułów w tej kategorii. Piszemy tu także o innowacjach w zakresie konstrukcji baterii, alternatywach dla popularnych rozwiązań czy metodach napraw.