Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego – znamy wstępny program wydarzenia

27 października 2021, 22:04

XVI Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, organizowany przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych odbędzie się w dniach 8-9 grudnia. Znamy już wstępny program wydarzenia.

O czym będzie XVI Kongres SDCM? Dzień pierwszy (8 grudnia 2021 r.).

Tegoroczny kongres ma przynieść odpowiedź na podstawowe pytanie, jak branża radzi sobie z ciągle obecnym kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa i jego następstwami? Czy kumulacja problemów obserwowanych w branży spowoduje załamanie się branży motoryzacyjnej?

  • Najnowsze dane na temat rynku motoryzacyjnego (10.00 – 10.30)

Pierwszego dnia Kongresu odbędzie się podsumowanie wyników ostatnich kwartałów oraz przedstawiona zostanie prognoza na najbliższą przyszłość.

Tegoroczne podsumowanie będzie bardzo ważne, przedstawiony zostanie bowiem stan branży po najtrudniejszych miesiącach. Dowiemy się, czy wpływa na nią upowszechnienie się pracy zdalnej i mniej intensywna eksploatacja samochodów oraz, na ile spełniły się umiarkowanie optymistyczne przewidywania, które były prezentowane podczas zeszłorocznego Kongresu.

  • Zagrożenia dla IAM (10.30 – 11.30)

Specjalna sesja poświęcona zostanie zagrożeniom dla niezależnego rynku motoryzacyjnego, które albo już się pojawiły, albo zaczną się materializować w najbliższej przyszłości. Takim zagrożeniem jest choćby nasilający się problem dostępu do danych. Brak lub utrudniony dostęp zaburzy równowagę na rynku i sprawi, że producenci samochodów będą mieli uprzywilejowaną pozycję kosztem firm z sektora niezależnego.

  • Sesja e-commerce (11:45 – 12:30)

Kolejnym ważnym dla rynku aspektem jest postępująca cyfryzacja, która zostanie omówiona podczas sesji e-commerce. Uczestnicy dyskutować będą o rosnącym znaczeniu e-commerce w branży. Przedstawione zostaną tutaj ciekawe dane rynkowe dotyczące motoryzacji w Internecie.

  • GOZ – regeneracja, green parts, ELV (12:30 – 13:15)

Motoryzacja staje się coraz bardziej przyjazna dla środowiska. I nie mówimy tutaj o samochodach, których najnowsze wersje emitują coraz mniej CO2 i spalin. Także producenci i dystrybutorzy części motoryzacyjnych dbają o to by łańcuchy dostaw były coraz bardziej zielone. W jaki sposób? Szczegóły zostaną przekazane podczas sesji dotyczącej regeneracji części, green parts i ELV.

  • FIGIEFA – wyzwania w dystrybucji części motoryzacyjnych (13:15 – 13:45)

Wyzwania w dystrybucji części motoryzacyjnych zostaną przedstawione podczas wystąpienia przedstawicielki organizacji FIGIEFA. Organizacja ta zabiega o zachowanie uczciwej konkurencji na europejskim rynku motoryzacyjnym. Europejski punkt widzenia jest tutaj niezwykle istotny. To bowiem w Brukseli branża musi zabiegać o większość przepisów ją dotykających.

  • Wsparcie przedsiębiorstw w dobie pandemii (14:00 – 14:45)

Kolejna sesja zostanie poświęcona wsparciu przedsiębiorców w dobie pandemii. Firmy motoryzacyjne w ostatnim czasie zmuszone były korzystać z pomocy publicznej w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Przedstawiciele agencji rządowych i Ministerstw będą przybliżać narzędzia, z których branża może dalej korzystać, a przedstawiciele branży nakreślą postulaty i pomysły, które mogą pomóc branży w dalszym rozwoju.

  • Sesja dla warsztatów motoryzacyjnych (14:00 – 14:45 – sesja równoległa)

Nie zabraknie także sesji dedykowanej warsztatom motoryzacyjnym. Ich przedstawiciele będą dyskutować o wyzwaniach napotykanych na co dzień. Poruszony zostanie tu m.in. wątek napraw powypadkowych, które od lat elektryzują środowisko.

Drugi dzień Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego (9 grudnia 2021 r.)

  • Prezentacja najnowszych danych na temat przemysłu (10:00 – 10:30)

Drugi dzień spotkania branży rozpocznie się od podsumowania wyników ostatnich kwartałów przemysłu motoryzacyjnego. Zostanie przedstawiona także prognoza na najbliższą przyszłość tego sektora, który obecnie zmaga się nie tylko z dostępnością i cenami surowców, niepewnymi zamówieniami ze strony producentów pojazdów, brakiem półprzewodników, ale i wizją rewolucji spowodowanej przez niedawno ogłoszony pakiet zmian legislacyjnych Fit for 55.

  • Motoryzacja przyszłości – pojazdy autonomiczne (10:30 – 11:00)

W dalszej części toczona będzie dyskusja na temat motoryzacji przyszłości, w tym m.in. pojazdów autonomicznych. Paneliści dyskutować więc będą o przyszłości tej technologii, wyzwaniach z tym związanych i krokach koniecznych do podjęcia w przyszłości by rozwijała się ona w Polsce.

  • Polityka klimatyczna PL / UE (Green Deal / Fit for 55) (11:15 – 12:00)

Niezwykle ważnym tematem będą również możliwe konsekwencje radykalnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Propozycje przedstawione przez Komisję Europejską oznaczają całkowite wyeliminowanie z rynku konwencjonalnych układów napędowych.

  • CLEPA – wyzwania przemysłu motoryzacyjnego (12:00 – 12:30)

Europejskie spojrzenie na problemy i wyzwania stojące przed producentami części motoryzacyjnych przedstawi przedstawicielka CLEPA – Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych. Ta europejska organizacja do której należy SDCM, w Brukseli jest głosem przemysłu motoryzacyjnego.

  • Wsparcie polskiego przemysłu motoryzacyjnego (12:30 – 13:00)

Według wstępnego programu wydarzenia, sesją zamykającą kongres będzie dyskusja dotycząca wsparcia dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Jest to temat szczególnie istotny w obecnych czasach. Poruszone zostaną m.in. postulaty przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego i elementy które powinny się znaleźć w dalszych programach wsparcia.

Harmonogram sesji kongresu może jeszcze ulec niewielkim korektom.

 

Zarejestruj się, by wziąć udział w kongresie

 

Poniżej prezentujemy filmową zapowiedź kogresu:

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

cena, 29 października 2021, 13:30 0 0

jaki koszt wydarzenia ?

Odpowiedz

SDCM, 2 listopada 2021, 14:33 0 0

Udział w kongresie jest bezpłatny. Zapraszamy do rejestracji.

Odpowiedz