Mechanicy krytykują system Start-Stop. Jednoznaczne wyniki ankiety.

28 sierpnia 2019, 10:24

Zdaniem miażdżącej większości mechaników, którzy wzięli udział w naszej ankiecie, system Start-Stop przyczynia się do przyspieszonego zużycia silnika i innych podzespołów pojazdu. Praktycy nie mają wątpliwości, że ten element wyposażenia samochodów generuje więcej szkód niż pożytku.

System Start-Stop już od ok. 10 lat jest powszechnie stosowany przez producentów samochodów w celu zmniejszania zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla oraz szkodliwych zanieczyszczeń. W naszej ankiecie, zapytaliśmy mechaników co sądzą o wpływie tego rozwiązania na trwałość podzespołów pojazdu.

Wyniki są jednoznaczne. Aż 91,6% mechaników uważa, że system Start-Stop powoduje szybszą eksploatację silnika oraz jego podzespołów. Tylko niespełna 4% uczestników było innego zdania.

Co więcej, ponad połowa uczestników ankiety przyznała, że w swoim pojeździe wyłącza (lub wyłączałaby*) system Start-Stop podczas każdej wykonywanej trasy. Jedna czwarta głosujących wskazała, że przeważnie wyłącza system, zależnie od okoliczności. Tylko 3,5% badanych stwierdziło, że nie wyłącza (lub nie wyłączałaby*) systemu nigdy.

Mechaników, którzy uważają system Start-Stop za powodujący wcześniejsze zużycie pojazdu zapytaliśmy o podzespoły, które ich zdaniem są najbardziej narażone. Najwięcej osób wskazało rozrusznik (prawie 82%) oraz akumulator (67,4%). Ponad połowa osób uważa także, ze Start-Stop naraża na przedwczesną awarię turbosprężarkę.

Opinie mechaników powinniśmy traktować jak najbardziej poważnie, gdyż to oni na co dzień stykają się z usterkami pojazdów oraz są odpowiedzialni za ich diagnostykę. Wyniki naszej ankiety są więc spojrzeniem na system Start-Stop od strony praktycznej.

Producenci pojazdów od lat przedstawiają system Start-Stop jako korzystny dla użytkowników oraz środowiska. Prawdą jest, że w określonych warunkach ogranicza on średnie spalanie pojazdu oraz emisję zanieczyszczeń. Jak natomiast z ekologicznego punktu widzenia przedstawia się kwestia konieczności częstszej wymiany akumulatora, rozrusznika czy innych części pojazdu? To już pytanie z innej kategorii.

*Uczestnicy, którzy nie posiadają obecnie auta wyposażonego w Start-Stop.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Jędrek, 30 sierpnia 2019, 7:46 4 0

Start stop to od początku fikcja i idiotyzm tylko nie którym zrozumienie zajmuje dłuuuuuuużej

Odpowiedz