Od widma upadku po milionowe inwestycje w 3 lata. Tak odbudowano polską firmę.

11 października 2023, 11:16

W latach 2017-19 r. Warszawskie Zakłady Mechaniczne WUZETEM stały na krawędzi bankructwa. Firma odnotowała kilkumilionową stratę, a jej udział w rynku gwałtownie malał. Ostatnią szansą dla przedsiębiorstwa okazała się przyspieszona restrukturyzacja, przeprowadzana w trudnych czasach pandemii…

Trzy dekady w trzy lata – błyskawiczna restrukturyzacja WUZETEMu

Warszawskie Zakłady Mechaniczne istnieją od ponad 70 lat. Firma specjalizuje się w produkcji stalowych komponentów precyzyjnych dla wielu branż, w tym motoryzacji. Niestety w poprzedniej dekadzie lata stagnacji i zaniedbań w funkcjonowaniu zakładu zaowocowały utratą pozycji rynkowej i problemami finansowymi. Coraz głośniej mówiło się o konieczności prywatyzacji firmy, dotychczas należącej do skarbu państwa.

Ostatnią szansą dla WUZETEM okazała się przyspieszona restrukturyzacja, koordynowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Państwowy organ przejął 85% udziałów spółki i rozpoczął wprowadzanie nowych porządków. Zmieniły się m.in. władze – na czele zarządu stanęła Anna Ścieszko-Osińska, która przewodzi firmie do dziś. Pod poniższym linkiem można znaleźć nasz wywiad z panią Anną, dotyczący bieżącej działalności WUZETEM.

ZOBACZ: Polscy specjaliści od mechaniki precyzyjnej – wywiad z Anną Ścieszko-Osińską, Prezes Zarządu WUZETEM SA

Dzięki odważnym decyzjom, firma znacznie obniżyła koszty działalności i przeprowadziła niezbędne inwestycje. W latach 2020-22 zainwestowano łącznie 11,4 mln zł. Głównie w urządzenia produkcyjne, takie jak elektrodrążarka, frezarka pięcioosiowa czy maszyna do nakładania powłok DLC. Pamiętający czasy świetności zakładów FSO park maszynowy został gruntownie zmodernizowany, co doprowadziło do poprawy jakości wyrobów oraz zwiększenia skali produkcji. Firma otworzyła się także na nowe rynki (w tym branżę wojskową i lotniczą) i zwiększyła aktywność na rynkach zagranicznych. W ciągu trzech lat, produkcja, będących flagowym produktem WUZETEM – rozpylaczy wzrosła o 80%.

W latach 2017-19 r. Warszawskie Zakłady Mechaniczne odnotowała stratę netto na poziomie 5,3 mln złotych. Już w kolejnym roku odnotowano zysk, a rekordowy rok 2022 zamknięto na niemal 9 milionowym plusie.

WUZETEM z planami budowy nowej fabryki

Po odbudowaniu swojej pozycji na rynku, polska firma zamierza nadal inwestować w swój rozwój. Podczas zorganizowanej na początku października konferencji prasowej, przedstawiciele firmy poinformowali o planach budowy nowego zakładu produkcyjnego. Fabryka ma powstać w bliskiej odległości od obecnej siedziby firmy i pozwolić na zwiększenie wolumenów produkcyjnych, a także zaangażowanie w nowe branże, takie jak sektor militarny czy lotnictwo.

Obecnie produkty WUZETEM są dostępne w 33 krajach. Głównym rynkiem zbytu są Stany Zjednoczone, gdzie firma dostarcza m.in. wiele podzespołów dla przemysłu kolejowego. Firma sprzedaje w Stanach więcej niż na rynku polskim. Aktualnie z kontynentu amerykańskiego, ale i innych, spływają nowe zamówienia dla polskiego przedsiębiorstwa, którego moce produkcyjne są jednak ograniczone. Problem ma rozwiązać nowy zakład. O szczegółach planu jego budowy firma ma zamiar poinformować wkrótce.

WUZETEM jest dostawcą stalowych komponentów precyzyjnych do pojazdów, maszyn i urządzeń. Oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu mechaniki precyzyjnej dla producentów i dystrybutorów z branż motoryzacyjnej, rolniczej, zbrojeniowej i przemysłu ciężkiego. Specjalizuje się w produkcji rozpylaczy, wtryskiwaczy oraz elementów tłoczących.

Więcej informacji na temat firmy można znaleźć w naszym wywiadzie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

KICK, 12 października 2023, 9:21 3 -2

Czy nie można było uratować w podobny sposób URSUS-a, FSO, AUTOSAN-a, STAR-a czy JELCZ-a?

Odpowiedz

NICK, 12 października 2023, 19:44 3 0

pytaj Lewandowskiego i innych a może dostaniesz odpowiedź. Poczytaj o instytucji popiwku i kto go wprowadzał i kiedy i jakie były tego konsekwencje, poczytaj o bankach oddawanych w obce ręce lata 90te ktore odmawiały finansowania przedsiębiorstw (Diora Dzierżoniów)

Odpowiedz

Nick2, 13 października 2023, 9:30 2 -1

dokładnie, a jak dziś słucham rudego który obiecuje góry pieniędzy, a z Lewandowski sprzedawał za grosze to chce mi się wymiotować na tępych wyborców PO

Odpowiedz