Na co należy zwrócić uwagę podczas kontroli i wymiany amortyzatorów?

25 maja 2023, 8:14

Amortyzatory, podobnie jak wszystkie części eksploatacyjne w samochodzie, ulegają zużyciu – ich żywotność jest ograniczona. W okresie użytkowania amortyzatora jego siła tłumienia maleje. Kierowcy zazwyczaj nie zauważają postępującego procesu zużywania, ponieważ w miarę upływu czasu przyzwyczajają się do zmian w prowadzeniu pojazdu. Jedynie warsztat może więc sprawdzić amortyzatory i wykryć wszelkie usterki. Eksperci ZF Aftermarket radzą, kiedy należy wymienić amortyzatory i jak prawidłowo je zamontować.

Regularna kontrola amortyzatorów i ich wymiana może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa oraz uniknięcie wysokich kosztów napraw powypadkowych.

Kiedy jest właściwa pora na wymianę amortyzatorów?

Amortyzatory należy systematycznie kontrolować i wymieniać, jeżeli ich uszkodzenia zostaną rozpoznane przez mechanika. W ten sposób można uniknąć zagrożeń dla bezpieczeństwa jazdy oraz wysokich ewentualnych kosztów napraw powypadkowych. Warto wiedzieć, że niesprawne amortyzatory powodują zużycie innych elementów pojazdu, zwłaszcza opon, sprężyn, elementów układu zawieszenia i kierowniczego.

Negatywnie wpływają również na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów ze względu na wydłużoną drogę hamowania, nieprawidłowe działanie systemu ABS i innych systemów bezpieczeństwa czynnego, a także zwiększoną tendencję do powstawania poślizgu pojazdu.

Kierowcy często nie zauważają zużycia amortyzatorów, dlatego należy polegać na fachowej wiedzy i kontroli przeprowadzonej przez wykwalifikowany warsztat.

Jakie są przyczyny uszkodzeń amortyzatorów?

Najczęstszymi przyczynami uszkodzeń amortyzatorów są wypadki i błędy montażowe. Nawet niewielka kolizja może doprowadzić do przesunięcia się punktów montażowych amortyzatora w zawieszeniu, powodując utratę ich liniowego położenia. Często dochodzi przy tym również do odkształcenia tłoczyska. Naprężenia i odkształcenia tłoczyska mogą również powstać w wyniku dokręcania śrub montażowych, kiedy zawieszenie nie znajduję się w położeniu konstrukcyjnym, tzn. osie są zawieszone. W takim przypadku po postawieniu samochodu ponownie na koła, dochodzi do skręcenia gumy w mocowaniach, powodując odkształcenie amortyzatora oraz może prowadzić do nieprawidłowego przesunięcia punktów mocowania.

Odkształcenie i   utrata   osiowości   amortyzatora   prowadzi   do jednostronnego obciążenia tłoczyska i niszczenia jego chromowanej powierzchni przy każdym ruchu
w wyniku nadmiernego tarcia o tuleję prowadzącą i uszczelniacz. Skutkuje to ostatecznie przyśpieszonym zużyciem uszczelniacza i prowadnicy tłoczyska, powodując wycieki oleju i zmniejszenie wydajności amortyzatora.

Amortyzatory SACHS zapewniają wysoką wydajność, co przekłada się na doskonałą przyczepność i lepsze prowadzenie pojazdu na zakrętach.

Jak prawidłowo zamontować amortyzator przedniej osi?

Przed zamontowaniem nowe amortyzatory należy odpowietrzyć. By to zrobić podczas wymiany konieczne jest ręczne kilkukrotne wciśnięcie tłoczyska. To powoduje ponowne oddzielenie gazu od oleju hydraulicznego.    Prawidłowo    odpowietrzony    amortyzator   po zamontowaniu osiągnie pełną sprawność tłumienia.

W celu wymiany zużytych amortyzatorów należy użyć odpowiedniego narzędzia do podparcia zawieszenia   przed   przystąpieniem do demontażu. Podczas wymiany amortyzatorów kolumny McPhersona trzeba pamiętać o odpięciu z mocowań przewodów czujników ABS, elektrycznego  wskaźnika zużycia okładzin ciernych oraz przewodu hamulcowego. Kolejnym krokiem jest poluzowanie i odkręcenie wszystkich śrub mocujących, a następnie wyjęcie amortyzatora    i ewentualnie sprężyny.

Marka SACHS oferuje różne typy amortyzatorów m.in. amortyzatory jedno i dwururowe, kolumny Mac Phersona, amortyzatory z tarczą sprężynową oraz amortyzatory z hydraulicznym układem poziomującym.

Oś tylna

W przypadku amortyzatorów osi tylnej w pierwszej kolejności należy użyć odpowiedniego narzędzia do podparcia zawieszenia, i jeśli to konieczne, usunąć osłony np. nadkoli
z wnętrza pojazdu. Następnie należy poluzować i wykręcić śruby mocujące oraz wyjąć amortyzator. W celu montażu należy wymienić śruby montażowe i wykorzystać ewentualnie dostarczone akcesoria. Śruby mocujące amortyzatory muszą być dokręcane w pozycji konstrukcyjnej. Należy również zastosować się do wszelkich oznaczeń montażowych oraz przestrzegać momentu dokręcania, który jest określony przez producenta pojazdu dla śrub montażowych.

Aby zagwarantować bezpieczne prowadzenie pojazdu, należy zawsze wymieniać amortyzatory parami na tej samej osi. Po wymianie amortyzatorów konieczne jest ustawienie geometrii kół. Następnie należy przeprowadzić jazdę próbną w celu skontrolowania prawidłowości ich działania.

Co roku, w ponad 10 milionach nowych samochodów są montowane produkty marki SACHS. Od wielu lat, dzięki doświadczeniu zdobytym w sportach motorowych oraz produkcji oryginalnego wyposażenia udoskonalamy nasze produkty i dostarczamy wyjątkowe rozwiązania na rynek części zamiennych. Zaufaj ekspertowi w dziedzinie amortyzatorów i sprzęgieł. Dowiedz się więcej o produktach marki SACHS na aftermarket.zf.com/pl oraz śledź nas na facebooku SACHS Polska.

Artykuł sponsorowany ZF

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!