Wyniki finansowe Brembo w 2022 roku

7 marca 2023, 9:45

Brembo opublikowało wyniki finansowe w 2022 roku. Producent układów hamulcowych osiągnął rekordowe przychody na poziomie 3 629 mln euro.

Wyniki na dzień 31 grudnia 2022 r.:

  • Przychody na poziomie 3.629 mln euro, +30,7% w porównaniu z rokiem poprzednim (+25,1% na podstawie kursów walutowych like-for-like; +22,0% na podstawie konsolidacji i kursów walutowych like-for-like)
  • EBITDA w wysokości 625,2 mln euro (marża EBITDA: 17,2%); EBIT w wysokości 382,8 mln euro (marża EBIT: 10,5%)
  • Inwestycje netto i wzrost wartości aktywów leasingowanych w wysokości 319,6 mln euro
  • Dług finansowy netto niższy o 128,6 mln euro w porównaniu z 30 września 2022 r.

– Brembo zakończyło 2022 r. na bardzo dobrym poziomie. Pod względem przychodów, marż i zysku netto odnotowaliśmy najwyższe wyniki w historii firmy. Przyczyniły się do tego wszystkie segmenty rynku, na których działamy. Osiągnęliśmy to, pomimo trudnego roku, naznaczonego w szczególności skutkami wojny w Ukrainie i presją inflacyjną na rynkach surowców. Nasz strategia, ukształtowana przez ostatnie lata, okazała się skuteczna w utrzymaniu konkurencyjności Brembo na najwyższym poziomie, chociaż było to dla nas dużym wyzwaniem. Innowacyjność naszych rozwiązań nadal koncentruje się na cyfryzacji i zrównoważonym rozwoju – dwóch kluczowych elementach dla przyszłości Brembo. W tym kierunku zmierzają m.in. rozwój innowacyjnego systemu inteligentnego hamowania Sensify i pionierskie badania prowadzone przez Brembo Inspiration Lab w Kalifornii. W celu wsparcia tych działań, w październiku 2022 r. ogłosiliśmy powstanie Brembo Ventures, nowej jednostki venture capital, która będzie inwestować w najlepsze technologiczne start-upy. Rozpoczęliśmy nowy rok ze świadomością, że wyniki osiągnięte w 2022 r. będą podstawą do dalszego inwestowania w naszą przyszłość – powiedział Matteo Tiraboschi, Brembo Executive Chairman.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!