Ekologiczne hamulce o trzykrotnie dłuższej żywotności – nowość Brembo z targów Automechanika

18 października 2022, 11:31

Producent układów hamulcowych – Brembo – zaprezentował podczas niedawnych targów Automechanika 2022 we Frankfurcie swój nowy produkt, stworzony w głównej mierze z myślą o ochronie środowiska. Zestaw ma zapewniać zmniejszenie emisji szkodliwych cząstek stałych podczas hamowania o ok. 80%. Dodatkowo hamulce mają charakteryzować się trzykrotnie dłuższą żywotnością niż standardowe tarcze i klocki hamulcowe.

Uroczyste odsłonięcie tarcz i klocków Greenance podczas konferencji prasowej na targach Automechanika 2022.

Czym jest zestaw hamulcowy Greenance Kit Concept od Brembo?

Białe tarcze i klocki hamulcowe pokryte fakturą plastra miodu bez wątpienia przykuwają uwagę. Brembo dołożyło starań, by prezentacja ich nowego produktu zrobiła odpowiednie wrażenie. W rzeczywistości jednak tego typu malowanie może mieć jedynie koncepcyjny zestaw hamulcowy. Tarcze i klocki Greenance, kiedy trafią do produkcji będą prawdopodobnie wyglądać jak podzespoły, które dobrze znamy z warsztatowej codzienności. Nadal wyróżniać będą je jednak parametry techniczne.

Wraz z zestawem Greenance Kit Concept, Brembo podwyższa standardy techniczne i jakościowe swoich produktów. Jednocześnie zmniejsza wpływ na otoczenie, redukując emisję o 83% w przypadku cząstek PM10​ i o 80% w przypadku PM2,5. Produkt przeszedł już testy homologacyjne ECE-R90 i testy drogowe przeprowadzone przez techników firmy, zgodnie z jej rygorystycznymi wymogami.

Podwyższona ma zostać także trwałość tarcz, ze względu na użycie specjalnego stopu metali. Ewolucji poddano także materiał cierny klocków. Jednocześnie, ograniczający zużycie charakter hamulców ma nie przekładać się negatywnie na ich wydajność, a zatem i na bezpieczeństwo jazdy.

– Jesteśmy stale zaangażowani w proces zrównoważonego rozwoju, który łączy się z utrzymaniem jak najlepszych osiągów oraz gotowością do podejmowania i przewidywania nowych wyzwań, wynikających z dominujących trendów w przemyśle motoryzacyjnym. W ten sposób chcemy aktywnie przyczyniać się do lepszej i bardziej ekologicznej mobilności przyszłości. – powiedział Roberto Caravati, Brembo Aftermarket GBU Chief Operating Officer.

Zestaw Greenance ma, zgodnie z deklaracją producenta, zapewnić wydłużenie przebiegu pomiędzy wymianą części hamulcowych i przez to zmniejszyć całkowite koszty utrzymania pojazdu. Zapewnia on większą trwałość tarcz hamulcowych, wydłużając trzykrotnie (w porównaniu do standardowego zestawu testowanego przez Brembo) ich żywotność. Optymalizacja kosztów eksploatacyjnych jest oczywiście priorytetem dla kierowców zawodowych oraz właścicieli lekkich samochodów dostawczych i flotowych, pokonujących długie dystanse. Niemniej strategia zwiększania interwałów pomiędzy wymianą hamulców wydaje się działaniem pod prąd w branży zarabiającej głównie na częściach zamiennych i usłudze ich wymiany.

Klocki i tarcze Brembo Greenance – kiedy premiera rynkowa?

Brembo nie podało na razie szczegółów technicznych, dzięki którym nowy zestaw klocków ma osiągać tak doskonałe rezultaty. Greenance Kit Concept wchodzi w skład nowej serii produktów Brembo Beyond, asortymentu części zamiennych opracowanych w celu poprawy dynamiki pojazdów nowej generacji, przyjaznych środowisku, w tym samochodów zelektryfikowanych.

Produkty z serii Greenance mają być dostępne na rynku w formie zestawów (tarcze i klocki hamulcowe), w drugim kwartale 2023 r.​

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!