ZF Aftermarket #WartoWiedzieć: na co należy zwrócić uwagę podczas sezonowej kontroli układu hamulcowego?

24 października 2022, 13:13

Układ hamulcowy jest krytyczny pod kątem bezpieczeństwa naszego, naszych współpasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego, jednak jego regularna kontrola często bywa bagatelizowana lub ograniczana do wymiany klocków i tarcz hamulcowych. Warto jednak pamiętać, by systematycznie dokonywać kontroli wszystkich jego elementów – klocków, tarcz hamulcowych, ale także pompy, płynu hamulcowego, zacisków, cylinderków, przewodów sztywnych i elastycznych.

Sprawny układ hamulcowy to jedna z kluczowych kwestii w kontekście bezpieczeństwa drogowego. Należy pamiętać o systematycznej kontroli tego układu

Klocki i tarcze hamulcowe to bez wątpienia dwa elementy, które w układzie hamulcowym zużywają się najczęściej. Jednak w kontekście prawidłowego funkcjonowania całego układu istotne jest kontrolowanie każdego z jego podzespołów i w razie konieczności wymiana danego elementu. Podczas wizyty u mechanika często okazuje się bowiem, że pomimo braku niepokojących sygnałów, część komponentów uległa zużyciu i kwalifikuje się do wymiany.

Sezonowa kontrola układu hamulcowego powinna obejmować nie tylko klocki oraz tarcze hamulcowe, ale również inne elementy, które wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka z serii „Warto Wiedzieć” na Youtube:

Kontrola i wymiana elementów układu hamulcowego

Sprawdzenie układu hamulcowego powinno polegać na dokładnym przeglądzie wszystkich współpracujących części. Jednymi z najważniejszych elementów są tarcze i klocki hamulcowe. By ocenić zużycie tarcz, przede wszystkim należy zmierzyć ich grubość. Minimalna, bezpieczna wartość określana jest przez producenta i zazwyczaj znajduje się na bocznej krawędzi elementu. Jeśli tarcza ma grubość poniżej minimalnej wartości lub widać na niej ślady uszkodzeń – np. pęknięcia, rysy, czy zniekształcenia powierzchni, jest to wskazanie do wymiany jej na nową.

Przy sprawdzaniu stanu klocków hamulcowych również należy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia lub spękania materiału ciernego oraz korozję płytki tylnej. Mechanik  powinien także dokładnie zmierzyć grubość materiału ciernego. W większości przypadków klocki wyposażone są w czujniki zużycia – o osiągnięciu minimalnej grubości klocka powinno nas poinformować zaświecenie się odpowiedniej kontrolki w zestawie wskaźników. W przypadku klocków nieposiadających czujników zużycia przyjmuje się, że grubość okładziny mniejsza od 2 mm kwalifikuje klocki do ich niezwłocznej wymiany.

By ocenić zużycie tarcz hamulcowych, przede wszystkim należy zmierzyć ich grubość. Minimalna, bezpieczna wartość określana jest przez producenta i zazwyczaj znajduje się na bocznej krawędzi elementu.

Nie mniej istotnym elementem układu hamulcowego jest płyn hamulcowy, którego podstawowym zadaniem jest przenoszenie siły z pedału hamulca na klocki hamulcowe, warunkując przy tym jednocześnie długość drogi hamowania. Słabnąca skuteczność hamulców w miarę ich rozgrzewania to symptom, który może świadczyć o zużyciu płynu – z czasem higroskopijna mieszanka zaczyna nabierać wody, przez co pod wpływem gwałtownego hamowania ta paruje, a układ traci swoją niezawodność. Jeśli w trakcie kontroli płynu hamulcowego okaże się, że ilość wody przekracza 3% lub temperatura wrzenia jest niższa niż minimalna temperatura wrzenia określona dla danego typu płynu hamulcowego, jest to znak, że należy go niezwłocznie wymienić.

W kontekście płynu hamulcowego skontrolowane powinny zostać również przewody sztywne i elastyczne wraz z połączeniami, pod kątem nieszczelności i wycieków oraz ewentualnych uszkodzeń. To one bowiem odpowiadają za prawidłowy przepływ płynu od pompy do tłoczków. Żywotność przewodów elastycznych uwarunkowana jest w dużej mierze eksploatacją oraz obciążeniom, jakim są poddawane, jednak zaleca się ich wymianę nie rzadziej niż co 5 lat.

Nie zapominajmy także o kontroli zacisków hamulcowych. Po zdjęciu koła mechanik powinien zwrócić uwagę na ewentualną korozję lub uszkodzenia. Ocenie powinny zostać poddane także uszczelki tłoczków, prowadnice oraz osłony przeciwpyłowe.

Przy sprawdzaniu stanu klocków hamulcowych należy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia lub spękania materiału ciernego oraz korozję płytki tylnej.

Rola mechaników oraz niezawodnych części zamiennych

Jakościowa i rzetelna kontrola układu hamulcowego może w porę ujawnić występujące nieprawidłowości, a tym samym uchronić nas przed potencjalnie niebezpecznymi sytuacjami na drodze. Warto zaufać w tym przypadku profesjonalnym warsztatom z wykwalifikowanymi mechanikami, którzy fachowo ocenią stan układu hamulcowego i zaproponują użycie adekwatnych części zamiennych. Taką gwarancję dają niezależne warsztaty zrzeszone w ramach konceptu ZF [pro]Tech, które dzięki wiedzy i szkoleniom technicznym bezpośrednio od producenta układów hamulcowych odznaczają się najwyższą jakością świadczonych usług.

Produkty marki TRW to nie tylko gwarancja niezawodności, ale również pewność, że poszczególne podzespoły poddawane są rygorystycznym testom wytrzymałości.

W przypadku zalecenia wymiany części, zwróć również uwagę na ich jakość. Produkty marki TRW – eksperta w dziedzinie układów hamulcowych, to nie tylko gwarancja niezawodności i zastosowania najnowszych technologii, ale również pewność, że poszczególne podzespoły poddawane są rygorystycznym testom wytrzymałości.

TRW to jednak nie tylko flagowe produkty, ale również cały wachlarz elementów składowych wpływających na prawidłowe funkcjonowanie układu hamulcowego – czujniki zużycia klocków hamulcowych; wytrzymałe pompy  hamulcowe wykonane  z wykorzystaniem różnych materiałów, szeroki asortyment płynów hamulcowych zapewniających odpowiednią temperturę wrzenia, skutecznie chroniących przed korozją i  zabezpieczających elementy wykonane z gumy.

Jakościowa i rzetelna kontrola układu hamulcowego może w porę ujawnić występujące nieprawidłowości, a tym samym uchronić nas przed potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej w celu zapoznania się z pełną ofertą produktów marki TRW oraz śledzenia nas na Facebooku TRW.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!