Nowa technologia zdalnego wykrywania stanu zużycia opony

25 maja 2022, 9:18

Koncern Yokohama Rubber opracował technologię, która zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym. Bazuje ona na analizie sygnałów pochodzących z czujnika, nad którym firma pracowała wspólnie z Alps Alpine.

Ta technologia wykorzystuje czujniki przymocowane do wewnętrznej powierzchni opony. Wychwytują one fale emitowane przez obracającą się oponę, która zmienia kształt pod wpływem zużycia. Technologia umożliwia terminowe powiadamianie właścicieli samochodów lub menedżerów flot o konieczności rotacji lub wymiany zużytych opon. Tym samym wpłynie na możliwość poprawy konserwacji opon, wydłużając ich żywotność, zmniejszając wpływ ekonomiczny i środowiskowy a także zapewniając większe bezpieczeństwo kierowcom. W miarę jak usługi związane z mobilnością będą coraz częściej obejmować pojazdy autonomiczne, możliwości wizualnej kontroli zużycia opon przez kierowców i menedżerów flot będą coraz rzadsze. Zdalna wizualizacja stanu opony za pośrednictwem chmury stanie się niezbędnym rozwiązaniem.

Nowa technologia firmy Yokohama Rubber odpowiada na zmiany w przemyśle motoryzacyjnym i zapotrzebowanie na ogumienie dostosowane do standardów CASE* i MaaS** oraz stanowiące część IoT*** (internet rzeczy). Jest też częścią technologii opon inteligentnych tego producenta – SensorTire Technology. Celem jest zapewnienie stałego wsparcia dla bezpiecznego i zdrowego przemieszczania się ludzi. Wymaga to szybkiego reagowania na zmiany w zapotrzebowaniu na usługi związane z mobilnością. Niezbędne jest płynne dostarczanie danych uzyskanych z opon IoT kierowcom, pasażerom i operatorom różnorodnych produktów powiązanych z motoryzacją.

Alps Alpine jest producentem komponentów elektrycznych. Firma prowadzi też sprzedaż części wykorzystywanych do produkcji smartfonów oraz elementów wyposażenia pojazdów i innych urządzeń, służących do przekazywania informacji. Marka Alpine jest liderem w branży samochodowego sprzętu car audio i wideo. Alps Alpine dysponuje zapleczem związanym z projektowaniem i tworzeniem oprogramowania, dzięki czemu jest doskonałym partnerem dla japońskiego producenta ogumienia w tym projekcie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!