Konkurs dla młodych adeptów mechaniki AUTO FACHMAN rozstrzygnięty

21 marca 2022, 15:07

Najlepsi uczniowie szkół mechanicznych ze Śląska zmierzyli się w finale konkursu AUTO FACHMAN, organizowanym przez PZS nr 1 w Pszczynie. Zmaganiom patronowały firmy z branży motoryzacyjnej – producenci części i wyposażenia warsztatowego. Nasz portal był patronem medialnym imprezy.

Oddolna inicjatywa edukacyjna pszczyńskiej szkoły

Konkurs AUTO FACHMAN to pomysł, który narodził się i wyewoluował w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie. Kształci się tam wielu przyszłych mechaników, którym szkoła stara się dostarczać aktualną wiedzę techniczną – nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną. Na podstawie dotychczas prowadzonej współpracy szkoły z wieloma firmami, tworzącymi polski rynek części i napraw samochodowych przeprowadzane były rożnego typu zajęcia szkoleniowe dla uczniów. Szkoła posiada własny warsztat, którego wyposażenie stale się powiększa. Okazało się, że są to idealne warunki, by przeprowadzić regionalny konkurs i tym sposobem zaangażować także uczniów z innych szkół technicznych.

Szkoły, które przyjęły zaproszenie do udziału w konkursie przeprowadziły wewnętrzne eliminacje i wyłoniły po jednym najlepszym reprezentancie. Najlepsze 10 szkół zaproszono do wielkiego finału, który odbył się 16 marca.

Finał konkursu AUTO FACHMAN

Wewnątrzszkolne eliminacje polegały na wypełnieniu testu, składającego się z pytań przygotowanych przez patronów konkursu, czyli firmy z branży motoryzacyjnej. Uczestnicy nie znali wcześniej treści pytań, lecz podczas przygotowań mogli korzystać z Treningów Wiedzy, dostępnych na naszym portalu. Znajduje się tam blisko 1200 pytań wyświetlanych losowo w każdym rozpoczętym treningu (trening liczy 16 pytań). System mierzy czas poświęcony na odpowiedzi, na koniec wskazuje poprawne i błędne odpowiedzi, przyznając punkty. Brać udział w treningu można wielokrotnie, zdobywając wiedzę, która bez wątpienia przydaje się w konkursach wiedzowych, takich jak AUTO FACHMAN.

O ile w eliminacjach wewnątrzszkolnych trzeba było wykazać się wyłącznie wiedzą teoretyczną, w finale konkursu największe znaczenie miała praktyka. Konkurencje zostały przygotowane przez patronów inicjatywy. Na przygotowanych “stacjach”, finaliści musieli wykazać się umiejętnościami takimi jak wymiana tarcz i klocków hamulcowych, montaż kolumny amortyzatora, wymiana żarówki reflektora czy montaż elementów składowych rozrządu w silniku. Wśród zadań teoretycznych znalazły się m.in.: dobór oleju do silnika i skrzyni biegów, rozpoznawanie filtrów, elementów układu pasowego rozrządu czy urządzeń warsztatowych.

Uczniowie dzielnie radzili sobie z przygotowanymi zadaniami. Ich wysoki poziom zaangażowania dowodzi słuszności organizacji tego typu wydarzeń. Wielu uczniów szkół zawodowych nie ma na co dzień dostępu do nowoczesnych pomocy dydaktycznych czy urządzeń warsztatowych. Samorządy nie są w stanie wyposażyć szkolnych pracowni w odpowiednie urządzenia. Dlatego właśnie tak cenne jest wsparcie ze strony firm prywatnych. Przekłada się ono na lepszy start młodych ludzi na rynku pracy. Dobrze wyposażone pracownie, takie jak ta posiadana przez pszczyńską samochodówkę, stwarzają olbrzymie możliwości edukacyjne. Dzięki konkursowi AUTO FACHMAN, najlepsi uczniowie w województwie śląskim mogli skorzystać z szeregu zaawansowanych urządzeń i ekwipunku szkoleniowego.

Wyniki konkursu AUTO FACHMAN

Zwycięzcą konkursu został Jakub Małolepszy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie, II miejsce zajął Mikołaj Gandor z Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej, a III – Kamil Guzy z Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Żorach.

Organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom i partnerom konkursu za ich zaangażowanie oraz zapowiedzieli drugą edycję konkursu już w przyszłym roku. Za kulisami mówi się o tym, że kolejna edycja może mieć charakter ogólnopolski.

Nagrody dla zawodników i nauczycieli ufundowali współorganizatorzy konkursu: TEXA, ATE, KYB, FEBI, Filtron, Castrol, OSRAM, HEPU, SNR, NORMFEST, Stachura Szkolenia oraz Schaeffler. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA wsparła finansowo organizację konkursu.

Patronatami medialnymi konkursu byli: portal MotoFocus.pl, pless.pl, TVP3 Katowice oraz Radio EXPRESS. Koordynatorem konkursu był Dawid Lekki, nauczyciel zawodu.

Więcej informacji na temat konkursu, można znaleźć na koncie Facebook, prowadzonym przez pszczyńską samochodówkę, a także na koncie szkoły na TikToku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!