Czy szkolenia online są równie skuteczne co stacjonarne?

18 marca 2021, 10:55

Pandemia koronawirusa wymusiła bardzo szybki rozwój nowoczesnych metod komunikowania się. W branży motoryzacyjnej, obostrzenia dotyczące organizacji zgromadzeń spowodowały znaczny wzrost liczby szkoleń, organizowanych w formule online. Jak taką formę kursów postrzegają mechanicy? Zapytaliśmy o to w ankiecie.

Szkolenia organizowane w formule online mają sporo zalet. Przede wszystkim do udziału w nich nie trzeba wychodzić z domu, nie traci się zatem czasu i pieniędzy na podróż czy zakwaterowanie na miejscu odbywania się kursu. Przyswajany materiał można w łatwy sposób utrwalać, np. kopiując treść wyświetlanych na ekranie informacji. Atutem tego typu szkoleń jest także z reguły możliwość uczestniczenia w nich większej grupy zainteresowanych niż miałoby to miejsce w przypadku szkolenia stacjonarnego.

Nic dziwnego zatem, że w czasie, gdy organizacja tradycyjnych szkoleń jest mocno utrudniona, bardzo wiele firm szkoleniowych, jak i producentów i dystrybutorów części organizuje kursy w formule online. W propagowanie wiedzy w taki sposób zaangażował się także nasz portal. Serię szkoleń zorganizowanych specjalnie dla naszych Czytelników można znaleźć tutaj.

Wydaje się jednak, że walory szkoleń online, nie są zdaniem mechaników wystarczające, aby mogły one całkowicie zastąpić kursy organizowane stacjonarnie. W naszej ankiecie aż 61% badanych stwierdziło, że umiejętności związane z naprawami pojazdów pozyskane podczas szkolenia online nie są porównywalne do pozyskanych podczas analogicznego szkolenia stacjonarnego.

Mechanicy wydają się zwolennikami tradycyjnych spotkań, gdzie wiedza przekazywana jest w kameralnej atmosferze, a materiały dydaktyczne można wziąć do ręki, a nie jedynie obejrzeć na ekranie komputera. Na wyższość szkoleń online nad stacjonarnymi wskazało zaledwie 16% osób.

Miejmy nadzieję, że pandemia COVID-19 wkrótce się zakończy, a utrudnienia w organizacji szkoleń stacjonarnych przeminą. Póki co, mimo wszystko, zachęcamy do korzystania ze szkoleń online. Z pewnością bowiem lepsza jest taka forma przyswajania wiedzy niż żadna.

Po więcej wniosków z ankiety podsumowującej 2020 r. w warsztatach samochodowych, zapraszamy tutaj.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Marcin, 23 marca 2021, 20:24 2 -2

Rozumiem że większość trenerów, szkoleniowców boi się wirusa ale na litość boską jak już organizujecie szkolenia online to zróbcie je w godzinach dogodnych dla szkolonej kadry a nie w godzinach normalnej pracy 8-17.

Odpowiedz

Anonim, 24 marca 2021, 9:18 3 0

a dlaczego ktoś ma bakać nadgodziny? Tu się tak nie pracuje.

Odpowiedz