Cena, szybka dostawa czy dostępność – co jest najważniejsze dla warsztatów przy wyborze dostawcy części?

9 stycznia 2023, 14:13

W naszej ankiecie, przeprowadzonej na grupie ponad 660 przedstawicieli warsztatów samochodowych, zawarliśmy pytanie dotyczące kryteriów wyboru dostawców części. Które z nich są najważniejsze dla warsztatów? Oto odpowiedź.

Cechy idealnego dostawcy części

Wyniki naszej ankiety wskazują, że przeminęły już czasy, w których dostawcy części motoryzacyjnych rywalizowali pomiędzy sobą wyłącznie ceną oferowanego asortymentu. Dziś dla warsztatów samochodowych bardziej istotne są inne kryteria, związane z jakością obsługi klientów.

Przedstawiciele warsztatów zostali poproszeni o wybór trzech, ich zdaniem najważniejszych kryteriów wyboru dostawcy części. Zaledwie u niespełna 28% badanych kwestia niskich cen części znajduje się w priorytetowej trójce. Mniej więcej tyle samo warsztatów jako ważną uważa kwestię rabatów i upustów. Jak się okazało, znikoma część badanych przykłada dużą wagę do akcji promocyjnych, organizowanych przez dostawców.

Zdecydowanie najważniejszymi kryteriami dla warsztatów są za to szybkość dostawy (aż 81.2% głosujących wybrało tę odpowiedź) oraz wysoka dostępność części na magazynie (76,3%). Od niskich cen ważniejsza okazała się także szerokość oferty dostawcy.

Jak widać dla współczesnych warsztatów najistotniejsza jest dobra obsługa ze strony dostawcy – wysoka dostępność części oraz szybkość i terminowość dostawy. Warsztaty są w stanie przymknąć oko na wyższą cenę części, by uniknąć tzw. „blokowania podnośników”, czyli nieprzewidzianych przestojów w pracy.

Więcej danych statystycznych można znaleźć w artykule podsumowującym naszą ankietę – Sytuacja warsztatów samochodowych na progu roku 2023.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

serwisik, 10 stycznia 2023, 11:57 6 -2

Bzdura, może dla garażu z podnośnikiem i kanałem szybkość dowozu ma znaczenie, a poza tym większość liczących się dystrybutorów mających filie dowozi 3-5-ma kółkami. Jak prowadzisz serwis 4-5-cio stanowiskowy to planujesz ciąg napraw z wyprzedzeniem. Jak umawiam klienta na wymianę dwumasy to przygotowuję sobie cały komplet, uszczelniacze olej skrzyni i wszystko co może być konieczne, bo trudno, aby wjechał na dwumasę z ulicy, chociażby dlatego, że mimo kilku stanowisk, mamy ciąg napraw. A filtry i oleje mamy na magazynie do większości samochodów na magazynie, bo tak powinien mieć każdy szanujący się warsztat nieważne czy ma 2 czy 5 stanowisk, a nie dzwonić po filtr za 15 zeta i szybko szybko bo mi klient wisi. Dlatego wybieram dostawców tych co mają dobrą cenę, po co mam płacić za zestaw np IC, który u innych dostawców jest czasem tańczy o 100 pln. Artykuł napisany aby wmówić, klientom, że cena nie gra roli, przeciwnie gra i to bardzo zwłaszcza w dzisiejszych czasach. A na koniec to pozycje z ankiety duże rabaty/upusty i niska cena są tożsame i rzem dają prawie 63% szanowni państwo.

Odpowiedz

serwisik, 10 stycznia 2023, 12:00 2 0

przepraszam pomyliłem rubryki 55,7%

Odpowiedz

Przedstawiciel H., 12 stycznia 2023, 11:14 3 -1

Piękne i celne wnioski z tej krótkiej ankiety !! Zgadzam się w 100%

Odpowiedz

Anonim, 10 stycznia 2023, 12:14 0 -10

profi rzondzi profi radzi profi nigdy cie nie zdradzi. mają najlepsze ceny i najlepsze dostawy. do tego bonusy za zakupy, programy za darmo i spotkania dla swoich serwisów. Profi power to super jakość najlepsza i super cena. I tak trzymać te ankiety

Odpowiedz

MISIEK, 20 stycznia 2023, 9:04 2 0

Mają też w Profi np. w promocji słowniki ortograficzne?

Odpowiedz