Jak wyliczyć resurs podnośnika?

20 września 2019, 12:29

Każdy użytkownik ma rok od badania UDT (wykonanego od 1 czerwca 2019 roku) na obliczenie resursu i podjęcie decyzji „co dalej”? Serwis WSOP obliczy jego resurs zgodnie z aktualnymi przepisami i zasugeruje rozwiązanie.

Koniec 2018 roku przyniósł nowe rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz.U. 2018 poz. 2176) w sprawie eksploatacji, modernizacji i napraw urządzeń transportu bliskiego (w skrócie: UTB). Do tych urządzeń zalicza się między innymi podnośniki samochodowe wykorzystywane w serwisach, warsztatach oraz stacjach kontroli pojazdów.

Nowe rozporządzenie, które weszło w życie 1 czerwca 2019 roku, wprowadza między innymi pojęcie resursu. Resurs to bezpieczny okres eksploatacji podnośnika określony liczbą cykli pracy (jeden cykl: podniesienie i opuszczenie pojazdu), uwzględniający rzeczywiste warunki użytkowania. Zgodnie z normą europejską EN1493 przewidywana trwałość podnośnika ustalona jest na 22 tysiące cykli. Przyjmując średnio 3 cykle dziennie daje to łącznie około 10 lat pracy podnośnika w serwisie.

Do przeprowadzenia takiego wyliczenia niezbędne jest oświadczenie, które wypełnia i przesyła do nas użytkownik. Oprócz kompletnych danych konkretnego urządzenia potwierdza w nim, że podnośnik jest użytkowany zgodnie z DTR producenta. Dodatkowo deklaruje także, czy jest poddawany okresowym przeglądom technicznym oraz jakie jest szacunkowe wykorzystanie podnośnika, tzn. ile cykli na dobę wykonuje. Na podstawie tych informacji przeprowadzamy wyliczenie resursu. W zależności od dokładności otrzymanych od użytkownika danych, do wyliczeń przyjmuje się jeszcze tzw. współczynnik niepewności – tłumaczy Wojciech Piechaczek, Inżynier Serwisu WSOP.

Obliczeń dokonuje Serwis WSOP, który po zakończeniu procedury wystawia dla każdego urządzenia dokument pod nazwą „Określenie stopnia wykorzystania resursu podnośnika samochodowego”.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Normalny, 29 września 2019, 14:11 5 -1

Bardzo prosto, trzeba głupotę urzędniczą pomnożyć przez roczna produkcje parasoli w Polsce i wyjdzie nam resurs blokady polskiej przedsiębiorczości.
Serwis WSOP obliczy jego resurs zgodnie z aktualnymi przepisami i zasugeruje rozwiązanie, - no i oczywiście każe sobie za to porządnie zapłacić, następnie oczywiście trzeba będzie "zgodnie z obowiązującymi przepisami" zrobić resurs, za który również trzeba będzie słono zapłacić, następnie zgodnie z przepisami udt będzie musiał zrobić odbiór, za który też oczywiście każe sobie bardzo dobrze zapłacić, następnie trzeba to będzie pomnożyć razy ilość podnośników w warsztacie i wyjdzie nam konkretna kwota na którą w obecnym kryzysowym okresie wielu nie będzie stać, a może niektórych położy.
Niestety polski urzędas zajęty własnym interesem i obroną własnego luksusowego stołka ma to gdzieś, jak powiedział nasz wódz kaczyński , jak nie umiesz i cię nie stać to wyjedź i nie zawracaj nam głowy
Szanowni normalnie myślący obywatele, którym jeszcze nie wylasowano mózgów, musimy powstrzymać to SZALEŃSTWO, jeżeli nie zrobimy tego 13 Października to marny nasz los, musimy powstrzymać tą "dobrą zmianę", jednak nie możemy dopuścić tych którzy już nas wcześniej okradali
Czołem Wielkiej Polsce.

Odpowiedz

grosikowa, 21 listopada 2019, 13:06 5 0

dobre podsumowanie

Odpowiedz

karol, 20 lutego 2020, 10:38 3 0

każde urządzenie UTB będące zarejstrowane i mające nr ewidencyjny UDT jest konserwowane zgodnie z przepisami oraz badane przez inspektorów UDT a do tego jeszcze doszedł bzdurny resurs który niszczy polskie firmy finansowo oraz tworzy setki ton papieru rocznie niepotrzebnie a tyle mówią o ekologii, chore pomysły nic nie wnoszące oprócz wyciąganie kasy

Odpowiedz

Konserwator.UDT, 18 grudnia 2019, 20:45 1 0

Proszę przeliczyć 22000 cykli podzielić na 10 lat, podzielić na 12 miesięcy w roku i podzielić na 21 dni roboczych w miesiącu daje ok 8 cykli pracy dziennie.

Odpowiedz