Mała ładowarka, a duży akumulator. Czy takie ładowanie zepsuje baterię?

13 czerwca 2024, 15:43

Ładowanie dużego akumulatora małą ładowarką jest niebezpieczne? A co w przypadku odwrotnej sytuacji, bardzo mocnego prostownika i niewielkiej baterii?

akumulator

Akumulator a prostownik

Rzadko zwraca się uwagę na dokładne parametry prostownika, a jeszcze rzadziej dopasowuje konkretną ładowarkę do akumulatora. Do warsztatów przyjeżdżają wszelkie pojazdy z różnym zapotrzebowaniem na prąd rozruchowy i pojemnością.

W związku z tym najczęściej korzystamy z prostych, niedużych ładowarek i traktujemy je jako uniwersalne urządzenia. Co się jednak stanie, kiedy akumulator jest znacznie większy, niż możliwości prostownika?

Taka sytuacja nie jest niebezpieczna, ale pod pewnymi warunkami. Mała ładowarka 12v będzie ładowała duży akumulator 12v po prostu dłużej, niż robiłby to duży prostownik. Nic też się nie stanie, jeśli podłączycie większą ładowarkę do małego akumulatora.

Ważne jest napięcie

W sytuacji ładowania akumulatorów prostownikiem najbardziej kluczowe jest napięcie. Mówimy tutaj o akumulatorach 24-voltowych, które wymagają prostownika 24-voltowego i odwrotnie.

prostownik-ladowarka-noco

Podłączenie akumulatora 12-voltowego do urządzenia 24-voltowego spowoduje poważne uszkodzenia baterii. Akumulatory te są dostosowane do ładowania napięciem 13-14-voltowym, więc zbyt wysokie napięcie może skończyć się przegrzaniem, wylaniem elektrolitu, a nawet wybuchem. Przed podłączeniem prostownika upewnijcie się, że ładowarka ma możliwość dopasowania napięcia. Niektóre urządzenia można przełączać manualnie między 6, 12 a 24V.

Źródło: NOCO

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!