Brak miejsca w ciasnym warsztacie? Pora na lepszą organizację przestrzeni.

20 kwietnia 2023, 8:00

Niedobór miejsca, utrudniający prowadzenie codziennej działalności dotyczy wbrew pozorom nie tylko niewielkich – jedno czy dwustanowiskowych warsztatów, ale także obiektów o dużym metrażu, w których jednak wiele do życzenia pozostawia organizacja przestrzeni. Jej zmiana nie musi wcale oznaczać konieczności dokonywania gruntownego remontu.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w warsztacie samochodowym

Warsztat samochodowy musi zawierać pewne stałe elementy, wokół których budowana powinna być dodatkowa infrastruktura. Do takich elementów zaliczamy podnośnik dwukolumnowy czy też kanał, które zajmują centralne miejsce na każdym stanowisku warsztatowym. W przypadku warsztatów specjalizujących się w konkretnych naprawach, np. wulkanizacyjnych, w strategicznie dogodnym miejscu powinny znajdować się także najczęściej używane urządzenia (np. wyważarka i montażownica). Całą pozostałą przestrzeń należy organizować w taki sposób, by zapewnić mechanikom sprawną i szybką pracę.

Kluczem jest zapewnienie operatorom szybkiego dostępu do najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Powinny one znajdować się na wyciągnięcie ręki, maksymalnie na linii wysokości wzroku. Rzadziej używane narzędzia, akcesoria czy części zamienne powinny znaleźć się w miejscach oddalonych od obszaru roboczego.

Organizacja narzędzi tzw. pierwszej potrzeby nie jest szczególnie trudnym wyzwaniem wobec dostępności nowocześnie zaprojektowanych wózków narzędziowych. Niemal każdy warsztat posiada taki wózek. Od czasu do czasu warto jednak sprawdzić rynkowe nowinki, gdyż producenci wózków wciąż wprowadzają nowe rozwiązania, które w jeszcze większym stopniu są w stanie zwiększyć komfort pracy mechanika, ale nie tylko. W przypadku MILWAUKEE® są one także solidne i wytrzymałe, zapewniając większą mobilność. Szuflady z cichym domykiem, maty antypoślizgowe, rozkładane boczne półki i dodatkowe organizery to dopiero początek dostępnych opcji. W przypadku wózków narzędziowych firmy MILWAUKEE® szczególnie istotnym elementem jest magnetyczna listwa zasilająca, która umożliwia ładowanie akumulatorów bezpośrednio na blacie. To niezwykle przydatna funkcja, jeśli korzystamy w warsztacie z urządzeń akumulatorowych.

Nie każdy wie o możliwości rozszerzenia funkcjonalności wózków warsztatowych. W ofercie MILWAUKEE® dostępne są specjalne dostawki, zawierające dodatkowe szuflady i pojemniki. Dzięki nim, w wózku można zmieścić w uporządkowany sposób więcej narzędzi, zarówno akumulatorowych, jak i ręcznych, oszczędzając miejsce (wózek jest wyższy, ale nie zajmuje większej powierzchni podłogi). Przykładem ciekawej dostawki jest stalowa szafa 4932478854. Zawiera ona poza szufladami m.in. wysuwany blat roboczy oraz tablicę z otworami na haki i uchwyty na najczęściej używane narzędzia. Wspomniana stalowa szafa to tylko jeden z elementów składających się na stalowy system przechowywania, w skład którego wchodzą również wózki: 30”, 40” i 46”.

Najbardziej przydatne narzędzia zawsze pod ręką

Jeżeli wykonujemy powtarzalne prace przy samochodach, takie jak np. wymiana opon, zwykle korzystamy z tych samych narzędzi, kluczy i nasadek. Aby zaoszczędzić miejsce w przestrzeni roboczej możemy zatem skompletować zestaw potrzebnych akcesoriów. Do odkręcania kół służyć może akumulatorowy klucz udarowy z wysokim momentem obrotowym, który nie wymaga podłączenia do instalacji pneumatycznej. Do klucza warto posiadać zestaw odpowiednich, najczęściej używanych nasadek – najlepiej w wyraźny sposób oznaczonych, aby zawsze łatwo było je odróżnić (co przyspiesza pracę). Uzupełnieniem naszego kompaktowego zestawu może być mocowana na magnes lampa robocza. Zawsze warto pamiętać także o odzieży ochronnej, zwiększającej bezpieczeństwo pracy.

Wykorzystaj przestrzeń nad głową – system modułowego przechowywania

W większości warsztatów, nawet tych najmniejszych, znajdziemy wiele niewykorzystanej przestrzeni na ścianach. Nawet jeśli znajdują się tam półki czy regały, dostęp do znajdujących się w nich przedmiotów często jest ograniczony. Rozwiązaniem tego problemu może być modułowy system przechowywania PACKOUT™ od MILWAUKEE®. Pozwala on na stworzenie w pełni spersonalizowanego, dopasowanego do potrzeb i posiadanej przestrzeni zestawu skrzyń, organizerów i półek. Skrzynie można układać jedna na drugiej, łącząc je stabilnie ze sobą. System montażu PACKOUT™ daje za to możliwość stworzenia mocowanych do ścian półek, wytrzymujących wysokie obciążenia. Świetnym uzupełnieniem zestawu są mobilne skrzynie na kołach, które można wypełnić narzędziami i akcesoriami niezbędnymi do konkretnych napraw. Używane rzadziej narzędzia można trzymać w skrzyniach przechowywanych na umieszczonych wysoko regałach bądź w skrzyniach stanowiących podstawę konstrukcji. Często używane elektronarzędzia, zwłaszcza te akumulatorowe, przechowywać można nie w skrzyniach czy na regałach, ale na specjalnych uchwytach PACKOUT™, mocowanych do ściany. Elementem zestawu mogą być także specjalne uchwyty na akumulatory.

Konfigurator online, dostępny na stronie internetowej MILWAUKEE® ułatwia wirtualne zaprojektowanie przestrzeni własnego warsztatu. To możliwość skorzystania z ponad 100 kombinacji modułów, obecnych w zestawie. Aby wypróbować konfigurator, wystarczy odwiedzić stronę MILWAUKEE®.

Artykuł sponsorowany MILWAUKEE®

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!