Ruszyła produkcja w hucie szkła Pilkington Polska w Sandomierzu

20 sierpnia 2015, 14:58

Japoński koncern NSG Group zakończył remont pieca szklarskiego w hucie szkła w Sandomierzu. Wartość inwestycji w zakładzie Pilkington Polska wyniosła 120 milionów złotych. Modernizacji poddano pracujący nieprzerwanie od 1995 roku piec szklarski, a także linię do produkcji szkła płaskiego metodą float, która została całkowicie zmodernizowana i wyposażona w najnowocześniejsze technologie. Wznowienie produkcji nastąpiło 20 sierpnia 2015 r.

Przeprowadzone działania zwiększają możliwości produkcyjne sandomierskiego zakładu, pozwalając na osiągnięcie najwyższej jakości szkła płaskiego. Teraz szkło float marki Pilkington będzie jaśniejsze, o wyższej przepuszczalności światła i bardziej neutralne niż to produkowane dotychczas. Po remoncie na tej samej linii będzie wytwarzane również szkło ultracienkie oraz szkło barwione w masie. Wysokiej jakości produkty przeznaczone są do produkcji szyb samochodowych, na potrzeby rynku architektonicznego, do zastosowań w meblarstwie i w sprzęcie AGD.

– „Podstawowym celem modernizacji było zwiększenie możliwości produkcyjnych pieca, po jego uprzedniej dwudziestoletniej pracy bez przerwy technologicznej” – mówi Jerzy Baran, Dyrektor Operacyjny Pilkington Polska – „Zastosowaliśmy najlepsze materiały do budowy pieca i wykorzystaliśmy najnowsze technologie, które umożliwią poszerzenie asortymentu produktów w przyszłości. Wprowadzone rozwiązania pozwolą na dostosowanie naszych wyrobów do rosnących oczekiwań rynku w najbliższych dwudziestu latach” – dodaje.

Realizowany od maja „zimny” remont polegał na zatrzymaniu procesu produkcji szkła, a następnie na pełnej rekonstrukcji jego najważniejszych elementów. Odbudowę przeprowadzono przy wykorzystaniu najnowszych komponentów i rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. Modernizacja objęła także wszystkie odcinki linii produkcyjnej float: suszarnię, zestawiarnię, ciągi transportowe oraz linie do odprężania i rozkroju szkła. Wprowadzono rozwiązania redukujące energochłonność procesu produkcji szkła oraz zastosowano nowoczesne technologie informatyczne z zakresu sterowania i analizy danych. Istotnym elementem były usprawnienia mające na celu podniesienie bezpieczeństwa pracy i obsługi linii produkcyjnej. Zminimalizowano bezpośredni kontakt człowieka z maszynami poprzez zastosowanie zdalnego monitoringu i kontroli procesu.

– „Remont został przeprowadzony bezpiecznie, bez awarii, zgodnie z planem. W działania modernizacyjne zaangażowanych było kilkadziesiąt firm zewnętrznych o wąskich profilach specjalizacji. Oprócz pracowników zakładu, w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 600 wykwalifikowanych specjalistów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii, Belgii, Francji, Czech i USA” – wyjaśnia Jerzy Baran.

Pilkington Polska jest pierwszym w Polsce wytwórcą szkła płaskiego, którego produkcja ruszyła w Sandomierzu w czerwcu 1995 roku. Metoda float jest najnowocześniejszą dostępną technologią na świecie, opatentowaną przez firmę Pilkington, pozwalającą na wytwarzanie szkła płaskiego o wysokiej jakości, z szerokimi możliwościami dalszej obróbki – laminowania czy hartowania. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele reorganizacji, dzięki którym spółka Pilkington Polska stała się jednym z najprężniej działających producentów szkła w Polsce, o znaczącym udziale w rynku na poziomie ok. 20%. Dodatkowo spółka zaopatruje w swoje wyroby rynki: Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Litwy, Węgier, Czech, Szwecji i Finlandii.

Dowiedz się więcej

Producent szyb odebrał nagrodę Moto Idea 2016
Producent szyb odebrał nagrodę Moto Idea 2016

Pilkington Automotive Poland, producent innowacyjnych szyb samochodowych dla czołowych światowych marek, otrzymał prestiżową nagrodę – Srebrna Moto Idea – w kategorii The Leader of The Future. Wyróżnienie przyznano w uznaniu najnowocześniejszych rozwiązań, wdrażanych przez Spółkę w przemyśle motoryzacyjnym. Poznaliśmy laureatów siódmej konferencji Moto Idea, skupiającej przedstawicieli branży przemysłu motoryzacyjnego. Podczas spotkania tradycyjnie nagrodzono najlepsze przedsiębiorstwa, […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!