Sprężarki klimatyzacji – krótki przegląd

, 31 marca 2015, 10:36

Sprężarka klimatyzacji jako serce układu klimatyzacji wymaga specjalnego nadzoru. Poniżej przedstawiamy krótki opis, co możemy skontrolować w kompresorze w szybki i łatwy sposób.

Wydawało by się, że klimatyzacji używamy tylko w gorące dni. Jest to złudne stwierdzenie, gdyż układy klimatyzacji automatycznej wykorzystywane są obecnie przez cały rok, również dla utrzymania właściwej wilgotności powietrza we wnętrzu pojazdu. Włączając odmrażanie/odparowanie szyby przedniej włącza się również klimatyzacja. Dlatego też obecne układy klimatyzacji automatycznej są urządzeniami całorocznymi.

Używając lampy warsztatowej należy sprawdzić stan ogólny sprężarki – czy sprężarka nie jest uszkodzona mechanicznie, połączenia sprężarki z przewodami elastycznymi oraz jak wyglądają nalepki na sprężarce. Jeżeli są „pobombelkowane”, zmieniły kolor na ciemnobrązowy to oznacza, że sprężarka została prawdopodobnie przegrzana.

Należy sprawdzić mocowania sprężarki do silnika (czy tulejki montażowe się nie wytarły i czy mocowanie jest pewne), czy sprężarka jest szczelna. Tam gdzie widzimy oleiste, błyszczące na czarno zabrudzone plamy, tam prawdopodobnie mamy wyciek oleju z klimatyzacji. Sprężarki rozszczelnieniu ulegają najczęściej na wale, podłączeniach przewodów i łączeniach korpusów sprężarki.

Warto sprawdzić zawór bezpieczeństwa sprężarki, który zabezpiecza układ klimatyzacji przed rozerwaniem w przypadku nadmiernego wzrostu ciśnienia. Niektóre sprężarki posiadają zawory bezpieczeństwa z folią aluminiową, która zostanie rozerwana jeżeli zawór zadziała. Jeżeli zawór nie posiada foli aluminiowej to fakt jego zadziałania poznamy po jego czarnym oleistym zabrudzeniu (wydostał się przez niego czynnik chłodniczy z olejem sprężarkowym).

Jeżeli sprężarka przepracowała już kilka lat to warto się przyjrzeć sprzęgłu elektromagnetycznemu. Po pierwsze należy sprawdzić rezystancję uzwojenia cewki i porównać z danymi producenta kompresora. Należy zbadać też połączenie cewki elektromagnetycznej z instalacją elektryczną oraz czy kostka przyłączeniowa jest szczelna a piny elektryczne nie są zaśniedziałe. Jeżeli przewód masowy jest mocowany do sprężarki to sprawdzamy, czy śruba mocująca nie jest zardzewiała lub obluzowana. Warto skontrolować czy przewody elektryczne nie mają uszkodzonej izolacji.

Dobrze jest sprawdzić szczelinę powietrzną, bo spełnia bardzo odpowiedzialną funkcję. Jej prawidłowe ustawienie gwarantuje sprężarce sprawną pracę. Jeżeli szczelina jest za duża to z chwilą załączenia sprężarki, zabierak zaczyna się ślizgać po kole pasowym sprzęgła wytwarzając wysoką temperaturę, która powoduje uszkodzenie cewki sprzęgła i/lub wytopienie uszczelnienia czołowego wału sprężarki, a co za tym idzie poważne uszkodzenie całego układu klimatyzacji. Kiedy szczelina jest za mała to w chwili spoczynku sprężarki zabierak i koło pasowe mogą się wzajemnie ocierać.

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń kompresorów klimatyzacji są:

  • Niepoprawnie wykonana naprawa:

• Układ nieprawidłowo lub nie wypłukany.
• Za dużo oleju lub nieprawidłowy olej.
• Nieprawidłowe dodatki do układu klimatyzacji.
• Komponenty systemu nie zostały dokładnie wysuszone po płukaniu układu.

  • Nieprawidłowa procedura montażu nowego kompresora.
  • Za dużo lub nie zgodny z SAE barwnik UV.
  • Niewystarczająca ilość czynnika (czynnik transportuje olej. Mało czynnika to mała ilość oleju w nim transportowana)

Dowiedz się więcej

Skraplacze NRF ze zintegrowanym osuszaczem
Skraplacze NRF ze zintegrowanym osuszaczem

Aby wyróżnić się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku skraplaczy, NRF oferuje coraz więcej skraplaczy ze zintegrowanym osuszaczem. Podobnie jak w przypadku “Easy Fit”, gdzie produkt dostarczany jest z niezbędnymi elementami montażowymi, skraplacz z osuszaczem to korzyści ekonomiczne i ułatwienie pracy mechanika. Instalacja zintegrowanego układu – gwarantująca kompatybilność tych dwóch części – pozwala na zminimalizowanie zwrotów […]

Skraplacz klimatyzacji – niedoceniany mocarz termiki
Skraplacz klimatyzacji – niedoceniany mocarz termiki

Z rozmów z użytkownikami samochodów, ale niestety również z niektórymi mechanikami wynika, że często nie rozumieją jak ważne zadanie w układzie klimatyzacji samochodowej wypełnia skraplacz i jak morderczą pracę ma do wykonania. Krótko dla przypomnienia. Układ klimatyzacji odbiera temperaturę z powietrza przepływającego przez parownik, a dmuchawa wymusza jego wtłoczenie do kabiny pasażerskiej. Aby wytworzyć niską […]

Korozja nagrzewnicy
Korozja nagrzewnicy

Ważne jest, aby czasami odświeżyć sobie nasze wiadomości co do powodów przedwczesnego zużywania się części samochodowych. Dzisiaj kilka wiadomości na temat nagrzewnicy samochodowej i powstawania w niej rdzy. Gdy następuje uszkodzenie rdzenia nagrzewnicy to bardzo ważne jest, aby dokładnie przeanalizować przyczyny takiego stanu. Korozja jest jedną z nich, a dokładniej mówiąc – zużyty płyn chłodniczy. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!