Ciała obce w zaworze recyrkulacji spalin – skąd się biorą [Film]

31 maja 2023, 12:24

Nierówna praca jednostki, której towarzyszą szarpnięcia oraz spadek osiągów, mogą być efektem ciała obcego w zaworze recyrkulacji spalin. Jeżeli w sterowniku zapisane są błędy P1444 i P16786, to poszukiwania rozwiązania problemu należy zacząć właśnie od zaworu EGR. Firma Motoservice Group przygotowała film instruktażowy, który pokazuje, w jaki sposób uporać się z taką sytuacją.

Błędy wskazujące na ciało obce w zaworze EGR

Do wnętrza zaworu recyrkulacji spalin mogą przedostać się drobne fragmenty uszkodzonego katalizatora lub odpryski ze spawania powstałe w procesie produkcji katalizatora. Ich obecność w zaworze EGR blokuje talerzyk zaworu, co skutkuje nieprawidłową pracą i błędami:

  • P1444 – błąd zakresu/błąd działania czujnika położenia zaworu EGR
  • P16786 EGR – za duży przepływ

W jaki sposób ciało obce może dostać się do zaworu EGR?

Jeżeli ciało obce blokuje zawór w pozycji otwartej, to recyrkulacja spalin następuje w sposób ciągły. Efektem tego jest wyświetlanie wyżej wymienionych błędów. Drobne fragmenty katalizatora mogą utknąć w zaworze EGR w silnikach z zapłonem iskrowym wskutek podciśnienia po stronie ssącej. Przyczynić do tego mogą się również pulsacje występujące w układzie wydechowym podczas pracy.

W przypadku wystąpienia opisanej sytuacji należy sprawdzić, czy katalizator nie jest uszkodzony. W przeciwnym wypadku kolejne fragmenty tego podzespołu mogą blokować zawór EGR w przyszłości. Jego stan można zbadać z użyciem endoskopu wprowadzonego przez otwór sondy zlokalizowany przed katalizatorem. Film przygotowany przez Motoservice Group szczegółowo przedstawia opisany proces (polskie napisy).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Wiseman, 1 czerwca 2023, 21:36 0 0

Kawałki uszkodzonego wkładu katalizatora mogą dostać się do cylindra właśnie przez recyrkulację spalin i spowodować jego totalne uszkodzenie !

Odpowiedz