Toyota: 3 często ze sobą mylone zawory EGR

6 czerwca 2022, 12:30

Powszechny błąd w danych katalogowych dotyczących zaworów EGR dla Toyoty, często prowadzi do problemów w warsztacie i późniejszych reklamacji. Błąd wynika z faktu, że trzy pozornie identyczne zawory EGR są połączone w jeden numer pozycji, mimo że w rzeczywistości są różne.

Wszystkie trzy zawory można montować w szerokiej gamie modeli, ponieważ zarówno wymiary zewnętrzne, wygląd jak i zastosowane złącze wtykowe są takie same. Jeśli zamontowany zostanie nieprawidłowy zawór EGR to nie zawsze można to od razu zauważyć w warsztacie, lecz niestety często dopiero po dłuższej jeździe i zapaleniu się kontrolki błędu silnika.

Kody błędów zarejestrowane w ECU to zazwyczaj P0400/P0401/P0402, które wskazują na błędy w przepływie zaworu EGR.

Przyczyna kodu błędu jest związana albo ze średnicą zaworu albo ze sterowaniem danego zaworu EGR. Sprawdzenie średnicy zaworu jest stosunkowo łatwe, podczas gdy w warsztacie zazwyczaj nie jest możliwe sprawdzenie sterowania. Jak widać z poniższej tabeli, być może masz zawór EGR o odpowiedniej średnicy, ale z niewłaściwym sterowaniem.

8813 13100 8813 13101 8813 13102
Średnica zaworu (mm) 19 19 14,5
Sterownik 1 X
Sterownik 2 X
Sterownik 3 X

Zawory EGR Toyota

Tabela pokazuje, który zawór EGR jest właściwy do zamontowania w modelach samochodów/typach silników, których to dotyczy – aby ją pobrać, kliknij TUTAJ.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!